#rada

Prečo a kedy uvažovať o rodinnej mediácii?
Rodina predstavuje skupinu ľudí, ktorí sú na sebe vzájomne závislí. Vzťahy tejto skupiny sú viacúrovňové, jednak generačne a tiež k širšiemu príbuzenstvu. Rovnako má rodina väzbu aj na vonkajšie prostredie, t.j. rodinné firmy, voľno-časové aktivity

Žena na materskej a zákaz výpovede
Akým spôsobom je poskytovaná ochrana pred skončením pracovného pomeru zamestnankyni na materskej a rodičovskej dovolenke? Môže medzi týmito dovolenkami čerpať riadnu dovolenku? Vzťahuje sa na ňu i vtedy zákaz výpovede?

Inovatívny jadrový systém na výrobu energie či lepšie dezinfekčné účinky
Startupy v praxi narážajú svojou unikátnosťou na legislatívu. Aké riešenia im ponúknu študenti práva?

Zmenil si pohlavie a žiadal skorší dôchodok patriaci ženám
Muž, ktorý po niekoľkých rokoch manželstva začal žiť ako žena. Aj toto prináša život. Ako sa však zmenilo jeho právne postavenie?

Nová Smernica EÚ o autorskom práve na digitálnom jednotnom trh
Európska komisia a rada predstavili návrh novej smernice o autorskom práve na digitálnom jednotnom trhu. Za cieľ si kladie modernizáciu aspektov práva EÚ v oblasti autorských práv zohľadňujúcich technologický vývoj a nové distribučné kanály chráneného obsahu na vnútornom trhu. Úprava na úrovni členských štátov nenapĺňa uspokojivo ciele, ktoré si táto smernica vytyčuje z dôvodu rozsahu, účinkov a cezhraničného rozmeru a preto je ich potrebné riešiť na úrovni Únie.

Rozhodcovské konanie zažíva renesanciu aj vďaka technológii Blockchain - Pavol Travnik
Rozhodcovské konanie, alebo arbitráž, patrí od dávnych čias k najefektívnejším metódam riešenia sporov. Napríklad už v stredoveku sa pomocou lokálnych arbitrážnych tribunálov riešili spory medzi obchodníkmi. Tieto tribunáli uplatňovali pravidlá, ktoré vycházadali zo zvyklostí konkrétneho odvetvia nazývané lex mercatoria (voľný preklad: obchodné právo). Hmotné právo sa od čias stredoveku značne zmenilo, jeho výkon však naďalej ostáva dosť archaický. Písomná komunikácia pomocou pošty, dlhé lehoty na odpoveď ako aj rigidné pravidlá inštitúcií, ktoré facilitujú arbitráž v súčasnosti sú v 21. storočí prežitok, ktorý brzdí obchod a narúša poslanie, ktoré tribunáli pôvodne mali. Je čas aby sa rýchlosť, efektivita a flexibilita vrátili na mapu riešenie obchodných sporov.

Platíte si školu: Máte právo na ochranu ako spotrebiteľ?
Všetky informácie uvedené v tomto článku sú aplikovateľné aj na situácie na Slovensku. Ide totiž o výklad práva EÚ, ktorý platí aj pre nás.

Sila osobných údajov: Ako supermarket zistil, že dievča je tehotné?
Zamysleli ste sa niekedy nadtým, čo všetko prezrádzate predajcom účasťou v ich bonusových kluboch, používaním vernostných kariet alebo registráciou v ich obchodoch?