Ekonomický prehľad 15. týždňa




Sentiment sa zlepšuje aj v Nemecku

Ďalšie zlepšenie nálady v Nemecku potvrdil aj aprílový index IFO, ktorý dosiahol najlepší výsledok od leta 2011.Index tak rástol aj napriek napätiu na Ukrajine. V rámci jednotlivých komponentov mierne kleslo hodnotenie súčasnej situácie a naopak zlepšili sa očakávania do budúcnosti. Z jednotlivých odvetví sa nálada najviac zlepšila vo veľkoobchode a priemysle a naopak mierne klesla v maloobchode.

Objednávky tovarov dlhodobej spotreby rástli

Objednávky tovarov dlhodobej spotreby v USA sa v marci opäť zvýšili, pričom rástli tempom 2,6 % m/ m a prekonali tak očakávania trhu (2,0 %). Rast zaznamenal najmä segment počítačov a elektroniky, kde objednávky rástli najrýchlejšie od roku 2010. Vyššie boli objednávky aj po očistení o leteckú a vojenskú techniku. Vývoj tak naznačuje, že americká ekonomika prekonala spomalenie v úvode roka, ktoré čiastočne súviselo so studeným počasím.K ekonomickému rastu by mal pritom prispievať aj rast investícií.

Draghi opäť spomenul možnosti QE

Prezident ECB Mario Draghi minulý týždeň opäť pripustil možnosť zavedenia kvantitatívneho uvoľňovania (QE) zo strany ECB v prípade, že by inflácia v eurozóne aj naďalej klesala. Podľa Draghiho by pritom mohlo uvoľnenie menovej politiky spustiť aj ďalšie posilňovanie eura.To podľa neho vedie k poklesu už aj tak nízkej miery inflácie v eurozóne a predstavuje potenciálnu hrozbu preoživovanie ekonomiky. Euro na Draghiho slová reagovalo miernym oslabením.

FED zrejme tento týždeň opäť zníži QE

Tento týždeň bude nabitý makroekonomickými udalosťami. V Spojených štátoch sa uskutoční zasadnutie Fed-u, na ktorom zrejme guvernéri schvália zníženie objemu kvantitatívneho uvoľňovania o ďalších 10 miliárd na úroveň 45 mld. USD mesačne. Okrem toho budú v piatok zverejnené dáta z trhu práce Non-Farm Payrolls, kde sa očakáva až 210 tisíc nových pracovných miest. V Spojených štátoch tento týždeň uvidíme aj predbežnýodhad rastu HDP v 1. švrťroku. Tempo rastu by malo podľa očakávaní trhov klesnúť z anualizovaných 2,6 % v 4Q13 na 1,2 %, a to hlavne kvôli chladnému počasiu začiatkom roka.

Trhy očakávajú rast inflácie v Eurozóne na 0,8% r/r

V Európe bude kľúčovým údajom predbežný odhad vývoja inflácie eurozóny za apríl. Tá by podľa očakávaní trhov mala vzrásť z marcových 0,5 % na 0,8 % r/ r. Prípadný ďalší pokles by tlačil na to, aby ECB priniesla dodatočné opatrenia už na nasledujúcom zasadnutí, ktoré sa uskutoční budúci týždeň. V eurozóne budú zverejnené aj marcové čísla nezamestnanosti. Popri tom sa pozornosť trhov sústredí aj na ďalší vývoj na Ukrajine. Na Slovensku bude tento týždeň zverejnený index ekonomického sentimentu.