Zrušenie obecných hasičských zborov




Dobrovoľná požiarna ochrana

Ešte v decembri minulého roku 2013 sa minister vnútra R. Kaliňák vyjadril: „Dôležité je, aby sme vytvorili určitú dohodu medzi štátom a dobrovoľnými hasičmi a vytvorili im podmienky, aby sme boli schopní v extrémnych situáciách dostať stovky dobrovoľných, vycvičených a vybavených hasičov na miesta nešťastí, na miesta ohrozenia obyvateľov Slovenskej republiky v počtoch, ktoré sú dramaticky vyššie ako je celý súbor profesionálnych hasičov.”[1] Prijatím spomínaného Zákona by mali dobrovoľní hasiči výraznejšie pomôcť pri záchrane životov a majetku.

V zmysle § 1 zákona o Dobrovoľnej požiarnej ochrane (ďalej len „Zákon”) je Dobrovoľná požiarna ochrana Slovenskej republiky (ďalej len ”Dobrovoľná požiarna ochrana”) nezávislá právnická osoba so sídlom v Bratislave pôsobiaca na celom území Slovenskej republiky. Ide o občianske združenie založené na základe zákona č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov. Bude plniť úlohy na úseku ochrany pred požiarmi, zdolávania požiarov a záchranárskych prác.

Dobrovoľná požiarna ochrana Slovenskej republiky je členom Slovenského národného komitétu Medzinárodného združenia pre požiarne a záchranné služby a jej prostredníctvom Medzinárodného technického výboru pre prevenciu a hasenie požiarov a členom Svetovej federácie dobrovoľných hasičov so sídlom v Tokiu (§ 2 Zákona).

Ciele a úlohy Dobrovoľnej požiarnej ochrany

Rámcové úlohy a ciele Dobrovoľnej požiarnej ochrany v zmysle § 3 ods. 1 Zákona sú tieto:

  • výchovy obyvateľstva v oblasti ochrany pred požiarmi, osobitne vo vzťahu k deťom a mládeži,
  • odbornej prípravy, školeniavýcviku obyvateľstva v oblasti prevencie, zdolávania požiarov, záchranných prác pri živelných
  • pohromách a iných mimoriadnych udalostiach,
  • finančnej podpory dobrovoľných hasičských zborov obce,
  • zásahovej činnosti členov Dobrovoľnej požiarnej ochrany Slovenskej republiky,
  • civilnej ochrany obyvateľstva,
  • dobrovoľníckej činnostioblasti ochrany pred požiarmi, živelnými pohromami a inými mimoriadnymi udalosťami,
  • verejnoprospešnej, vzdelávacej, osvetovej a kultúrnej činnosti,
  • organizácie športovej činnostisúťaží zameraných na ochranu pred požiarmi,
  • zachovaniazveľaďovania historického a kultúrneho dedičstva v oblasti ochrany pred požiarmi,
  • cezhraničnej spolupráce,
  • tvorby, ochrany, udržiavania alebo zlepšovania životného prostredia.

Hospodárenie Dobrovoľnej požiarnej ochrany

Dobrovoľná požiarna ochrana bude mať svoj vlastný rozpočet, ktorý bude zostavovať a schvaľovať na každý rok (§ 5 Zákona). Jej účtovníctvo bude prístupné verejnosti (§ 6 Zákona). Zdrojom prostriedkov budú členské príspevky, výnosy z vlastnej činnosti a majetku, dary, ale taktiež bude každoročne dostávať dotácie zo štátneho rozpočtu podľa zákona č. 526/2010 Z. z. o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva vnútra Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov (§ 4 Zákona).[2]


Dostupné na:

Spracované podľa zákona o Dobrovoľnej požiarnej ochrane Slovenskej republiky a o zmene niektorých zákonov. Dostupné na: .


Tagy:
Redakcia
Redakcia
email@pravnenoviny.sk
Zabezpečujeme redakčnú činnosť a prispievame do obsahu Právnych novín vďaka nášmu tímu najmä spravodajstvom a prehľadovými informáciami. Taktiež radi poskytneme odpovede na Vaše otázky a privítame aj akékoľvek podnety na zaujímavé správy či iné články.