Vzdelávanie právnikov aj po ukončení štúdia

Predposledný májový týždeň sa pre podaktorých začal v študentskom duchu. V Bratislave sa totižto konal seminár venovaný problematike Vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov v konkurznom a exekučnom konaní.

JUDr. Alexandra Podivinská 27. 05. 2015 3 min.

    Seminár bol venovaný širokej právnickej verejnosti, samozrejme po úhrade poplatku za absolvovanie. Prednášajúcim bol sudca Krajského súdu v Bratislave, JUDr. Boris Tóth. V skratke sa pozrime, čo bolo predmetom tohto semináru.

    Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov

    Tento inštitút je druhom spoluvlastníctva, ktoré systematicky patrí pod kategóriu vecných práv. Jeho špecifikum predstavuje skutočnosť, že zásadne vzniká medzi manželmi po uzatvorení manželstva. Podľa Najvyššieho súdu Slovenskej republiky spoločným atribútom všetkého, čo patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov je majetková hodnota, t.j. hodnota, ktorú možno vyjadriť peniazmi, resp. hodnota, s ktorou je možné disponovať a prevádzať ju na iné osoby.[1] Zákonodarca predmet bezpodielového spoluvlastníctva manželov (ďalej len „BSM“) vymedzuje v ustanovení § 143 extenzívnym spôsobom, ako všetko čo môže byť predmetom vlastníctva a nadobudol to jeden z manželstva počas jeho trvania. Uvedené sa snaží napraviť ďalším znením predmetného ustanovenia, keď negatívnym spôsobom vylučuje veci, ktoré do BSM nepatria, sú nimi:

    • Veci získané dedičstvom a darom
    • Veci, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jednému z manželov
    • Veci vydaných v rámci predpisov o reštitúcii
    • Záväzky a výnosy z výlučného majetku jedného z manželov (nevyplýva priamo z tohto ustanovenia)

    Manžel ako účastník konania

    Rozdiel medzi konkurzným konaním a exekučným konaním vo vzťahu k BSM predstavuje skutočnosť, že vyhlásením konkurzu BSM zaniká, oprávnenia úpadcu týkajúce sa nakladania majetku sa obmedzujú, počas tejto doby koná za neho správca, vykonávajúci úkony smerujúce k vyporiadaniu BSM, po ktorom tento majetok bude využitý na speňaženie a uspokojenie pohľadávok veriteľov. Teda pri vyporiadaní BSM v rámci konkurzu vystupuje na jednej strane správca konkurznej podstaty a na druhej strane manžel. Jeho účasť na konkurznom konaní po vyporiadaní BSM zanikne. Pri exekúcii je tomu inak, BSM nezaniká ex lege, z čoho vyplýva, že ak budú exekúciou postihnuté veci patriace do BSM, účastníkom konania, ak ide o tieto veci bude aj manžel povinného. [2] To neplatí, ak došlo k vyporiadaniu BSM do začatia exekučného konania. V tejto súvislosti by som rada vyzdvihla jednu nevýhodu, ktorou je povinnosť doručiť upovedomenie o začatí exekúcie, prípadne ďalšie povinne doručované listiny do vlastních rúk v rámci exekučného konania. Ak toto nebude doručené aj do vlastných rúk manžela, súd nebude môcť udeliť príklep pri exekučnej dražbe.

    Seminár sa ďalej zaoberal predmetom spoločného majetku manželov, správou BSM a jej modifikáciami. Neobišli sa ani otázky zániku a vyporiadania BSM.

    Poznámky pod čiarou:

    [1] Rozsudok Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, sp.zn. 2 Cdo 168/2005, z 31. marca 2006.

    [2] Zákon NR SR č. 233/1995 Z.z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) v platnom znení.

    • Súvisiace právne predpisy