POZOR! Odnímanie vysokoškolských titulov môže začať onedlho!
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR navrhlo nový zákon, ktorý by upravoval podmienky odnímania titulov, čo v poslednej dobe pôsobilo ako vysoko medializovaná téma na Slovensku a v Čechách.
Slovenský návrh zákona sa vo vysokej miere inšpiruje platnou českou právnou úpravou, ktorá túto problematiku rieši v zákone č. 111/1998 Sb. o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách).
Titul by podľa novej právnej úpravy odnímal ten, kto ho aj udelil, teda vysoká škola. Jednalo by sa o rektora vysokej školy, ktorý by tak učinil na základe návrhu poradnej komisie. Ako už z názvu vyplýva, komisia bude mať len poradnú funkciu a rektor teda bude môcť rozhodnúť aj inak než komisia odporučí.
Nový zákon presne určí dôvody, ktoré by mohli spôsobiť odňatie titulu, pričom niektorými z nich sú nesplnenie podmienky riadneho skončenia štúdia, z dôvodu spáchania trestného činu, pri ktorom by bolo možné dokázať príčinnú súvislosť so získaním titulu, a mnoho iných.
Okrem odňatia titulu sa zavedie aj možnosť vzdania sa titulu, ktorá bude mať rovnaké následky ako odňatie titulu.
V neposlednom rade sa týmto zákonom zavedie aj evidencia, v ktorej budú vedené záznamy o odňatých titulov a tiež titulov, ktorých sa osoby vzdali a viedlo by ho ministerstvo školstva pre všetky školy.
Prestanú občania SR prispievať na chod RTVS?
Dňa 9.1.2019 bol predstavený návrh zákona poslancami Národnej rady Slovenskej republiky, ktorým by sa menil a dopĺňal zákon o Rozhlase a televízii Slovenska.
Podľa doterajšej právnej úpravy sú až na pár výnimiek povinný všetci občania a zamestnávatelia, ktorí zamestnávajú minimálne 3 zamestnancov prispievať na chod Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).
Poslancom, ktorí navrhujú zmenu sa takáto povinnosť zdá byť nespravodlivá, keďže nikto neskúma, či občania a zamestnávatelia, ktorí tento poplatok uhrádzajú, naozaj služby využívajú alebo nie. Okrem toho sú poslanci toho názoru, že popri daňovej a odvodovej povinnosti sú občania a podnikatelia týmto poplatkom zbytočne zaťažovaný a považujú za správne túto povinnosť zrušiť.
Kto bude platiť namiesto nás?
Na druhej strane, poslanci neodnímajú RTVS právo na finančný príspevok, ktorý by zabezpečoval riadny chod a fungovanie. Navrhujú však, aby sa zaviedlo financovanie zo štátneho rozpočtu, teda aby to namiesto občanov platil štát.
Akú sumu by príspevok predstavoval?
Nový návrh zákona prezentuje výšku príspevku zo štátneho rozpočtu na rok 2020 vo výške 81 640 000 eur. Po uplynutí tohto roku sa bude príspevok na každý ďalší rok určovať na základe primeranej miery inflácie, ktorú pre štát zistí Štatistický úrad SR.
Aktuálna výška financovania na rok 2020 predstavuje priemer prijatých platieb za uplynulé roky 2018 a 2017, ktoré RTVS obdržala od občanov a zamestnávateľov.
Koniec príspevkom pre neoprávnených užívateľov pôdy
Ako ste už v médiách v poslednom čase mali možnosť postrehnúť, na Slovensku sa čoraz viac objavujú situácie, kedy neoprávnené osoby, najmä obchodné spoločnosti, používajú a dokonca získavajú prospech z pôdy, ktorá im nepatrí. Okrem úžitku, ktorý získajú zo samotného využívania pôdy sa jedná aj o finančné príspevky, ktoré sú im poskytnuté prostredníctvom Pôdohospodárskej platobnej agentúry.
Tento stav zapríčiňuje chaotická situácia vo vysporiadaní vlastníckych práv k pôde, ktorá bola majiteľom po roku 1948 odobratá a neskôr po roku 1989 znovu navrátená. Väčšina vlastníkov sa rozhodla pôdu prenajímať, keďže sa jej obrábaním nezaoberali a mnohí z vlastníkov o svojich vlastníckych právach ani nevedia.
Tento nepriaznivý stav sa rieši postupne, pričom v poslednom návrhu zákona chcú poslanci upraviť podmienky pre podanie žiadosti o finančný príspevok od Pôdohospodárskej platobnej agentúry.
S cieľom zabrániť priznaniu príspevku osobám, ktoré k pôde nemajú žiaden vzťah, budú žiadatelia musieť preukázať dôkazy, na základe ktorých sú oprávnení pôdu využívať. Môže sa jednať o list vlastníctva alebo preukázanie nájomného vzťahu.