#rada

Právo

Opodstatnenosť odňatia a prikázania veci v trestnom konaní

Najvyšší súd SR rozhodoval o návrhu obžalovaného na odňatie a prikázanie veci. Pozrime sa, prečo považoval návrh obžalovaného za nedôvodný a prvostupňovému súdu predmetnú trestnú vec neodňal.

Právo

Rozhodnutie prezidenta o nemenovaní za profesora. Kedy možno hovoriť o nečinnosti?

Jednou z kreačných právomoci prezidenta je v podmienkach Slovenskej, ale aj Českej republiky menovanie vysokoškolských profesorov. Profesorský titul predstavuje v našich krajinách najvyššiu vedecko-pedagogickú hodnosť. O Českej republike hovoríme z dôvodu, že v tomto príspevku budeme rozoberať práve rozhodnutie Ústavného súdu Českej republiky, týkajúce sa právomoci prezidenta vymenovať, ale aj nevymenovať osobu za profesora.

Obchodné právo

Nový obchodný zákonník – zasahuje do života podnikateľov viac, ako sa na prvý pohľad zdá

Hlavnými „benefitmi“ novely Obchodného zákonníka nie sú len opatrenia proti takzvaným bielym koňom či obmedzenia nekalých praktík firiem. Novela zasahuje do života podnikateľov viac, ako sa na prvý pohľad zdá. Advokátska kancelária Ružička Csekes upozorňuje, že novela má dopad aj na slušné firmy: „Novela Obchodného zákonníka sa dotýka aj slušne a korektne podnikajúcich firiem. Radíme im, aby sa na povinnosti vyplývajúce z novely pripravili a rátali s tým, že niektoré zo zmien budú v praxi administratívne a procesne náročnejšie,“ hovorí Lucie Schweizer, partnerka kancelárie Ružička Csekes. 

Právo

Hranica výšky výživného a nadštandardné príjmy rodiča

Ústavný súd Českej republiky vydal zaujímavý nález týkajúci sa určenia výšky výživného a stanovenia určitých hraníc pri rodičoch s nadštandardným príjmom.

Právo

Oslobodenie od súdnych poplatkov

Súdne poplatky sú právnym inštitútom, plniacim viaceré funkcie. Napriek tomu, že sa tento pojem často vyskytuje medzi širokou verejnosťou, jeho obsah ostáva niekedy hmlistý. Podobne aj problematika oslobodenia od súdneho poplatku je najmä v očiach laickej verejnosti nejasná. Čo sú to teda súdne poplatky? Kto a kedy je od nich kedy oslobodený?

Občianske právo

Susedské spory: Chov zvierat na pozemku

V dnešnom pokračovaní série článkov o najčastejších susedských sporoch zodpovieme otázky týkajúce sa chovu zvierat na pozemku. Aké sú podmienky pre chov určitých zvierat s ohľadom na susediace pozemky? Je možné uhynuté zviera zakopať na pozemku? Ako sa brániť v prípade, ak zvieratá zo susediaceho pozemku neustále vybiehajú na náš pozemok?

Obchodné právo

Daňové záložné právo v konkurze a reštrukturalizácií

Je daňové záložné právo spôsobilé založiť oprávnenému postavenie zabezpečeného veriteľa v konkurze a reštrukturalizácií? V aplikačnej praxi správcov bola donedávna sporná otázka právnej povahy daňového záložného práva, a tak sme sa v rámci rôznych konkurzných a reštrukturalizačných konaní mohli stretnúť s odlišným posúdením právneho postavenia veriteľa, ktorého pohľadávka bola zabezpečená daňovým záložným právom. 

Právo

Podmienečný trest odňatia slobody a ponechanie obvineného vo väzbe

Ústavný súd ČR rozhodol o sťažnosti týkajúcej sa ponechania obvineného vo väzbe, keď mu hrozil podmienečný trest odňatia slobody, čím všeobecné súdy porušili jeho základné práva a slobody.