Ceny potravín tak medzimesačne klesli o 0,7 % a po prvýkrát od roku 2010 boli ich ceny nižšie aj medziročne (-0,8 %). V rámci ostatných kategórií zaznamenali vyšší rast iba ceny odevov a obuvi, ktoré medzimesačne vzrástli o 2,1 %. Z celkového počtu 12 hlavných kategórií tak ceny boli medziročne nižšie až v polovici z nich. Jadrová inflácia zostala na úrovni 0,2 % medziročne. Dopytové inflačné tlaky v ekonomike tak zostávajú utlmené.
Nálada ekonómov ZEW sa mierne zhoršila
Prieskum nálady nemeckých ekonómov ZEW zaznamenal už druhý mesiac po sebe mierne zhoršenie očakávaní do budúcnosti. Ten môže súvisieť ako so situáciou na Ukrajine tak aj s určitým spomalením rastu nemeckej ekonomiky (normalizácia po prudkom raste v predchádzajúcich kvartáloch). Hodnotenie súčasnej situácie sa naopak ďalej zlepšilo. V rámci jednotlivých odvetví sa zhoršili najmä očakávania v exportne orientovaných odvetviach.
ECB podľa Reuters chystá zápornú sadzbu
Agentúra Reuters minulý týždeň priniesla správy o tom, že ECB pripravuje plán opatrení, ktoré by mala prijať na svojom júnovom zasadnutí. Podľa zdrojov agentúry z prostredia ECB by sa malo jednať o zníženie všetkých troch sadzieb o 20 bodov (t.j. aj depozitnej, ktorá by tým pádom klesla do záporných čísel) v kombinácii buď s cieleným tendrom LTRO (viazaným na poskytovanie nových úverov malým a stredným podnikom - SME) alebo mechanizmom na podporu obchodovania s Asset-Backed Securities (ktorých podkladovými aktívami by boli pôžičky pre SME). Kvantitatívne uvoľňovanie by podľa týchto správ byť prijaté zatiaľ nemalo. ECB najbližšie zasadne už 5. júna, pričom predstaví aj aktualizované inflačné projekcie.
Priemyselná produkcia v eurozóne klesla pre energie
Priemyselná produkcia v eurozóne v marci nečakane klesla o 0,1 % r/r, čím výrazne zaostala za očakávaniami trhov (+0,9 % r/r). Za poklesom stál výrazný pokles produkcie energií (-11,9 %), ktorý bol najvyšší od roku 2009 a súvisí s pomerne teplým počasím. Mierne nižšia bola aj produkcia tovarov dlhodobej spotreby. Naopak, výroba investičných tovarov, tovarov krátkodobej spotreby a tovarov na ďalšie spracovanie mierne vzrástla. Pretrvávajúci pozitívny sentiment v európskom priemysle pritom naznačuje, že toto spomalenie je zrejme iba dočasné.
Dáta z USA potvrdzujú oživovanie ekonomiky
Maloobchodné tržby v Spojených štátoch v apríli mierne zaostal za očakávaniami, keď dosiahol iba +0,1 % m/m. Horší aprílový výsledok však viac než kompenzovali pozitívne revízie marcových dát, ktoré rástli tempom až +1,5 % m/m (oproti predchádzajúcim +1,1 %). Za prvé štyri mesiace tak tržby medziročne vzrástli o 3 %. Nižšie tržby začiatkom roka v dôsledku zlého počasia tak boli vykompenzované. Postupné oživovanie americkej ekonomiky potvrdzuje aj vývoj inflácie. Spotrebiteľská inflácia v USA v apríli vzrástla z 1,5 % na 2 % medziročne, k čomu prispeli najmä vyššie ceny energií. Jadrová inflácia sa taktiež zvýšila na 1,8 % r/r. Inflácia sa tak blíži k cieľu Fed-u (2,0 % r/r, Fed však sleduje iný inflačný index) a jej vývoj naznačuje možnú potrebu sprísňovať menovú politiku už v blízkej dobe.
Očakávané udalosti: nezamestnanosť, PMI
Na Slovensku bude tento týždeň zverejnená miera nezamestnanosti za apríl. Mala by pokračovať v poklese, a to sčasti aj pre väčšie množstvo sezónnych prác. Nezamestnanosť by tak mohla dosiahnuť 13,1 %.
Pre trhy budú tento týždeň podstatné najmä výsledky májových prieskumov nálady podnikateľov PMI. Očakáva sa, že nálada podnikateľov zostane aj ďalej vysoko nad 50 bodmi. V Spojených štátoch bude zverejnená zápisnica z posledného zasadnutia Fed-u. Cez víkend budú zaujímavé najmä výsledky nedeľňajších prezidentských volieb na Ukrajine. V EÚ sa tiež uskutočnia voľby do Európskeho parlamentu.
Prehľad trhov
Euro sa v strede minulého týždňa dostalo pod predajný tlak pre horšie dáta HDP eurozóny a správy o chystaných opatreniach ECB. Koncom týždňa však straty takmer vymazalo, a tak sa voči doláru obchoduje na podobných úrovniach ako pred týždňom.
Meny regiónu V4 minulý týždeň voči euru mierne oslabili, a to najmä pre nižšiu infláciu. Maďarský forint stratil 0,7 % aj pre nižšiu mieru inflácie a zvyšujúce sa napätie na Ukrajine. Česká koruna je slabšia o 0,4 %, pričom tiež zaznamenala negatívne prekvapenie pri inflácii. Poľský zlotý zostáva na podobných úrovniach ako pred týždňom.
Akciové trhy minulý týždeň zaznamenali konsolidáciu. Americké S&P 500 aj nemecký DAX sa obchodujú na rovnakých úrovniach ako pred týždňom.
Výnosy slovenských štátnych dlhopisov za uplynulý týždeň mierne klesli. Bondy so splatnosťou v roku 2023 sa tak na sekundárnom trhu obchodujú s výnosmi mierne pod 2 %, o rok dlhšie splatnosti dosahujú výnos 2,3 %.
Krátkodobé medzibankové úrokové sadzby po správach o možnom zavedení zápornej depozitnej sadzby mierne klesli s 3-mesačným euriborom na úrovni 0,32%. Dlhšie swapové sadzby taktiež klesli: 5 –ročná swapová sadzba sa kótuje na 0,80 % a 10- ročné swapy sú blízko 1,60 %.