
Martin Toček

Neplatnosť zmluvy by mala byť výnimkou, nie zásadou.
Posudzovanie neplatnosti právnych úkonov je neraz veľmi zložitým procesom, vyžadujúcim dôkladné zistenie skutkového stavu a okolností prípadu. Problémom bývajú predovšetkým úkony, uzatvárane medzi laikmi, neznalými náležitostí prejavov vôle. Takáto situácia často speje k neplatnosti právneho úkonu z dôvodu jeho neurčitosti.

Máte povinnosť odhŕňať chodník pred vlastnou nehnuteľnosťou, aj keď ten patrí mestu?
V tomto príspevku budeme rozoberať tému, blízku takmer každému Slovákovi. Tému, o ktorej laici často vedú polemické debaty a nevedia prísť na riešenie vzniknutých sporov. Kto je povinný odhŕňať sneh pred nehnuteľnosťou, ak chodník patrí mestu? Zaväzuje táto povinnosť majiteľa, alebo by sa s tým malo vysporiadať mesto?

Ako postupovať v prípade odcudzenia platobnej karty alebo jej zneužitia?
Pre rýchlo rozvíjajúci sa moderný svet nie je ničím ojedinelým postupné vytrácanie hotovostných peňazí z peňaženiek ľudí a ich nahrádzanie platobnými kartami. Kartou, dnes už vieme platiť takmer všade a v prípade potreby máme takmer na „každom rohu“ k dispozícii bankomaty. Z toho dôvodu niektorí ľudia takmer vôbec nenosia pri sebe hotovosť. Čo však, ak platobnú kartu stratíme, alebo nám ju niekto ukradne?

Platobný rozkaz, výhody a nevýhody
Platobný rozkaz je druh súdneho rozhodnutia, ktorý zabezpečuje predovšetkým funkciu skrátenia a zrýchlenia konania. Aké sú podmienky na uplatnenie tohto inštitútu a aké z neho vyplývajú výhody, prípadne nevýhody?

Čo ak prevediem peniaze na zlý IBAN?
V dnešnom príspevku by sme sa chceli venovať praktickému prípadu, ktorý mnohí z nás poznajú z bežného života. IBAN (International Bank Account Number) je medzinárodne uznaná forma bankového účtu, umožňujúca jednoznačnú identifikáciu účtu, krajiny a bankového inštitútu. Typickým znakom týchto identifikátorov je ich dĺžka. Slovenské „IBANy“ sa začínajú kódom SK a dovedna obsahujú až 24 znakov. Je teda logické, že najmä v situáciách rýchleho prevodu, môže dôjsť k zadaniu nesprávneho identifikačného čísla. Pomýliť sa stačí totiž v čo i len jednom znaku a peniaze nepoputujú na správny účet.

Podvodníci pri kúpe cez internet, ako sa môžeme brániť?
V dnešnej rýchlo rozvíjajúcej sa digitálnej dobe už takmer každý z nás zažil elektronizáciu na vlastnej koži. Tento fenomén je tak masívny, že sa dotýka dokonca už aj mnohých právnych úkonov. Nie je totiž ničím ojedinelým dohadovať si prostredníctvom internetu brigády, odvozy, či nakupovať veci od iných užívateľov. „Chtiac nechtiac“ tu dochádza k vzniku právnych úkonov, nakoľko ak sú splnené obsahové náležitosti, prípadne požadovaná forma, je možné uzatvoriť určitý typ zmluvy aj čisto neformálne, napríklad vo facebookovej správe.

Ustanovenie spoločného obhajcu viacerým obvineným
Právo na obhajobu je jedným z najdôležitejších práv, garantovaných slovenským právnym poriadkom. V súvislosti s týmto právom podotýkame, že pre trestné právo nie je neobvyklé konanie s viacerými obvinenými. V tomto prípade môžu byť títo zastupovaní spoločným obhajcom. Aké podmienky musia byť splnené, aby bola spoločná obhajoba viacerých obvinených zákonne konformná?

Právo opustiť vec a vzdať sa vlastníckeho práva k veci
Vlastnícke právo je jedným z práv, ktoré garantuje zákon s najväčšou právnou silou, Ústava Slovenskej republiky. Obsahom vlastníckeho práva zvykne byť označovaná tzv. triáda vlastníckych oprávnení- právo vec držať, disponovať ňou a užívať ju a jej plody, ak sa jedná o vec plodonosnú. Vlastník je vo svojej dispozícii s vecou natoľko slobodný, že môže vec opustiť a svojho vlastníckeho práva sa vzdať. Aké podmienky musia byť v takomto prípade splnené?