Novela zákona o mene a priezvisku
Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 300/1993 Z. z. o mene a priezvisku v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia niektoré zákony, nerieši radikálne zmeny, ale problémy vyplývajúce z aplikačnej praxe.
Návrhom sa spresňuje zápis priezviska dieťaťa do knihy narodení, ktoré narodením nadobudlo aj občianstvo iného štátu. Navrhuje sa, že ak sa má do knihy narodení zapísať aj priezvisko alebo priezviská dieťaťa v súlade s právnym poriadkom alebo tradíciou iného štátu, ktorého je dieťa štátnym občanom, je rodič dieťaťa povinný predložiť potvrdenie alebo verejnú listinu vyhotovenú iným štátom (napr. pas dieťaťa), ktoré deklarujú oprávnenie zápisu priezviska dieťaťa do knihy narodení v súlade s právnym poriadkom alebo tradíciou iného štátu, ktorého občianstvo dieťa nadobudlo.
Okrem toho novela rieši aj zmenu cudzojazyčného mena na slovenský ekvivalent – takáto zmena bude prípustná len jedenkrát.
Zákon o rodine
Aktuálne ak sa snúbenci chcú zosobášiť v mieste mimo ich trvalého bydliska, sú administratívne zaťažení vybavovaním tzv. delegačky – ide o platený súhlas matričného úrade v obvode trvalého pobytu snúbencov s uzavretím manželstva pred iným matričným obvodom, mimo trvalého pobytu.
„Uvedené zákonné ustanovenie je potrebné považovať za zastarané, obsolétne, absolútne nevyhovujúce a zbytočné v dobe značnej mobility občanov. Jeho zrušenie je jednoznačne v prospech snúbencov, ktorí požadujú, aby si miesto uzavretia manželstva mohli vybrať na základe svojich predstáv, možností a bez byrokratickej povinnosti žiadať o súhlas uzavrieť manželstvo mimo svojho trvalého pobytu,“
uvádza dôvodová správa.
Zákon o rodine umožňoval snúbencom, aby si jeden z nich pri prijatí spoločného priezviska ponechal aj priezvisko, s ktorým vstupuje do manželstva. Zákon v súčasnosti striktne stanovuje poradie priezvisk u toho zo snúbencov, ktorý po uzavretí manželstva bude používať okrem spoločného aj svoje priezvisko, ktoré musí byť zapísané ako druhé v poradí. Predloženým návrhom sa voľba používania priezviska a ich poradia po uzavretí manželstva ponecháva na rozhodnutí snúbencov.
Návrh o partnerskom spolužití
Cieľom zmeny Občianskeho zákonníka a ďalších predpisov je ukotvenie inštitútu partnerského spolužitia v slovenskom právnom poriadku. Návrh umožňuje uzatvorenie partnerského spolužitia tak medzi osobami rôzneho pohlavia (druh a družka), ako aj medzi osobami rovnakého pohlavia.
Predpokladom spôsobilosti uzatvoriť partnerské spolužitie má byť plnoletosť, neexistencia manželského stavu u jednej alebo druhej osoby plánujúcej uzatvoriť partnerské spolužitie a taktiež neexistencia pokrvnej príbuznosti, ktorá sa bude preukazovať rodnými listami oboch osôb odhodlaných uzatvoriť partnerské spolužitie. Zároveň sa stanovuje, že jedna osoba nemôže mať v jednom okamihu uzatvorené viac ako jedno partnerské spolužitie.
V nadväznosti na tento navrhovaný inštitút sa zavádzajú určité oprávnenia v prospech spolužijúcich partnerov. Návrh zakladá poskytnutie minimálnych občianskoprávnych nárokov v oblasti vzniku bezpodielového spoluvlastníctva, dedenia, ako aj určitých oprávnení vo vzťahu k prístupu k zdravotnej dokumentácii, či nároku na vdovský a vdovecký dôchodok a nároku na ošetrovné.
Partnerské spolužitie má vzniknúť na základe spísania prejavu vôle do notárskej zápisnice. Zánik partnerského spolužitia je koncipovaný ako dvojstranný úkon oboch spolužijúcich partnerov alebo jednostranný úkon jedného z nich.
Skrátenie volebného obdobia
Novelou Ústavy SR sa má umožniť skrátenie volebného obdobia Národnej rady SR a to ústavným zákonom alebo referendom.
Ak sa platným výsledkom referenda rozhodne o skrátení volebného obdobia, skončí sa dňom uvedeným v referende. Predseda NR SR je následne povinný vyhlásiť voľby do NR SR do siedmich dní od vyhlásenia platného výsledku referenda. Táto nová úprava by sa mala podľa návrhu vzťahovať aj na práve prebiehajúce VIII. volebné obdobie.
Novela okrem toho ustanovuje povinnosť pre predsedu NR SR zabezpečiť zverejnenie platného výsledku referenda v Zbierke zákonov SR.
Presluhovanie ombudsmana
Ďalší návrh novely Ústavy SR sa zaoberá tzv. presluhovaním verejného ochrancu práv vo funkcii až do momentu, kedy sa funkcie ujme nový ombudsman. Cieľom návrhu má byť zabezpečenie funkčnosti tohto ústavného orgánu aj v čase po uplynutí funkčného obdobia aktuálneho ombudsmana v prípade, ak parlament nezvolil nového.
„Návrh ústavného zákona zároveň reflektuje súčasnú ústavne nevyhovujúcu a nevhodnú situáciu v praxi, kedy od 29. marca 2022, kedy uplynulo funkčné obdobie verejnej ochrankyni práv Márii Patakyovej, nie je funkcia verejného ochrancu práv obsadená a Národná rada Slovenskej republiky ani len nepristúpila k pokusu zvoliť nového verejného ochrancu práv,“
uvádza dôvodová správa. Už niekoľkokrát odsúvaná voľba ombudsmana sa v auguste presunula až na október. Nový dátum, do ktorého je možné predkladať návrhy kandidátov, je 30. september 2022. Podľa informácii z Kancelárie verejného ochrancu práv bolo začiatkom augusta až 400 podnetov, ktoré čakajú ombudsmana, ktorého úlohou je zhodnotiť (ne)porušenie práv.
„Problém neobsadenia postu verejného ochrancu alebo ochrankyne práv spočíva v tom, že podnety, ktoré Kancelária verejného ochrancu práv v zákonom stanovenom rozsahu analyzuje a spracováva, môže posúdiť a podpísať len ombudsman alebo ombudsmanka. To znamená, že postupne sa podnety na posúdenie zhromažďujú na stole budúceho ombudsmana alebo ombudsmanky, ktorými sa bude musieť po zvolení a nastúpení do funkcie zaoberať. Podávatelia a podávateľky preto budú musieť dlhšie čakať na vybavenie svojho podnetu,“
spresňuje problematiku Kancelária verejného ochrancu práv.
Koniec nedeľným nákupom?
Poslanci NR SR predložili do parlamentu aj návrh novely Zákonníka práce, ktorým by sa mal od budúceho roka zakázať nedeľný maloobchodný predaj.
Výnimkou má byť nedeľa pred začiatkom školského roka a v posledné tri nedele pred vianočnými sviatkami, kedy môžu byť prevádzky otvorené. Ak však tretia nedeľa pripadne na Štedrý deň, môžu byť prevádzky otvorené len do 12:00.
Záver
Všetky návrhy nájdete na webovej stránke NR SR https://www.nrsr.sk/web/default.aspx?sid=zakony%2fprehlad%2fpredlozene. Cestu jednotlivých návrhov budeme pozorne sledovať a priebežne Vás informovať. Podľa harmonogramu schôdzí NR SR by najbližšie mala začať 13. septembra 2022, program zatiaľ zverejnený nebol.