#exekučný poriadok

Rozsiahle zmeny v Exekučnom poriadku
Dňa 29. 11. 2016 schválili poslanci Národnej Rady SR novelu Exekučného poriadku, ktorá nadobudne účinnosť od 1. januára 2017.

Zámena hnuteľných vecí v exekučnom konaní a žaloba o vydanie veci
V praxi sa môžeme stretnúť s prípadom, kedy nedostatočná špecifikácia veci, ktorá je predmetom vedenia exekučného konania spôsobí, že dôjde k ich zámene.

Rozšírenie vecí nepodliehajúcich exekúcii
Prečítajte si o navrhovanom rozšírení vecí, ktoré nebudú podliehať exekúcii, ako aj o tom, prečo je oddôvodnená potreba novelizácie Exekučného poriadku.

Navrhované zmeny Exekučného poriadku a ďalších predpisov
V poslednom mesiaci roku 2014 bol NR SR predložený poslanecký návrh na vydanie zákona, ktorým sa mení Exekučný poriadok, a ktorým sa mení zákon o dobrovoľných dražbách. Za predpokladu, že poslanecký návrh bude v legislatívnom procese napokon schválený, jeho účinnosť sa navrhuje od 1. mája 2015.

Exekučná imunita štátu 2: Vyhovárame sa ako malí chlapci
Právny inštitút exekučnej imunity štátu je vo svojej podstate užitočný a má svoje miesto aj v právnom poriadku moderného demokratického štátu. Exekučná imunita však musí byť zakotvená takým spôsobom, aby nezasahovala do základných práv a slobôd podnikateľov a iných fyzických a právnických osôb. Takáto výsada by mala byť obmedzená na minimum prípadov, aby neobmedzovala právo na súdnu a inú právnu ochranu, ktoré je okrem iného uskutočňované aj prostredníctvom exekučného konania.

Exekučná imunita štátu: Ako minister Čaplovič (nateraz) vypiekol s veriteľom
Keď sa v roku 2012 Dušan Čaplovič stal ministrom školstva za Smer-SD, veľká časť verejnosti jeho nomináciu privítala. Ukázalo sa však, že výkon funkcie nezvláda podľa predstáv minimálne časti svojich voličov. Tento trend potvrdzuje najnovší prípad, keď Ministerstvo školstva SR „vypieklo“ s veriteľom aj s exekútorom. Ak by neštandardnú právnu úpravu využil šikovný obchodník pri obhajovaní súkromného záujmu, bolo by to v poriadku.