Zverejnená štruktúra rastu bola zhruba v súlade s očakávaniami – rast ekonomiky bol opäť ťahaný najmä zahraničným dopytom. Jeho príspevok bol však v porovnaní s predchádzajúcimi štvrťrokmi mierne nižší najmä pre pokles dynamiky rastu vývozu (z 4,3 % na 1,7 % r/r). Dovoz taktiež spomalil a medziročne bol dokonca nižší o 0,3 %.
Domáca spotreba
Domáca spotreba druhý kvartál po sebe rástla (+0,5 % r/r). Spotreby domácností medziročne stúpla o 0,1 % a jej príspevok tak podľa očakávaní oproti predchádzajúcemu kvartálu klesol. To naznačoval aj vývoj maloobchodných tržieb, ktorých rast sa v druhom štvrťroku spomalil. Výpadok však z veľkej časti prekvapivo nahradila vyššia spotreba verejnej správy, ktorá sa medziročne zvýšila o 2,8 % a rástla tak najrýchlejšie za posledné tri roky.
Hrubý kapitál
Tvorba hrubého kapitálu podobne ako v prvom polroku aj naďalej pokračovala v poklese. Fixné investície firiem sa ešte viac prepadli a boli medziročne nižšie až o 9,8 % (oproti -4,8 % v druhom štvrťroku). Pokles investícií bol však čiastočne kompenzovaný dopĺňaním zásob, ktoré počas predchádzajúcich troch štvrťrokov výrazne klesli.
Miera nezamestnanosti
Miera nezamestnanosti podľa Výberového zisťovania pracovných síl v 3. štvrťroku vzrástla iba o 0,1 p. b. a dosiahla úroveň 14,1 %. Dáta ústredia práce síce naznačovali pokles, boli však ovplyvnené zmenami v metodike. Celková zamestnanosť v ekonomike bola pritom podľa VZPS medziročne nižšia o 0,4 %.
Rast HDP
Rast HDP v EÚ zaznamenal v treťom kvartáli mierne spomalenie – stále sa však drží v kladných hodnotách. Medzikvartálne podľa predbežných dát stúpol o 0,1 % (dnes Eurostat zverejní finálne čísla). Vývoj sentimentu podnikateľov v zahraničí pritom naznačuje pokračovanie pomalého oživovania ekonomiky aj v ďalších kvartáloch. Štruktúra HDP na Slovensku za 3. štvrťrok je v súlade s odhadmi Slovenskej sporiteľne vývoja HDP tento rok, keď sa očakáva rast o 0,7 % medziročne. Zlepšovanie sentimentu v eurozóne pritom predstavuje mierne riziko smerom nahor.