
Martina Vanc
Skúsenosti
O mojej práci v Právnych novinách
V právnej oblasti pôsobím viac ako 10 rokov. Počas štúdia som nadobúdala skúsenosti v advokátskych kanceláriách, následne som pracovala v štátnej správe a samospráve. V súčasnosti zastávam pozíciu šéfredaktorky Právnych Novín, kde sa venujem spracovaniu a popularizácii aktuálnych právnych tém.
Cieľom mojej práce je robiť právo zrozumiteľnejším a dostupnejším pre verejnosť a prepájať odborný obsah s realitou každodenného života. Ako autorka a editorka kladiem dôraz na publikovanie takých právnych článkov, ktoré majú praktický význam – prinášajú odpovede na otázky bežného života a pomáhajú čitateľom zorientovať sa aj v zložitom svete byrokracie.
Najradšej sa vo svojej práci zameriavam najmä na pracovné a správne právo, pričom dlhodobo sledujem aj spoločenské presahy práva, psychológiu a kriminológiu.
Prax
- štátna správa a samospráva
- Právne Noviny

Zmeny v reklamačnom konaní
V júli 2020 nadobudli účinnosť ustanovenia zákona o ochrane spotrebiteľa, ktoré zavádzajú určité zmeny v reklamačnom konaní. Novela bola prijatá v rámci balíčku zmien niektorých zákonov v súvislosti so zlepšovaním podnikateľského prostredia zasiahnutým opatreniami na zamedzenie šírenia COVID-19.

Reforma justície a Ústavy Slovenskej republiky
Zmena zloženia Ústavného súdu a Súdnej rady, previerky majetkových pomerov sudcov, zriadenie Najvyššieho správneho súdu a aj novela Ústavy SR – to všetko zavádza reforma justície, ktorú 9. decembra 2020 schválili poslanci NR SR spoločne s viacerými pozmeňujúcimi návrhmi.

Právnické profesie v praxi: notár a exekútor
V dnešnom vydaní seriálu Právnické profesie sa spolu pozrieme na ďalšie dve oblasti, v ktorých sa majú právnici možnosť uplatniť. Je nimi jednak výkon verejnosťou často negatívne vnímaného povolania exekútora a dočítate sa tiež o profesii notárov, napríklad aj, v čom spočíva cesta k vlastnému notárskemu úradu.

Prehľad voľby generálneho prokurátora
Vo štvrtok 19. novembra 2020 začalo verejné vypočúvanie kandidátov na generálneho prokurátora, ktoré prebiehalo až do pondelka 23. novembra 2020 v historických priestoroch Národnej rady SR. Vypočúvanie Ústavnoprávnym výborom prebiehalo v abecednom poradí, pričom niektorí kandidáti boli vypočúvaní aj 6 hodín. Po prednesení vlastného návrhu koncepcie fungovania prokuratúry boli kandidátom kladené otázky, na ktoré museli promptne reagovať.

Protimonopolný úrad SR uložil pokutu za kartelovú dohodu
V roku 2019 začal Protimonopolný úrad SR správne konanie vo veci možnej kartelovej dohody v súvislosti s verejným obstarávaním pri dodávkach strojov a strojno-technologického vybavenia. PMÚ vykonal 26. februára 2019 neohlásenú inšpekciu v podnikateľských priestorov na základe podozrenia, že medzi podnikateľmi mohlo dôjsť k uzavretiu horizontálnej dohody s protisúťažným efektom priamych konkurentov, ktorú možno považovať za najzávažnejšie porušenie súťažných pravidiel.

Právnické profesie v praxi: Sudca a prokurátor
Aj tento piatok pokračujeme v našom seriáli Právnické profesie. Dnes máme pre Vás pripravený prehľad výkonu povolania prokurátora a sudcu. Informácie sme získali z prvej ruky, od prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, Jána Šantu, sudcu Ústavného súdu SR, Roberta Šorla a odpovede nám poskytol aj sudca Medzinárodného súdneho dvoru v Haagu, Peter Tomka.

Právnické profesie v praxi: Výkon advokácie
V prvej časti nového seriálu o právnických profesiách sa venujeme jej najznámejšej podobe, a síce výkonu advokácie. Oslovili sme zaujímavé osobnosti, ako aj adekvátnych zástupcov tejto profesie, ktorí svoje právne vzdelanie aplikujú v rozličných sektoroch a pozíciach, aby nám tak priblížili svoj praktický pohľad na výhody aj nevýhody ich pozície.

Reforma súdnej mapy Slovenskej republiky
Ministerstvo spravodlivosti SR pripravilo v rámci reformy súdnictva návrh novej súdnej mapy. Reformou súdnictva sa má obnoviť a zvýšiť dôvera v súdnictvo a zároveň zabezpečiť sudcom a zamestnancom súdov také pracovné podmienky, aby svoju prácu mohli vykonávať kvalitne. Podľa návrhu novej súdnej mapy je rozdrobenie súdov málo efektívne a neodolné k miestnym väzbám a preto navrhuje návrat k stavu do roku 1996, kedy bol počet súdov približne polovičný. Prečítajte si, čo všetko Ministerstvo spravodlivosti SR navrhuje.
Najčítanejšie

Opatrovateľský príspevok: ako sa zvyšuje od 1. júla 2025?
1.
Diagnózy na invalidný dôchodok 2025
2.
Koľko stojí občiansky preukaz?
3.
Dohoda o pracovnej činnosti v roku 2025
4.
Cestovanie do zahraničia s deťmi - doklady a dôležité pravidlá
5.
Opatrovateľský príspevok: ako sa zvyšuje od 1. júla 2025?
1.
Diagnózy na invalidný dôchodok 2025
2.
Koľko stojí občiansky preukaz?
3.
Rodičovský príspevok v roku 2025
4.