Základ dane
Základ dane u daňovníka – právnickej osoby upravuje §14 Zákona o dani z príjmov (ďalejlen „ZDP”). Pri zisťovaní základu dane alebo daňovej straty sa vychádza:
- u daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva z rozdielu medzi príjmami a výdavkami;
- u daňovníka účtujúceho v sústave podvojného účtovníctva z výsledku hospodárenia;
- u daňovníka, ktorý na základe povinnosti podľa osobitného predpisu (zákona o účtovníctve) vykazuje výsledok hospodárenia v individuálnej účtovnej závierke podľa medzinárodných štandardov pre finančné výkazníctvo, z tohto výsledku hospodárenia upraveného spôsobom ustanoveným vo všeobecne záväznom právnom predpise vydanom Ministerstvom financií Slovenskej republiky alebo z výsledku hospodárenia, ktorý by vyčíslil, ak by účtoval v sústave podvojného účtovníctva;
- u daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou, ktorý nemá povinnosť viesť účtovníctvo podľa zákona o účtovníctve a nerozhodne sa postupovať podľa prvých dvoch bodov, z rozdielu medzi príjmami a výdavkami.
Sadzba dane
Podľa §15 ZDP, ktorý je súčasťou štvrtej časti ZDP s názvom Spoločné ustanovenia je sadzba dane zo základu dane právnickej osoby zníženého o daňovú stratu vykázaného za zdaňovacie obdobie, ktoré začalo v roku 2013 je 23%, avšak za zdaňovacie obdobie, ktoré sa začalo najskôr 1. januára 2014 je 22%. Sadzba dane vyberaná zrážkou je 19%. S účinnosťou od 1. marca 2014 sadzba dane vyberaná zrážkou je 35%, ak príjmy zdaňované touto zrážkou sú vyplatené, poukázané alebo pripísané daňovníkovi z nezmluvného štátu (najmä daňové raje). Sadzba dane zrážaná na zabezpečenie dane je 9,5% alebo 19% z peňažného plnenia. Sadzba dane pri dividendách zo zisku spred roku 2004 je 15%.
Opravné a dodatočné daňové priznanie
Ak daňovník zistí, že daňová povinnosť má byť iná, ako uviedol v už podanom daňovom priznaní, má možnosť podať opravné daňové priznanie pred uplynutím lehoty na podanie riadneho daňového priznania, teda do troch kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Na vyrúbenie dane je rozhodujúce posledné podané opravné daňové priznanie a na prechádzajúce sa neprihliada. Opravné daňové priznanie sa podáva na tlačive alebo v predpísanej forme a musí byť označené ako opravné. V prípade že daňovník zistí nezrovnalosti po uplynutí zákonom stanovenej lehoty na podanie daňového priznania, podáva dodatočné daňové priznanie. Rovnako ako opravné daňové priznanie, podáva sa na tlačive alebo v predpísanej forme a musí byť označené ako dodatočné. Daňový poriadok vymedzuje, kedy je daňovník oprávnený a kedy je povinný podať dodatočné daňové priznanie. Daňový subjekt je oprávnený podať dodatočné daňové priznanie ak zistí, že:
- daň má byť nižšia, ako bola správcom dane vyrubená;
- daň uvedená v podanom daňovom priznaní má byť nižšia;
- daňové priznanie neobsahuje správne údaje;
- daňová strata je vyššia, ako bola uvedená v daňovom priznaní.
Podať dodatočné daňové priznanie je daňový subjekt povinný ak zistí, že:
- daň má byť vyššia, ako je uvedené v daňovom priznaní;
- daň má byť vyššia, ako bola správcom dane vyrubená;
- daňová strata je nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní.
Je dôležité zdôrazniť, že podať dodatočné daňové priznanie je v tomto prípade nutné do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení s uvedením obdobia, ktorého sa dodatočné daňové priznanie týka. Znížiť daň, zvýšiť daňovú stratu alebo nadmerný odpočet alebo zvýšiť nárok na vrátenie dane na základe dodatočného daňového priznania možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly.