
Jozef Onačilla

Justičná spolupráca v trestných veciach - MPK
Ministerstvo spravodlivosti do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o justičnej spolupráci v trestných veciach, s navrhovanou účinnosťou od 1. júla 2024.

Výpočúvanie maloletých a zraniteľných osôb
Na súdoch by mali pribudnúť špeciálne miestnosti na vypočúvanie maloletých a zraniteľných osôb v rámci programu „Zvyšovanie účinnosti súdnictva prostredníctvom ochrany a posilnenia postavenia obetí a zraniteľných strán“.

Alkohol na pracovisku
Blíži sa čas vianočných a silvestrovských večierkov a na niektorých pracoviskách sa bude okrem práce aj zabávať v uvoľnenej nálade. Môžu si však zamestnanci na pracovisku pripiť?

Využitie umelej inteligencie v civilnom konaní
Pomocou umelej inteligencie je možné optimalizovať systémy zabezpečujúce spravodlivosť na rôznych úrovniach. Uplatnenie umelej inteligencie v civilných procesoch sa javí ako vítaná pomoc, ktorá by odbremenila už tak preťažené súdnictvo.

Použitie umelej inteligencie pri páchaní trestnej činnosti
Rozvoj technológii napomáha uľahčovať každodenný život. S rozmachom technológií sa však rozmáha aj zločinnosť, keďže ľudia častokrát tieto moderné možnosti využívajú na páchanie nelegálnej činnosti.

Vyrieši kódex vedeckej integrity a etiky plagiátorstvo či bossing?
Vzdelávanie ľudí je jedným z najdôležitejších faktorov pri kreovaní úspešne sa rozvíjajúcej spoločnosti. Slovenská republika má v tomto smere mnoho nedostatkov, ale postupnými krokmi smeruje k zlepšeniu akademického prostredia. To totiž netrpí iba nedostatkom fi

Inštitút predchádzajúceho priania
Slovenská legislatíva automaticky predpokladá, že každá osoba chce ochrániť svoju telesnú integritu, a preto je povinnosťou aj iných dbať na jej ochranu. V praxi sa však objavujú prípady, keď si osoba vyslovene neželá, aby jej v núdzových situáciách bola poskytnutá pomoc. Či už ide o ťažkú chorobu alebo iné sociálne situácie, slovenská legislatíva neponecháva široké možnosti na vyhovenie takejto požiadavke. No európske právo pozná takéto želania pod názvom Inštitút predchádzajúceho priania.

Neposkytnutie pomoci ako trestný čin
Každodenný život nám prináša rôzne situácie, medzi ktorými nechýbajú aj nešťastné udalosti. Pri nich častokrát dôjde k zraneniam osôb, dokonca môže ísť aj o ohrozenie ich života. Zrejme najviac obvyklé prípady v tomto smere si môže verejnosť spojiť s dopravnými nehodami. Pri nich je potrebné poskytnúť potrebnú pomoc zraneným osobám, ktoré sa nachádzajú na mieste nehody. Mnohí sa tomu vyhýbajú aj z dôvodu, že sami nevedia adekvátne prvú pomoc poskytnúť. Takéto osoby nemusia tušiť, že sa môžu dopúšťať trestného činu neposkytnutia pomoci.