Výmaz z čiernej listiny neplatičov DPH

Pre každého podnikateľa je dôveryhodnosť jeho obchodných partnerov alfou a omegou pri spoločnom podnikaní. Nie vždy je však možné z prvotne dostupných informácií skutočne posúdiť, či by takéto podnikanie mohlo predstavovať riziko. Našťastie, od minulého roka majú podnikatelia možnosť využiť inštitút tzv. „čiernej listiny“ a overiť si potenciálnu rizikovosť spolupracujúcich subjektov.Zoznam je od februára 2013 dostupný na internetovej stránke Finančného riaditeľstva SR a podnikatelia, ktorých mená sa na zozname ocitli, sú považovaní za rizikové daňové subjekty, pokiaľ ide o plnenie povinnosti z dane z pridanej hodnoty.

Redakcia 14. 07. 2014 3 min.
    Výmaz z čiernej listiny neplatičov DPH 4FreePhotos.com - Public domain and free photos

    Čierna listina rizikových daňových subjektov a možnosť ich výmazu

    Od októbra 2012 je podľa zákona každá firma povinná zaplatiť DPH aj za obchodného partnera, ktorý daň neodvedie. Ak teda váš partner, ktorý sa nachádza na zozname a je rizikovým subjektom, uvedie na faktúre DPH, ktorú však následne neuhradí, povinnosť automaticky prechádza na vás. Ide o novinku v boji proti daňovým podvodom, ktorú priniesla ešte novelizácia zákona o DPH v roku 2012. V daňovom poriadku bolo potom nadväzne upravené zverejňovanie rizikových subjektov. Platitelia DPH sa v tomto zozname nachádzajú v tom prípade, ak u nich nastali dôvody na zrušenie registrácie. Daňový úrad môže v súlade s § 81 ods. 4 písm. b) druhého bodu zákona č. 222/2004 o DPH zrušiť registráciu pre daň, ak nie sú dôvody na registráciu v prípade, ak platiteľ:

    • opakovane v kalendárnom roku nesplní povinnosť podať daňové priznanie;
    • opakovane v kalendárnom roku nezaplatí vlastnú daňovú povinnosť;
    • opakovane nie je zastihnuteľný na adrese sídla, miesta podnikania a ani na adrese prevádzkarne, alebo
    • opakovane porušuje povinnosti pri daňovej kontrole.

    Zoznam obsahuje tieto skutočnosti:

    • identifikačné číslo pre daň platiteľa dane z pridanej hodnoty;
    • dátum zverejnenia v zozname, ktorý je generovaný automaticky systémom v deň zverejnenia;
    • kalendárny rok, v ktorom nastali dôvody na zrušenie registrácie;
    • meno a priezvisko fyzickej osoby, jej trvalý pobyt alebo miesto podnikania, ak je odlišné od trvalého pobytu, alebo obchodné meno alebo názov právnickej osoby a jej sídlo.

    Donedávna platilo, že ak sa subjekt do zoznamu rizikových firiem dostal a následne si stanovené povinnosti týkajúce sa DPH opäť začal plniť, v zozname bol vedený aj naďalej. Od tohto roku sú však stanovené aj podmienky, na základe ktorých je možný výmaz z listiny. Podľa novely zákona o správe daní s účinnosťou od 1.1.2014 platí princíp, že finančné riaditeľstvo vymaže zo zoznamu toho platiteľa dane, u ktorého odpadli dôvody, na základe ktorých bol v tomto zozname zverejnený a zároveň tento platiteľ dane v období 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov neporušil daňovú povinnosť pri daňovej kontrole, neporušil povinnosť podať daňové priznanie alebo kontrolný výkaz ani povinnosť zaplatiť vlastnú daňovú povinnosť a bol zastihnuteľný na adrese sídla, miesta podnikania alebo na adrese prevádzkarne, alebo v prípade, ak mu bola zrušená registrácia k DPH. Ako sa uvádza v prechodnom ustanovení, aj platitelia, ktorí splnili podmienky na výmaz pred 1. januárom 2014, budú zo zoznamu odstránení. Táto možnosť je výbornou správou predovšetkým pre tých platiteľov, ktorí sa do zoznamu dostali nedopatrením, napríklad ak zlyhal ľudský faktor a zamestnanec zodpovedný za podanie daňového priznania tak opakovane zabudol urobiť. Podnikatelia teda môžu opäť nadobudnúť svoje dobré meno a nadviazať spoluprácu s inými subjektmi. Zaujímavé je, že Finančné riaditeľstvo bude zoznam vymazaných subjektov taktiež zverejňovať, vrátane presnej informácie o tom, kedy došlo k výmazu zo zoznamu.