#rada

Ombudsman: Ustanovenie do funkcie a predpoklady jej výkonu
„Verejného ochrancu práv volí Národná rada Slovenskej republiky na obdobie piatich rokov z kandidátov, ktorých jej navrhne najmenej 15 poslancov Národnej rady Slovenskej republiky.“[1] Na zvolenie [2]ochrancu stačí jednoduchá väčšina hlasov prítomných poslancov.

Zviera už nebude vec. Aké zmeny nás čakajú?
Mnohí ľudia vnímajú zviera ako živú bytosť, ktorá má svoje pocity a potreby. Súčasná slovenská legislatíva však považuje zviera za vec, ktorá nemá skoro žiadnu právnu ochranu.

Prokúra - vznik a zánik
V tomto príspevku sa budeme venovať vybraným otázkam týkajúcim sa prokúry – vzniku, zániku prokúry a vzťahu prokuristu a podnikateľa.

Ombudsman: Okolnosti vzniku
Keďže v každom režime zneužitie silových zložiek na strane štátu môže zasiahnuť do základných práv ľudí v našom demokratickom systéme nastala potreba vytvoriť pravidlá tak, aby štátna moc bola kontrolovaná nezávislým orgánom, ktorý bude dohliadať na prípadné zneužitie ich právomocí na úkor občanov. Dnes pokračujeme druhým zo série článkov o Ombudsmanovi.

Úprava styku maloletého dieťaťa so starými rodičmi
Môžu sa i starí rodičia domáhať právnou cestou stretávania sa s vnukmi? V tomto článku si bližšie priblížime podmienky, za ktorých upraví súd styk maloletého dieťaťa so starými rodičmi, prípadne inými blízkymi osobami a samotný priebeh tohto súdneho konania.

Odmeňovanie v prípade súbežného výkonu viacerých verejných funkcií
Ak jedna a tá istá osoba vykonáva zároveň viacero verejných funkcií, dostáva za to i viacero platov? Alebo existujú určité obmedzenia?

Šikana na pracovisku: Súdne rozhodnutia
Šikana na pracovisku, či už vo forme mobbingu alebo bossingu, je predmetom mnohých súdnych rozhodnutí. Prinášame stručný náhľad ako súdy v prípadoch namietanej šikany rozhodli.

Prečo je niekedy lepšie nezaplatiť blokovú pokutu a ísť do správneho konania
Asi každý vodič sa už stretol s tým, že bol obvinený zo spáchania dopravného priestupku, pričom obvinenie bolo založené iba na tvrdení príslušníka Policajného zboru (ďalej ako „policajt“), a vodič si priestupku nebol vedomý, resp. bol presvedčený, že žiadny nespáchal.