Kto a ako sa môže prihlásiť?
Prihlasovanie na očkovanie prebieha elektronicky cez portál https://vakcinacia.nczisk.sk/registracia. Registrácia do tzv. Č
akárne je prístupná pre všetky osoby od 16 rokov. Čakáreň je priestor, v ktorom sa nachádzajú všetci prihlásení záujemcovia o očkovanie a systém im následne automaticky prideľuje konkrétny termín očkovania podľa veku:
- nad 35 rokov – vakcína od spoločnosti Pfizer alebo Moderna,
- od 18 do 34 rokov – vakcína od spoločnosti AstraZeneca, pričom aktuálne je pozastavené očkovanie touto dávkou pre prvoočkovaných, ktorí namiesto nej dostanú vakcínu Pfizer. Druhoočkovaní budú naďalej dostávať vakcínu AstraZeneca.
- od 16 do 17 rokov – vakcína Pfizer.
Pri prihlasovaní na vakcináciu si obyvatelia vyberajú kraje a okresy, v ktorom majú záujem sa zaočkovať. Po registrácii je obyvateľom pridelený PIN kód, ktorý využijú v prípade potreby vykonania zmien v registrácii. O pridelenom termíne očkovania budú osoby informované najneskôr dva dni vopred formou SMS a e-mailu, v ktorých sa nachádzajú informácie o:
- dátume a čase očkovania,
- názve vakcinačného centra a jeho adresy,
- názve vakcíny,
- poradí očkovacej dávky (prvá alebo druhá).
Musím pred očkovaním absolvovať antigénový alebo PCR test?
Negatívny test nie je podmienkou na podanie vakcíny proti Covid-19. Ak však osoby takýto test absolvujú s pozitívnym výsledkom, vakcína im bude môcť byť podaná najskôr o 14 dní.
Čo si pripraviť pred očkovaním?
Pre urýchlenie procesu očkovania je potrebné priniesť vyplnené Poučenie a písomný informovaný súhlas pacienta o očkovaní a Anamnestický dotazník pacienta, ktoré pacient podpíše až priamo na mieste očkovania. V niektorých prípadoch očkovacie miesta neakceptujú dokumenty zverejnené na webe https://korona.gov.sk a vyžadujú vyplnenie iných dokumentov, na ktorých je už uvedený poskytovateľ zdravotnej starostlivosti.
Ako prebieha očkovanie?
Osoba by sa mala na miesto očkovania dostaviť najskôr 10 minút pred určeným termínom očkovania. Po príchode na miesto očkovania prebehne registrácia a pohovor s lekárom, na ktorom sa lekár pýta na zdravotný stav pacienta a odovzdá mu príslušné doklady o očkovaní (v slovenskom jazyku). Tieto odporúčame riadne skontrolovať, najmä čo sa týka osobných údajov a informácie o poradí podanej vakcíny (prvá alebo druhá dávka).
Očkovacia látka je aplikovaná injekčne do ramena, väčšinou do ramena ruky, ktorou pacient nepíše. Následne ostáva pacient 15 minút na určenom mieste za účelom sledovania a rýchleho zásahu v prípade reakcie na vakcínu.
Čo urobiť po očkovaní?
Po vakcíne sa odporúča vyvarovať alkoholu a nadmernej fyzickej aktivite počas 48 hodín. V prípade vedľajších nežiadúcich účinkov sa očkovaní majú obrátiť na Štátny ústav pre kontrolu liečiv, príp. na svojho všeobecného lekára. Bežnými reakciami po očkovaní sú zvýšená teplota, začervenanie miesta vpichu, bolesť svalov. V prípade bolesti a zvýšenej teploty je možné užiť niektorý z liekov obsahujúcich paracetamol.
O očkovaní je potrebné informovať svojho všeobecného lekára a predložiť mu doklady o absolvovaní očkovania.
Zaočkujú ma ako sprievod seniora?
Osoby nad 18 rokov, ktoré budú sprevádzať seniora nad 70 rokov na očkovanie, majú možnosť dať sa zaočkovať rovnakou vakcínou ako sprevádzaná osoba (Pfizer alebo Moderna). Sprevádzajúca osoba nemusí byť rodinným príslušníkom seniora.
Ako prvý by sa mal na očkovanie registrovať sprievod a následne až senior, pri ktorého registrácii pribudne možnosť označiť „Registrácia sprievodcu seniora nad 70 rokov“. V tejto časti bude možné vybrať už registrovanú osobu, ktorá bude sprievodcom seniora.
Medzinárodný očkovací preukaz
Podľa informácii z Ministerstva zdravotníctva SR je možné na základe potvrdenia o očkovaní požiadať svojho všeobecného lekára o potvrdenie vakcinácie do Medzinárodného očkovacieho preukazu, ktorý je voľnopredajný. Tento síce neposkytuje záruku vstupu do každej krajiny, ale umožní navštíviť tie, ktoré vyžadujú potvrdenie o očkovaní v cudzom jazyku – doklad o očkovaní z vakcinačného centra tak nepostačuje, nakoľko tento sa vydáva v slovenskom jazyku.
K tejto informácii sa vyjadrila Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS), podľa ktorej potvrdenie o očkovaní v medzinárodnom očkovacom preukaze musí vlastnoručne podpísať klinický pracovník – lekár alebo iný spôsobilý zdravotnícky pracovník, ktorý na podanie vakcíny dohliadal. Rovnako musí podľa SVLS potvrdenie obsahovať odtlačok pečiatky strediska, v ktorom očkovanie prebehlo.
„Z uvedeného vyplýva, že vakcinačné centrá, ak o to občan požiada, musia zapísať a potvrdiť očkovanie proti COVID-19 a vzťahuje sa na ne aj povinnosť zaznamenať očkovanie, opečiatkovať a vlastnoručne podpísať záznam do Medzinárodného očkovacieho preukazu, ak zdravotnícki pracovníci centra toto očkovanie indikovali, vykonali a ak o to občan požiada. Takáto zodpovednosť sa nemôže preniesť na žiadneho iného zdravotníckeho pracovníka, ktorý očkovanie nevykonal,“
uvádza na webovom sídle SVLS jej prezidentka MUDr. Monika Palušková, PhD., MBA.
Európsky Covid certifikát – kedy bude k dispozícii?
Plánované zavedenie Covid pasov na európskej úrovni je k 15. júnu 2021, pričom Slovensko sa zapojí do testovania týchto digitálnych osvedčení. Covid pasy by mal Európsky parlament schváliť v júni a platiť by mali na prelome júna a júla.
Covid pas by mal byť vydávaný v 2 jazykoch – v slovenčine a angličtine, v elektronickej aj listinnej podobe. Obsahovať bude informácie, či je jeho držiteľ zaočkovaný, otestovaný a či prekonal ochorenie Covid-19.
Zatiaľ sa navrhuje, aby Covid pas platil len pre očkovacie látky schválené Európskou agentúrou pre lieky (Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson).
Tento doklad by mal slúžiť ako priepustka k voľnému cestovaniu v rámci Európskej únie.
Na finálnu podobu si však budeme musieť ešte chvíľu počkať.