Pracovné právo

Vodiči nesmú čerpať dobu pravidelného týždenného odpočinku v aute – inak hrozia sankcie
Dnes Vám prinášame informáciu o rozsudku Súdneho dvora Európskej únie z decembra 2017, ktorý sa zameriava na vodičov a ich čerpanie voľna.

Žena na materskej a zákaz výpovede
Akým spôsobom je poskytovaná ochrana pred skončením pracovného pomeru zamestnankyni na materskej a rodičovskej dovolenke? Môže medzi týmito dovolenkami čerpať riadnu dovolenku? Vzťahuje sa na ňu i vtedy zákaz výpovede?

Má živnostník právo na dávku v nezamestnanosti?
Má aj živnostník nárok na dávku v nezamestnanosti? Za akých podmienok?

Judikát: Ponuková povinnosť zamestnávateľa – pracovné miesto mimo dohodnutého miesta výkonu práce?
Je zamestnávateľ v prípade výpovede povinný ponúknuť zamestnancovi aj pracovné miesto mimo dohodnutého miesta výkonu práce? Alebo túto povinnosť nemá?

CVRIA: Pracovník nemôže automaticky stratiť svoj získaný nárok na platenú dovolenku za kalendárny rok, ak nepožiadal o dovolenku
Pracovník nemôže automaticky stratiť svoj získaný nárok na platenú dovolenku za kalendárny rok z dôvodu, že nepožiadal o dovolenku.

Pracovná neschopnosť zamestnanca počas skúšobnej doby - možnosť skončenia pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa
Je možné skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe so zamestnancom, ktorý je pracovne neschopný? Aký vplyv má pracovná neschopnosť zamestnanca na trvanie skúšobnej doby?

Výpoveď zo strany zamestnávateľa z dôvodu neuspokojivého plnenia pracovných úloh
Neuspokojivé plnenie pracovných úloh je jedným z dôvodov, pre ktorý môže zamestnávateľ ukončiť pracovný pomer so zamestnancom spôsobom výpovede. Tento výpovedný dôvod sa v praxi často zamieňa s menej závažným porušením pracovnej disciplíny. Aby sme sa vyhli riziku neplatnosti výpovede podanej zo strany zamestnávateľa je potrebné oba výpovedné dôvody od seba dôsledne odlišovať, hoci nie je vylúčený v konkrétnom prípade ich súbeh (a v praxi k tomu väčšinou aj dochádza, nakoľko porušovanie pracovnej disciplíny má väčšinou dopad aj na úroveň plnenia pracovných úloh). V tomto príspevku sa však nebudeme venovať rozdielom medzi týmito výpovednými dôvodmi. Ambíciou je detailnejšie venovať sa praktickým úskaliam využitia výpovedného dôvodu uvedeného v § 63 ods. 1 písm. d) bod 4 Zákonníka práce v situácií, kedy zamestnanec opakovane neuspokojivo plnení pracovné úlohy.

Nevyplatil Vám zamestnávateľ mzdu? Pomôže inšpektorát práce?
Je možné sa obrátiť na inšpektorát práce, ak Vám zamestnávateľ nevyplatil mzdu, prípadne ďalšie mzdové nároky? Aké sú v tejto súvislosti jeho právomoci?