Výpočet materskej: ako sa určuje výška dávky?

Materské a nárok naň upravuje predovšetkým zákon o sociálnom poistení. V jeho zmysle má poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, nárok na materské vtedy, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní, pričom do uvedeného obdobia započítava aj doba štúdia na strednej škole alebo na vysokej škole, ktorá sa považuje za sústavnú prípravu na povolanie, pokiaľ poistenkyňa týmto štúdiom získala príslušný stupeň vzdelania.

„Sústavná príprava na povolanie podľa zákona o sociálnom poistení je štúdium na strednej škole po skončení povinnej školskej dochádzky alebo štúdium na vysokej škole do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa.“

Nárok na materské vzniká od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak žena porodí skôr, odo dňa pôrodu. Tento nárok zaniká uplynutím 34. týždňa od vzniku nároku na materské. V prípade ak žena porodí zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará alebo je osamelá má nárok na materské aj po uplynutí 34. týždňa od vzniku nároku na materské. Nárok na materské osamelej poistenkyni zaniká uplynutím 37. týždňa od vzniku nároku na materské a poistenkyni, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará, nárok na materské zaniká uplynutím 43. týždňa od vzniku nároku na materské. Žena, ktorej sa narodilo mŕtve dieťa, má nárok na materské do konca 14. týždňa od vzniku nároku na materské. Výplatu materskej dávky vykonáva Sociálna poisťovňa.

Problematika materského je okrem zákona o sociálnom poistení obsiahnutá aj v:

  • Zákonníku práce – v časti upravujúcej materskú dovolenku,
  • zákone o zdravotnom poistení – v časti súvisiacej s povinnosťou platiť poistné.

Podrobnejšie informácie o dávke materské si môžete prečítať v našom článku Materské v roku 2025.

Podmienky nároku na materské

Aby mala poistenkyňa nárok na materské, musia byť splnené tieto podmienky:

  • Existencia nemocenského poistenia – fyzická osoba musí byť v čase vzniku dôvodu (pôrod) nemocensky poistená alebo byť v ochrannej lehote.
  • Dĺžka poistenia – najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.
  • Nesplatené poistné – v prípade samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) nesmie byť evidencia nedoplatkov vyššia ako stanovená hranica.
Späť
Strana 1 / 3Ďalej
Zdroj: Slov-Lex
Tagy:
Simona Kocanová
Simona Kocanová
Simona vyštudovala právo na Právnickej fakulte UK v Bratislave. V Právnych Novinách sa venuje najmä témam z oblasti občianskeho a pracovného práva. V praxi v súčasnosti pôsobí na pozícií exekútorského koncipienta.