Dobrá správa pre vodičov. Ceny palív môžu výrazne klesnúť

Analytik predpovedá pokles cien pohonných látok v najbližších týždňoch. Benzín by mohol klesnúť na 1,59 €/l a nafta na 1,52 €/l. Vývoj závisí od OPEC a USA.

TASR 31. 01. 2025 2 min.
    Dobrá správa pre vodičov. Dobrá správa pre vodičov. Zdroj: Shutterstock.com/maxbelchenko

    V nasledujúcich dvoch týždňoch môžu ceny pohonných látok na čerpacích staniciach klesnúť. Uviedol to Marek Nemky, analytik finančných trhov XTB.

    „Pokles cien ropy sa prejavil aj na veľkoobchodných cenách pohonných látok v Rotterdame, ktoré sa vrátili na úrovne zo začiatku roka. V nasledujúcich dvoch týždňoch sa preto dá očakávať pokles cien na čerpacích staniciach. Cena benzínu by sa mohla opäť pohybovať okolo 1,59 eura/liter a nafty okolo 1,52 eura/liter. Vývoj však zostáva neistý, pričom veľa bude závisieť od februárového zasadnutia OPEC a ďalších obchodných opatrení zo strany USA,“ spresnil.

    Ceny ropy na medzinárodných trhoch podľa Nemkyho klesajú. Ropa Brent v minulom týždni oslabila o 2,83 % a dosiahla cenu 78,5 USD za barel (159 litrov). Tento týždeň pokračuje v poklese, keď stratila ďalších 2,76 %, čím sa aktuálne obchoduje na úrovni 76,33 USD za barel.

    Vysvetlil, že americká centrálna banka Fed sa tento týždeň rozhodla ponechať úrokové sadzby nezmenené. To znamená, že vyššie úrokové sadzby naďalej negatívne ovplyvňujú spotrebu palív v USA, ktoré sú najväčším spotrebiteľom ropy na svete. Navyše, zasadnutie Fed-u nenaznačilo žiadne skoré znižovanie sadzieb, pričom banka bude ďalej sledovať vývoj inflácie, makroekonomických ukazovateľov a kroky Donalda Trumpa.

    Nejasná hospodárska politika prezidenta Trumpa prináša podľa analytika neistotu a môže v nasledujúcich mesiacoch zvýšiť volatilitu na ropnom trhu. Začiatkom februára majú navyše vstúpiť do platnosti nové clá na dovoz z Mexika a Kanady, čo by mohlo obmedziť obchodovanie s ropou.

    Čo by mohlo ceny znížiť?

    Vyššie dovozné clá by podľa neho mohli zdražiť kanadskú ropu pre amerických odberateľov, čo by mohlo oslabiť dopyt v USA. Okrem toho sa zásoby ropy v USA v poslednom období zvýšili, čo naznačuje slabší dopyt po palivách. Tento faktor taktiež prispieva k tlaku na pokles cien.

    Pripomenul, že už 3. februára zasadne kartel OPEC, aby rokoval o možných obmedzeniach produkcie a o vplyvoch Trumpovej politiky na globálny ropný trh. Existuje riziko, že OPEC sa rozhodne výrazne zvýšiť ťažbu s cieľom znížiť ceny ropy, čo by mohlo poškodiť amerických producentov, pre ktorých by sa ťažba pri nižších cenách stala menej rentabilnou.

    Dodal, že aktuálne ceny ropy sa približujú k úrovni 72 USD za barel, čo je hodnota, na ktorej sa nachádzali koncom minulého roka.