Dohoda o pracovnej činnosti
Dohoda o pracovnej činnosti podľa § 228a sa uzatvára na príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce, najviac na 12 mesiacov.
Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.
Dohoda o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce od 01. januára 2025
Od 1.1.2023 Zákonník práce ustanovuje osobitný poddruh dohody o pracovnej činnosti, t. j. dohodu o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce. Podmienka výnimočnosti sa na tento typ dohody nevzťahuje.
Na tento druh dohody je možné odpracovať 520 hodín v kalendárnom roku, pričom sa výkon sezónnej práce bude sčítavať. Maximálny týždenný pracovný čas je ustanovený na 40 hodín a najdlhšie počítanie priemeru je za obdobie 4 mesiace.
Sezónnou prácou na účely dohody o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce podľa § 228a ods. 1 písm. b) Zákonníka práce je pracovná činnosť, ktorá je závislá od striedania ročných období, opakuje sa každý rok a nepresahuje osem mesiacov v kalendárnom roku. Novelou Zákonníka práce účinnou od 1. januára 2025 sa mení príloha č. 1b, ktorá definuje sezónne práce nasledovne.
Sezónnou prácou na účely dohody o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce podľa § 228a ods. 1 písm. b) je pracovná činnosť, ktorá je závislá od striedania ročných období, každý rok sa opakuje a nepresahuje osem mesiacov v kalendárnom roku, v
a) poľnohospodárstve pri pestovaní, zbere, triedení a skladovaní
- vybraných druhov ovocia, najmä jahôd, liesky obyčajnej, bazy čiernej, egrešov, malín, ríbezlí, ruže jabĺčkovej, broskýň, čerešní, marhúľ, nektáriniek, ringlôt, sliviek, jabĺk, hrušiek a višní,
- viniča,
- vybraných druhov zeleniny, najmä šalátu, špenátu, cibule, cesnaku, póru, kapusty, kelu, karfiolu, kalerábu, ružičkového kelu, cvikly, mrkvy, reďkvi a reďkovky, petržlenu, špargle, baklažánu, cukety, dyne, kukurice cukrovej, melónu, papriky, tekvice okrem tekvice určenej pre produkciu semien na konzum a lisovanie, uhorky nakladačky, uhorky šalátovej a rajčiakov,
- zemiakov,
- chmeľu,
- osivovej kukurice určenej na kastráciu,
- rastlinného množiteľského materiálu uvedeného v prvom až šiestom bode,
b) cestovnom ruchu pri
- preprave osôb po riekach, kanáloch, jazerách alebo iných vnútrozemských vodných cestách vrátane vodných ciest vo vnútri prístavov alebo lodeníc,
- prenájme a lízingu rekreačných potrieb alebo športových potrieb,
- prevádzkovaní táborov,
- prevádzke umelých vodných plôch,
- prevádzke lanoviek, pozemných lanoviek, lyžiarskych vlekov,
- prevádzke reštaurácií a pohostinstiev,
- prevádzke ubytovacích zariadení,
c) potravinárstve pri spracovaní poľnohospodárskych produktov uvedených v písmene a),
d) lesnom hospodárstve pri
- produkcii lesného reprodukčného materiálu,
- zakladaní, obnove a výchove lesa s cieľom zabezpečiť trvalé plnenie funkcií lesa.
Minimálna predvídateľnosť práce
Za účelom zaistenia minimálnej predvídateľnosti práce je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi pri uzatvorení týchto dohôd písomnú informáciu o
– dňoch a časových úsekoch, v ktorých môže od zamestnanca vyžadovať vykonávanie práce,
– lehote, v ktorej má byť zamestnanec informovaný o výkone práce pred jej začiatkom, ktorá nesmie byť kratšia ako 24 hodín.
Zákonník práce ustanovuje aj povinnosť zamestnávateľa pri zmene oznámených údajov poskytnúť zamestnancovi písomnú informáciu o zmenených údajoch najneskôr v deň nadobudnutia účinnosti zmeny. Informáciu zamestnávateľ poskytuje listinne alebo elektronicky.
Ak zamestnávateľ bude požadovať od zamestnanca výkon práce v rozpore s písomnou informáciou alebo v rozpore s jej oznámenou zmenou, Zákonník práce zbavuje zamestnanca povinnosti takto požadovanú prácu vykonať.
Ak dôjde k zrušeniu výkonu práce po lehote, za nedodržanie lehoty Zákonník práce trestá zamestnávateľa sankciou v podobe nároku zamestnanca na finančnú kompenzáciu. Zamestnancovi patrí v uvedenom prípade náhrada odmeny najmenej v sume 30 % odmeny, ktorú by zamestnanec dosiahol, ak by sa práca vykonala.
Prečítajte si aj: Odvody z dohody o pracovnej činnosti