Zásielkový predaj podľa zákona o DPH

Zásielkový predaj je špecifickou formou dodania tovaru, ktorá sa uplatňuje pri tuzemskom i cezhraničnom obchodnom styku. V tomto článku sa zaoberáme pozitívnym i negatívnym vymedzením pojmu zásielkový tovar v súlade so zákonom o DPH a tiež daňovou povinnosťou naviazanou na tento druh obchodných transakcií.

Redakcia 07. 06. 2014 4 min.
    Zásielkový predaj podľa zákona o DPH Zásielkový predaj podľa zákona o DPH 4FreePhotos.com - Public domain and free photos

    Zásielkový predaj a DPH

    Zákon o DPH v § 2 vymenúva ako zdaniteľný obchod aj dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku a následne je podľa § 6 osobitne definovanou formou dodania tovaru zásielkový predaj tovaru, ktorý sa uplatňuje pri cezhraničnom dodaní tovaru. To znamená, že z hľadiska uplatňovania DPH je potrebné rozlišovať, či sa formou zásielkového predaja dodáva tovar do alebo z iného členského štátu, alebo sa tovar dodáva iba v rámci tuzemska. Podľa zákona o DPH je zásielkový predaj dodaním tovaru ak: je tovar prepravený z iného členského štátu, ako je členský štát, kde sa končí jeho odoslanie alebo preprava; prepravu zabezpečí dodávateľ, alebo ju na svoj účet obstará u prepravcu a zároveň je tovar dodaný osobe, ktorá nemá pridelené identifikačné číslo pre daň. Podľa negatívnej definície pojmu, zásielkovým predajom nie je: dodanie nových dopravných prostriedkov (uplatní sa princíp zdanenia v krajine určenia); dodanie tovaru spolu s montážou a inštaláciou (miesto dodania je tam, kde sa tovar zmontuje alebo inštaluje); dodanie tovaru, ktorý je predmetom spotrebnej dane (s výnimkou prípadov, ak je dodaný fyzickým osobám na osobnú spotrebu).

    Zásielkový predaj v rámci tuzemska sa uplatňuje predovšetkým pri nakupovaní cez internet a prostredníctvom katalógov, ale zákon o DPH preň nedefinuje žiadne osobitné predpisy, čo sa týka uplatňovania dane. Napriek tomu, že ide o špecifickú formu predaja, nemá na otázky súvisiace s DPH žiadny vplyv, uplatnia sa jednoducho príslušné ustanovenia ako pri dodaní tovaru v tuzemsku. Pre oba subjekty vzniknutého právneho vzťahu, predávajúceho aj kupujúceho, ustanovuje zákon č. 102/2014 Z. z. o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho rôzne práva a povinnosti. Pre účely tohto zákona je predajom tovarov alebo poskytovaním služieb na diaľku (zásielkovým predajom) zmluva uzatvorená na diaľku výlučne prostredníctvom prostriedkov komunikácie, ako je najmä adresný list, ponukový katalóg, telefón, fax, rozhlas, televízia alebo elektronická pošta. Miestom dodania tovaru je v tomto prípade tuzemsko a podľa zákona o DPH platiteľ k cene dodávaného tovaru uplatní daň. Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru, prípadne dňom prijatia platby, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru. Platiteľ stanoví základ dane podľa § 22 zákona o DPH, pričom do základu dane je povinný zahrnúť aj súvisiace výdavky (napr. poštovné, balné, atď.) Ako príklad uveďme situáciu, kedy si kupujúci objedná súpravu kuchynského riadu zo známeho zásielkového obchodu v hodnote 150 EUR. Keďže ide o predmet, ktorý je krehký a je potrebné, aby bol prepravený bez vzniku škody, ďalšie náklady predávajúceho sa po zarátaní balného, poštovného a poistenia vyšplhajú na sumu 30 EUR. Základom dane je teda suma 180 EUR a DPH je 36 EUR. Samozrejme, predávajúci môže kupujúcemu poskytnúť možnosť osobného odberu tovaru (náklady na prepravu tak odpadávajú), alebo doručenie kuriérskou službou. Ak prepravu obstará kuriér, základ dane sa stanoví osobitne za dodávaný tovar a osobitne za prepravu.

    Zásielkový predaj z iného členského štátu do tuzemska je charakteristický osobitným režimom, ktorý sa zakladá na zásade zdanenia v krajine pôvodu, t.j. v krajine, kde začína jeho preprava. Avšak, celková hodnota tovarov dodaných týmto spôsobom nesmie za kalendárny rok prekročiť limit stanovený členským štátom, do ktorého je tovar dodávaný, inak musí byť zahraničná osoba v štáte určenia povinne registrovaná. Ak hodnota dodávaného tovaru nepresiahne sumu 35 000 EUR, miestom dodania je krajina pôvodu. Ak však zahraničná osoba dodá tovar v hodnote 35 000 EUR bez dane za kalendárny rok, je povinná registrovať sa ešte pred dodaním tovaru na Daňovom úrade Bratislava I. a miestom dodania je potom podľa § 14 ods. 1 zákona o DPH tuzemsko. Dodávatelia tovaru zo zahraničia sa môžu na Slovensku registrovať ako platitelia dane aj dobrovoľne, hoci limit neprekročia. V takom prípade bude miestom dodania tovaru tuzemsko najmenej dva po sebe idúce kalendárne roky. Ide o prípady, kedy je sadzba dane na tovar v tuzemsku nižšia ako v krajine pôvodu. Zásielkový predaj do iného členského štátu funguje na rovnakom princípe, ako z iného členského štátu, pričom limit pre účely registrácie tuzemskej osoby v inom členskom štáte a určenie miesta dodania stanovuje príslušný členský štát, kde sa preprava alebo odoslanie tovaru skončí. Limit je v tomto prípade určený Smernicou Rady 112/2006 ES na sumu 100 000 EUR, hoci členské štáty môžu túto hranicu znížiť na 35 000 EUR.