Ekonomický prehľad 11. týždňa

Výsledok prezidentských volieb pri prvých dvoch miestach potvrdil očakávania vyplývajúce z  redvolebných prieskumov. Do druhého kola tak postúpili kandidáti Robert Fico a Andrej Kiska. Z makroekonomického hľadiska má prezident pomerne obmedzené možnosti ako priamo ovplyvňovať ekonomiku. Prezident síce môže vetovať zákony, avšak jeho veto môže byť prelomené jednoduchou väčšinou všetkých poslancov NRSR. Okrem toho môže ovplyvňovať podnikateľské prostredie prostredníctvom personálnych nominácií sudcov či predstaviteľov niektorých úradov, ktorých menuje. Zaujímavým momentom z ekonomického pohľadu by však bolo aj prípadné víťazstvo Roberta Fica, ktoré by malo za následok vznik novej vlády. Ten by automaticky spustil dočasné pozastavenie sankcií plynúcich zo Zákona o rozpočtovej zodpovednosti.

Martin Baláž 18. 03. 2014 5 min.
    Ekonomicky prehľad Ekonomicky prehľad Stock market increase from 4freephotos.com

    Inflácia vo februári klesla do záporných čísiel

    Spotrebiteľská inflácia vo februári klesla do záporných čísel a dosiahla hodnotu -0,1 % medziročne. Inflácia tak zaostala za naším odhadom ako aj konsenzom trhu (zhodne 0,1 %). V medzimesačnom porovnaní ceny zaznamenali pokles o 0,1 %. K poklesu cien prispeli najmä potraviny, ktorých ceny medziročne klesli o 0,4 %, pričom sezónny vývoj naznačoval skôr ich rast. Prekvapením bol najmä pokles cien zeleniny. K poklesu inflácie prispievali aj ceny odevov a obuvi ako aj ceny palív. V nasledujúcich mesiacoch by však inflácia mohla postupne rásť, čo by mohlo súvisieť so zrýchľovaním ekonomického rastu u nás aj v eurozóne.

    Rast priemyselnej produkcie v januári zrýchlil

    Medziročné tempo rastu priemyselnej produkcie v januári zrýchlilo z 12,2 % na 12,9 % medziročne. Výsledok tak výrazne prekonal náš odhad (4,5 %) ako aj odhad trhu (8,5 %). Očakávania, že priemysel spomalí pre dlhšiu celozávodnú dovolenku v jednej z automobiliek a zhoršenie sentimentu, sa tak nepotvrdili. Samotná priemyselná výroba pritom rástla tempom až 15,9 %. K rastu najviac prispievali práve automobilky, ktorých produkcia medziročne bola vyššia až o 37 %. Príspevok ostatných odvetví bol výrazne nižší. Pozitívny vývoj zaznamenala najmä výroba strojov, kovov a elektrických zariadení. Medzimesačne podľa sezónneho očistenia štatistického úradu priemyselná produkcia vzrástla o 1,9 %. Priemyselný sentiment u nás zaznamenal vo februári ďalšie zhoršenie. Na druhej strane je nálada v eurozóne stále pozitívna –čo naznačuje, že priemyselná produkcia u nás zrejme bude pokračovať v raste, avšak pomalším tempom.

    Stavebníctvo pokračuje v raste

    Stavebná produkcia rástla v januári medziročným tempom 3,2 % r/ r a bola tak medziročne vyššia už tretí mesiac po sebe. Po sezónnom očistení však oproti decembru klesla o 3,9 %. Medziročne vyššie bola stavebná produkcia v tuzemsku aj produkcia realizovaná v zahraničí. Sentiment v stavebníctve sa pritom aj naďalej zlepšuje, čo naznačuje, že odvetvie by mohlo rásť aj v nasledujúcich mesiacoch.

    Referendum na Kryme v prospech pripojenia k Rusku

    Cez víkend sa uskutočnilo referendum o odtrhnutí Krymu od Ukrajiny. Podľa predbežných výsledkov dosiahla účasť na referende vyše 80 %, pričom až 95 % voličov hlasovalo za pričlenenie Krymu k Rusku. Predstavitelia miestnej vlády vyhlásili,že už v nasledujúcich dňoch formálne požiadajú Rusko o pripojenie, pričom o ich žiadosti následne rozhodne ruská duma. Európska únia ani Spojené štáty referendum odmietli ako nelegitímne, podľa Ruska však referendum je v súlade s medzinárodným právom. Je pravdepodobné, že ako odvetné opatrenie príjmu ministri zahraničných vecí EÚ už na dnešnom zasadnutí ďalšie sankcie voči Rusku.

    Maloobchodné tržby v USA vo februári vyššie

    Maloobchodné tržby v Spojených štátoch zaznamenali vo februári zlepšenie, keď ich medzimesačný rast dosiahol 0,3 % (v porovnaní s januárovým poklesom o 0,6 %). Naopak, januárové čísla boli revidované mierne nadol –tie však boli výrazne ovplyvnené studeným počasím. Februárovétržby však podobne ako trh práce (NFP) zaznamenali zlepšenie. To naznačuje, že spomalenie americkej ekonomiky začiatkom roka zrejme bolo iba prechodné a ponecháva tak otvorený priestor pre Fed na ďalšie zníženie objemu kvantitatívneho uvoľňovania.

    Prehľad trhov

    Euro minulý týždeň voči doláru pokračovalo v posilňovaní, ktorénaštartovalo ešte zverejnenie makroekonomických projekcií ECB pred dvomi týždňami. Rast eura však tlmili slová šéfa ECB Maria Draghiho o tom, že ECB začína silné euro stále viac zohľadňovať pri svojich úvahách o budúcom smerovaní monetárnej politiky.

    Meny regiónu V4 sa opäť ocitli pod predajným tlakom v dôsledku obáv z eskalácie konfliktu na Ukrajine a voči euru tak oslabovali. Poľský zlotý oslabil o 0,5 % aj pre nižšiu infláciu. Česká koruna stratila 0,3 % aj vďaka medzimesačne nezmenenej inflácii a horším maloobchodným tržbám. Maďarský forint sa obchoduje na podobných úrovniach ako pred týždňom potom, čo predstavitelia centrálnej banky naznačili, že možno už nebudú ďalej znižovať úrokové sadzby.

    Akciové trhy minulý týždeň pokračovali v miernom poklese, a to najmä pre neistotu ohľadom situácie na Ukrajine a tiež horšie dáta z čínskej ekonomiky. Nemecký DAX si tak odpísal 1,6 %, kým americké S&P 500 je nižšie o 1,0 %.

    Výnosy slovenských štátnych dlhopisov sa za posledný týždeň prakticky nezmenili, pričom bondy so splatnosťou v roku 2023 sa na sekundárnom trhu obchodujú s výnosmi na 2,3 %. Agentúra pre Riadenie Dlhu a Likvidity pritom dnes na trhu umiestnila dlhopisy za celkovo 261 mil. EUR. Výnos pri 10-ročných dlhopisoch dosiahol 2,56 %, 3-ročné bondy boli upísané s výnosom 0,61 %. Výnosy boli v oboch prípadoch výrazne nižšie než pri predchádzajúcich aukciách, ktoré sa konali v druhom polroku 2013.

    Krátkodobé medzibankové úrokové sadzby zostali nezmenené s 3-mesačným euriborom na 0,30%. Dlhšie swapové sadzby mierne klesli: 5 –ročná swapová sadzba sa kótuje v okolí 0,95 % a 10-ročné swapy na  úrovni 1,80 %. 

    Očakávané udalosti

    Tento týždeň bude na Slovensku zverejnená miera nezamestnanosti podľa ÚPSVaR za február. Predpokladáme, že nezamestnanosť zostala na podobných úrovniach ako predchádzajúci mesiac a mohla by tak dosiahnuť 13,6 %. Trhy sa budú sústrediť najmä na zasadnutie Fed-u, na ktorom zrejme príde k ďalšiemu zníženiu objemu kvantitatívneho uvoľňovania. Trhy čakajú zníženie o 10 miliárd na 55 miliárd mesačne.Okrem toho uvidíme výsledky marcového indikátora nálady ekonómov ZEW, ktorý zrejme naznačí ďalšie zlepšenie sentimentu.