#spotrebiteľ

Cestovné práva: Zrušenie letu- práva a odškodnenia
O tom, čo znamená "zrušenie letu" a kedy vznkajú Vaše práva sme písali v uplynulom článku. Dnes sa pozrieme na to, aké konkrétne práva máte v prípade zrušenia letu a ako sa ich domáhať.

Prvý vážny zásah pre UBER udelený právom EÚ
UBER je síce americká aplikácia, avšak jej názov nachádza vyjadrenie aj v nemčine. Vo voľnom preklade Über znamená „super“. Pri pohľade na tento názov som sa však nikdy neubránil pocitu, akoby za ním ešte niečo chýbalo. V tejto analýze si preto vysvetlíme, či aplikácia UBER je über "nápad" alebo über "problém".

Ošúpať ovocie v obchode a zaplatiť nižšiu cenu za váhu. Dá sa to?
Slováci sú vynaliezavý národ. Popri patente na lietajúce auto, bezdrôtový telegraf, magnetický detektor, padák a asi aj zlatý padák, ich napadne aj možnosť ošúpať ovocie v obchode, aby sa tak zbavili nepotrebných šupiek a zaplatili tak nižšiu cenu za váhu tovaru.

Platnosť spotrebiteľskej zmluvy
Ústavný súd ČR vydal nález týkajúci sa platnosti spotrebiteľskej zmluvy vo svetle práva na spravodlivý proces.

Rozdielna kvalita potravín v EÚ. Existuje riešenie?
V predvečer konania samitu Európskej Únie prebehol dňa 2. marca 2017 vo Varšave z iniciatívy Slovenskej republiky individuálny samit štátov V4. Hlavným predmetom rokovaní bola téma rozdielnej kvality potravín predávaných v jednotlivých štátoch EÚ. Rozdielna úroveň potravín vedúca k selekcii spotrebiteľov na „západoeurópskych“ a „východoeurópskych“ sa stala dôvodom pre zjednotenie prístupov V4 k riešeniu tejto problematiky.

Rozšíri sa zákaz maloobchodného predaja?
Pokiaľ bude schválený návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Zákonník práce, dôjde k rozšíreniu zákazu práce pre maloobchodný predaj s výnimkou prípadov vymedzených taxatívne.

Spory s ochranou slabšej strany
Z názvu článku je zrejmé, že zákonodarca odčlenil od klasického sporového konania spory, v ktorých sa nebude plne uplatňovať princíp nového kontradiktórneho sporového poriadku.

Spotrebiteľské úvery po poslednej novele
Zo záväzkov voči Európskej únii Slovenskej republike vyplýva povinnosť transponovať do nášho právneho poriadku európsku legislatívu. Jedným z príkladov je aj zákon č. 258/2001 Z.z. o spotrebiteľských úveroch, ktorým bola do nášho právneho poriadku implementovaná európska smernica o spotrebiteľský úveroch. Predmetný zákon podrobnejšie upravuje otázky, ktoré vznikajú v súvislosti s poskytnutím spotrebiteľského úveru v podmienkach Slovenskej republiky.