Výpočet tehotenskej dávky môže byť na prvý pohľad zložitý, ak však poznáte základné pravidlá, stáva sa zrozumiteľným. Tehotenská dávka je samostatná sociálna dávka určená budúcim mamičkám ešte pred nástupom na materskú. V článku nájdete podmienky nároku, výšku dávky v roku 2025, postup podania žiadosti aj odpovede na najčastejšie otázky.
Tehotenskú dávku si netreba mýliť s materským
Tehotenská dávka je významným nástrojom sociálneho zabezpečenia. Jej účelom je finančne zabezpečiť tehotnú ženu počas obdobia pred pôrodom. Jej zavedenie bolo nevyhnutným krokom na zlepšenie sociálneho postavenia budúcich matiek a zabezpečenie dôstojných podmienok počas tehotenstva. Tehotenská dávka je upravená zákonom o sociálnom poistení. O priznaní nároku rozhoduje Sociálna poisťovňa, ktorá zároveň určuje výšku dávky a zabezpečuje jej vyplácanie.
Tehotenské predstavuje samostatnú dávku, ktorá je osobitná a odlišuje sa od dávky materského, ktorú žena poberá po pôrode. Tehotenská dávka je určená ženám v tehotenstve, ktoré spĺňajú zákonom stanovené podmienky, najmä z hľadiska účasti na nemocenskom poistení. Účelom tehotenského je teda finančne podporiť tehotnú ženu pred pôrodom do nástupu na materskú, teda v čase, kedy dochádza, resp. môže dôjsť k obmedzeniu pracovných možností alebo vyšším výdavkom.
Účelom materského je však už finančná podpora matky počas materskej dovolenky, t. j. počas obdobia, keď sa stará a novonarodené dieťa. Materské v podstate slúži ako náhrada príjmu počas neprítomnosti matky v práci.
Podmienky nároku na tehotenskú dávku
V zmysle zákona platí, že nárok na tehotenské vzniká žene vtedy, ak v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
Do obdobia 270 dní sa započítava obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby. Do obdobia 270 dní sa nezapočítava obdobie nemocenského poistenia, počas ktorého zamestnanec nemal vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie.
Nárok na tehotenskú dávku vzniká od začiatku 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom a zaniká dňom skončenia tehotenstva.
Výška tehotenského závisí od denného vymeriavacieho základu
Tehotenské sa poskytuje za dni. Výška tehotenského je 15 % denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. Denný vymeriavací základ sa vypočíta ako podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Pravdepodobný denný vymeriavací základ je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
Výška dávky tehotenského sa určí z pravdepodobného vymeriavacieho základu vtedy, keď poistenkyňa v rozhodujúcom období podľa zákona nemala vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie. Rovnako sa použije aj v prípade, že poistenkyňa nedosiahla v tomto období 90 dní nemocenského poistenia zamestnanca, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie. Ďalej sa pravdepodobný vymeriavací základ uplatní, ak dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky vznikol povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe priamo v deň vzniku tohto poistenia – s výnimkou situácie, keď k vzniku nemocenského poistenia došlo z dôvodu jeho predchádzajúceho prerušenia.
Napokon sa tento základ použije aj vtedy, ak bola dobrovoľne nemocensky poistená osoba nepretržite poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky.
Rozhodujúcim obdobím je v zmysle zákona spravidla predchádzajúci kalendárny rok, v ktorom bola žena nemocensky poistená. To v praxi znamená, že ak napríklad žena žiada o tehotenskú dávku v júni 2025, rozhodujúcim obdobím bude kalendárny rok 2024.