Čo je to daňový raj?

Spojenie daňový raj je pomerne často skloňované v súvislosti s destináciami ako sú Spojené arabské emiráty, Cyprus, Holandské Antily, Seychely, či Panenské ostrovy. Z tohto spojenia je zrejmé, že sa jedná o krajiny, ktoré sú charakteristické nižším daňovým zaťažením (ak vôbec nejakým). Každý podnikateľ chce prirodzene platiť čo najmenej daní. Preto nastáva otázka, prečo potom každá slovenská spoločnosť nemá sídlo v jednom z daňových rajov?

Peter Varga 14. 05. 2012 3 min.
    Around the target from 4freephotos.com Around the target from 4freephotos.com by alegri

     

    Aj keď zo samotného označenia krajiny „daňový raj“ vyplýva prioritná motivácia zahraničných podnikateľov daňovo optimalizovať, respektíve znížiť si svoju daňovú povinnosť, nemusí to byť však absolútne pravda. V súčasnom globálnom svete rastie konkurencia aj medzi štátmi s cieľom prilákať investorov, a teda zvýšiť tak rozpočtové príjmy, znížiť nezamestnanosť alebo podporiť hospodársky rast. V obrovskom konkurenčnom prostredí preto osobitne iba daňový raj bez iných hlavných alebo vedľajších atraktívnych charakteristických čŕt nemusí byť per se zárukou obľúbenosti medzi zahraničnými podnikateľmi.

    Čo teda ďalšie musia štáty so značkou daňový raj poskytnúť svojim „klientom“, aby sa tí rozhodli založiť si offshore spoločnosť práve na ich území? Nasledujúci výpočet zahŕňa najčastejšie znaky daňových rajov:

    • Nižšie dane v porovnaní s krajinami, kde dosahujú zdaniteľné príjmy (podstatné je predovšetkým zdaňovanie dividend, úrokov, licenčných poplatkov, samozrejme korporátna daň a iné);
    • Sieť zmlúv proti zamedzeniu dvojitého zdanenia s inými krajinami;
    • Miera bankového a komerčného tajomstva;
    • Úroveň právnej regulácie;
    • Bankové služby;
    • Infraštruktúrna dostupnosť, telekomunikačné služby, počasie;
    • Politická a ekonomická stabilita;
    • Administratívna záťaž pri zakladaní a vedení spoločnosti;
    • Vzťah štátu a domáceho obyvateľstva a firiem k zahraničnému kapitálu;
    • Korupcia, ochrana vlastníctva, právna istota; a iné.

    Okrem toho založenie spoločností v daňovom raji úzko súvisí s vytváraním tzv. holdingových štruktúr a právnej optimalizácie. Cieľom každého podnikateľa je ochrana vlastníctva v maximálnej možnej miere. Správna holdingová štruktúra zvyšuje ochranu majetkových hodnôt podnikateľa. Veľmi častou motiváciou podnikateľov býva aj snaha o utajenie komerčných informácií o vlastníckych štruktúrach, či riadení spoločnosti. Niektoré daňové raje preto na rozdiel od európskych krajín zabezpečujú neprístupnosť údajov o vlastníkoch spoločnosti alebo dokonca aj o riadiacich orgánov spoločnosti. Je to veľmi populárna pridaná hodnota pre podnikateľov snažiacich sa “skryť” svoj majetok. Ďalšou motiváciou je zakladanie tzv. trustov, čo je pojem z anglického práva. Nejedná sa o osobu s právnou subjektivitou, ale skôr o právny vzťah, ktorý zaručuje vlastníkovi majetkových hodnôt, že jeho majetok bude mať v budúcnosti osud aký mu dopredu v právnom dokumente určí (napríklad vyplatenie 40 % majetku synovi A, ak dokončí vysokú školu a nebude žiť neusporiadaným životom a podobne). Tieto „nedaňové“ motivácie môžu byť významnejšie pre niektorých podnikateľov ako zníženie daňovej povinnosti. A preto daňový raj nie je len o daňovej optimalizácii.

    Svet je stále viac globálnejší. Čoraz viac firiem je nútených registrovať medzinárodný aspekt svojej podnikateľskej činnosti. Trendom v právnej regulácii je snaha o znižovanie administratívnej záťaži podnikateľov, čo je dokonca aj ako cieľ právne ukotvené v Zmluve o fungovaní Európskej únie. Tento trend nie je len trendom Európskej únie, ale v princípe celého sveta. Založenie spoločností v daňových rajov je preto čoraz prístupnejšie širším vrstvám podnikateľov. To však, či je táto možnosť pre konkrétneho podnikateľa zaujímavá, závisí od množstva faktorov. Nie je preto možné a priori povedať, či je vytvorenie holdingovej štruktúry so zapojením spoločnosti sídliacej v niektorých z daňových rajov pre podnikateľa zaujímavé.