Martin Toček

Martin Toček

30 článkov
Obchodné právo

Zastaví novela Obchodného zákonníka „biele kone“?

„Bielymi koňmi“ bývajú hovorovo označované rôzne podnikateľské konania, nesúce znaky nekalej činnosti. Laicky povedané dochádza k „dosadeniu“ osoby, spôsobilej na právne úkony, do funkcie štatutárneho orgánu spoločnosti. Táto osoba, tzv. biely kôň, následne vystupuje a koná v mene spoločnosti, mnohokrát však na základe príkazov iných osôb, ktoré z právneho hľadiska stoja mimo spoločnosti, ovládajú ju však cez bieleho koňa.

Právo

Aký je rozdiel medzi priestupkom a prečinom?

Súčasnosť je dobou, kedy takmer neexistuje oblasť v živote človeka, ktorá by nebola „podchytená“ právnou úpravou. V oblasti práva trestného, je trendom rozširovanie o nové skutkové podstaty trestných činov, ako reakcia na vývoj spoločnosti a nové spôsoby páchania trestnej činnosti. Mnohé typy konaní sú sankcionované ako trestné činy napriek tomu, že laikom sa ich závažnosť nezdá vysoká a očakávali by skôr zaradenie k priestupku. Hranica medzi trestným činom a priestupkom je totiž v niektorých prípadoch veľmi tenká.

Obchodné právo

Novela Obchodného zákonníka a zmeny v zodpovednosti štatutárov

Horúcou právnou témou posledných dní, je veľká novelizácia Obchodného zákonníka, z 12.10.2017, ktorá priniesla rozsiahle zmeny. Okrem noviniek pri fúziách spoločností, či opatreniam, ktoré majú zabrániť praktikám tzv. bielych  koní, stoja za zmienku aj zmeny v zodpovednosti štatutárov a iných členov obchodných spoločností.

Právo

Ako sa brániť voči nezákonnému konaniu alebo nečinnosti orgánu verejnej správy?

Problémom, ktorý trápi nejdeného Slováka, je bezpochyby neefektívne fungovanie úradníckeho aparátu. „Byrokracia“, voľne preložiteľná ako vláda úradníkov, je pojmom, ktorý na Slovensku už doslova „zľudovel“ a používa sa na vyjadrenie výhrad voči fungovaniu orgánov verejnej správy na rôznych úrovniach.  Čo však, ak tieto orgány rozhodujú spôsobom, ktorý sleduje dosiahnutie záujmov určitých osôb, alebo nekonajú vôbec?

Právo

Ako skúmať úmysel páchateľa pri dokazovaní vraždy?

Trestné právo je odvetvím, zaoberajúcim sa tou najzávažnejšou protiprávnou činnosťou, následkom ktorej sú najprísnejšie sankcie. Trestný zákon, ako základná úprava hmotnej časti trestného práva prináša rozmanitú škálu skutkových podstát trestných činov. Pri skúmaní každého skutku je potrebné dôsledne zisťovať okolnosti prípadu a dopracovať sa k správnej klasifikácii skutku. Nesprávne zaradenie činu k skutkovej podstate môže mať za následok neprimerane vysokú sankciu a v konečnom dôsledku predstavovať citeľný zásah do integrity jednotlivca.

Občianske právo

Ako funguje elektronické podávanie žalôb?

Súčasťou 21. storočia je modernizovanie a elektronizácia takmer každej oblasti spoločnosti. Tento trend neobchádza ani oblasť justície. Dôkazom toho je možnosť podávania e-žalôb, ktorá má docieliť zjednodušenie niektorých úkonov občanov voči súdom. Ako systém elektronických podaní funguje a aké sú podmienky ich podávania?

Právo

V Rusku možno skončí Facebook. Dôvodom má byť nerešpektovanie zákona o uchovávaní osobných údajov.

Ruská federácia je aj v súčasnosti považovaná za mierne kontroverznú krajinu. Dôvodom je napríklad anexia Krymu a z nej vyplývajúci konflikt na Ukrajine, konzervatívne postoje voči homosexuálom, či údajné ovplyvňovanie amerických prezidentských volieb. Rozruch v Rusku najnovšie spôsobil možný zákaz najznámejšej sociálnej siete na svete, Facebooku. Ak by k tomu došlo, americký gigant by nebol v Rusku prvým. V krajine bola totiž podobne zakázaná aj sociálna sieť LinkedIn.

Právo

V pochybnostiach je potrebné k uchádzačovi o zamestnanie pristupovať ako k slabšej strane

Konania, týkajúce sa pracovnoprávnej agendy nie sú v slovenskej, či českej justícii ničím ojedinelým. Osobitnú pozornosť by sme chceli venovať sporom medzi zamestnancom a zamestnávateľom v prípadoch, kedy došlo k úrazu, či poškodeniu zdravia na pracovisku. Nepochybne ide o spory, vyžadujúce si rozsiahle zisťovanie skutkového stavu. Čo však v prípade, že vôbec nie je jasné, či k vzniku pracovného pomeru vôbec došlo?