Ako a prečo trestá Rada pre vysielanie a retransmisiu používanie českého dabingu?

Po rozpade Československa v roku 1993 postupne nastávali zmeny aj v jazykovej štruktúre programov. Častokrát prevažujúci český dabing bolo potrebné nahradiť slovenskou verziou a to práve z dôvodu ochrany a rozvoja štátneho jazyka.

Redakcia 23. 08. 2017 3 min.
    Rada pre vysielanie a retransmisiu Rada pre vysielanie a retransmisiu Ceiling light projectors from 4freephotos.com

    Má pokutovanie českého dabingu oporu v zákone?

    V tomto článku sa pozrieme na istý prípad, z roku 2013, kedy Rada pre vysielanie a retransmisiu na svojom zasadnutí dňa 3. 12. 2013 uložila vysielateľovi MAC TV, s.r.o., konkrétne programovej službe JOJ, sankciu vo forme pokuty 200 EUR za to, že v apríli roku  2013 odvysielala program „Ty schudni a ty priber!“ s českým dabingom. Má však takéto rozhodnutie Rady pre vysielanie a retransmisiu opodstatnenie a oporu v zákone? 

    Jazykový zákon priniesol v roku 2009 zmenu

    Rada pre vysielanie a retransmisiu (ďalej lena ako „Rada“) uložila TV JOJ pokutu 200 EUR za porušenie ustanovenia § 16 ods. 3 písm. e) zákona č. 308/2000 Z. z. o vysielaní a retransmisii, pretože dňa 27. 4. 2013 odvysielala program „Ty schudni a ty priber!“ s českým dabingom. Z predmetného ustanovenia § 16 ods. 3 písm. e) vyplýva, že vysielateľ je povinný zabezpečiť pri vysielaní programov a ostatných zložiek programovej služby používanie štátneho jazyka, jazykov národnostných menšín a cudzích jazykov v súlade s osobitnými predpismi.

    Samotným dôvodom udelenia tejto sankcie vo forme pokuty je znenie jazykového zákona účinné po novele z 2009, podľa ktorého audiovizuálne diela s českým dabingom je možné vysielať iba v prípade, ak bol ich dabing vyrobený do 31. decembra 2007 a dielo bolo odvysielané na území Slovenska do 31. decembra 2007. Po 31. decembri 2007 už majú vysielatelia v SR povinnosť dabovať cudzojazyčné diela do slovenčiny.

    Epizóda programu „Ty schudni a ty priber!“ bola vyrobená v rokoch 2008 až 2009 takže jej český dabing nemohol vzniknúť do termínu 31. decembra 2007 a preto Rada ex lege musela konštatovať porušenie zákona. Ak Rada pri analýze programu zistí porušenie povinnosti súvisiacej s jazykovým zákonom, v zmysle zákona má povinnosť uložiť mu sankciu. V prípade prvého porušenia je ňou upozornenie na porušenie zákona (prvú sankciu za rovnaké porušenie Rada uložila MAC TV, s. r. o. v marci 2012 za odvysielanie dvoch častí seriálu „Ako som spoznal vašu mamu“ na JOJ PLUS), pri ďalších porušeniach pokuta v rozpätí 165 až 6 638 eur. 

    Vyjadrenie predsedu Rady pre vysielanie a retransmisiu

    Vtedajší predseda Rady Miloš Mistrík, vyslovil zaujímavú myšlienku odôvodňujúcu takéto sankcionovanie: „Podpora slovenského dabingu má zmysel nielen pre uplatňovanie štátneho jazyka v praxi, ale má aj rozmer ekonomický, pretože sa tým vytvárajú podmienky práce pre nie bezvýznamnú časť slovenskej  kultúrnej obce“.                                                                  

    Aké má úlohy Rada pre vysielanie a retransmisiu 

    Rada je právnická osoba - správny orgán, ktorý vykonáva štátnu reguláciu v oblasti rozhlasového a televízneho vysielania, retransmisie a poskytovania audiovizuálnych mediálnych služieb na požiadanie. Základným „poslaním“ Rady je:

    • presadzovať záujmy verejnosti pri uplatňovaní práva na informácie,
    • slobody prejavu a
    • práva na prístup ku kultúrnym hodnotám a vzdelaniu.

    Rada by napríklad mala dbať aj o uchovávanie plurality informácií v spravodajských reláciách vysielateľov, ktorí vysielajú na základe zákona alebo na základe licencie podľa tohto zákona.

    Pôsobnosť Rady pre vysielanie a retransmisiu

    • Do základnej pôsobnosti Rady v oblasti výkonu štátnej správy patrí najmä:
    • rozhodovať o licenciách na vysielanie,
    • rozhodovať o registráciách retransmisie a o pozastavení retransmisie,
    • rozhodovať o pridelení ďalších frekvencií vysielateľovi na základe zákona,
    • začať konanie o udelenie licencie na terestriálne vysielanie,
    • určovať programové typy a posudzovať zaradenie komunikátu do vysielateľom zvoleného programového typu alebo k doplnkovému vysielaniu,
    • dohliadať na dodržiavanie povinností podľa tohto zákona a podľa osobitných predpisov,
    • ukladať sankcie vysielateľom, prevádzkovateľom retransmisie a poskytovateľom audiovizuálnej, mediálnej služby na požiadanie, ako aj tým, ktorí vysielajú alebo prevádzkujú retransmisiu bez oprávnenia.