Vízová povinnosť Slovákov vo svete

Dnešná doba nám umožňuje cestovať a spoznávať takmer všetky kúty svety. Pred vycestovaním by sme si však mali overiť, či na vstup do danej krajiny postačí občiansky preukaz, pas alebo je potrebné si zaobstarať víza. Aká je preto vízová povinnosť Slovákov v jednotlivých krajinách sveta?

Redakcia 20. 11. 2013 4 min.
    Vízová povinnosť Vízová povinnosť Road tax checkpoint on highway from 4freephotos.com

    Podľa legislatívy Európskej únie vízum predstavuje udelené oprávnenie alebo rozhodnutie prijaté členským štátom, ktoré sa vyžaduje pri vstupe na jeho územie. Vízum je taktiež zahraničnopolitickým nástrojom. Uvalenie vízovej povinnosti na určitý štát môže byť výrazom politického nesúhlasu s politikou vlády v takejto krajine. Uľahčenie vízového režimu naopak môže poukazovať na priateľské vzťahy. Vízum je nástrojom prospievajúcim k národnej bezpečnosti štátu a taktiež prispieva ku kontrole migračných tokov.

    Kanada a USA

    V týchto dňoch vyšla správa, ktorá potešila najmä českých občanov. Kanada po štyroch rokoch zrušila vízovú povinnosť pre Čechov. Kanada sa pre tento krok rozhodla po tom, ako pred štyrmi rokmi zaviedla víza pre veľký počet žiadostí o azyl. Nakoľko po zavedení víz klesol počet žiadostí o 99 percent, rozhodli sa víza opäť zrušiť. Aj Slováci od roku 2008 môžu cestovať do Kanady bez víz, avšak ich doba pobytu nemôže presiahnuť 6 mesiacov. Ak má pobyt prekročiť 6 mesiacov je potrebné sa vízami zaoberať.

    Medzi najnavštevovanejšie krajiny Slovákov, či už za účelom štúdia, práce alebo turistiky patria Spojené štáty americké (USA). Slováci cestujúci do USA za účelom turistiky alebo pracovnej cesty kratšej ako 90 dní sú oprávnení cestovať v rámci bezvízového programu - Visa Waiver Program. Túto možnosť majú Slováci pomerne krátko a to od 17. novembra 2008. V ostatných prípadoch však je potrebné víza získať. Tie rozlišujeme na neprisťahovalecké víza, ktoré sa vydávajú za účelom štúdia alebo turistiky. Takýchto typov víz je viac ako 50. Prisťahovalecké víza sú určené pre tých, ktorí sa plánujú v USA aj natrvalo usadiť.

    Európa

    O niečo jednoduchšie to je v situácii, keď sa rozhodnete cestovať v rámci Európskej únie. Na cestovanie v rámci krajín EÚ nepotrebujete víza a dokonca ani pas. V prípade krajín, ktoré sú súčasťou Schengenského priestoru, nepotrebujete ani občiansky preukaz. Nie všetky krajiny Európskej únie sú však aj členmi Schengenského priestoru. Výnimku predstavuje napríklad Írsko alebo Spojené kráľovstvo.

    Občania Slovenskej republiky môžu cestovať len s občianskym preukazom vydaným formou ID karty dokonca aj na Island, do Lichtenštajnska, Nórska, Švajčiarska, Čiernej Hory, Bosny a Hercegoviny, Macedónskej republiky, Srbska a Albánska, napriek tomu, že tieto krajiny nie sú členmi Európskej únie. Ak však Európsku úniu opúšťate a cestujete do krajiny, ktorá nepodlieha Schengenskej dohode (napríklad Švajčiarsko nie je členom Európskej únie, ale je členom Schengenského priestoru), cestovný pas je nevyhnutný, aj keď Vám na hranici môže postačiť občiansky preukaz.

    Ostatné krajiny sveta

    V mnohých krajinách sveta, aj napriek tomu, že nie sú členmi EÚ, sa rovnako zaobídete bez víz. V niektorých krajinách sa však aj pre občanov EÚ vyžaduje vízová povinnosť. Vo všeobecnosti rozlišujeme tieto režimy na bezvízový styk obojstranný, bezvízový styk jednostranný a bezvízový styk s regulačnými opatreniami. S pasom si teda vystačíte napríklad v Izraeli, Japonsku, Mexiku alebo v Singapure. Maximálna dĺžka pobytu je však väčšinou obmedzená na 90 dní. Bezvízový styk jednostranný voči slovenským občanom sa uplatňuje napríklad v Turecku, Maroku, Gruzínsku či Juhoafrickej republike. To znamená, že občan SR má povolený vstup do týchto krajín na obmedzenú dobu, to však neplatí pre občanov týchto krajín pri vstupe na Slovensko a väčšinou sa od nich vyžadujú víza. Bezvízový styk s regulačnými opatreniami sa uplatňuje napríklad s Tuniskom, kde je bezvízový vstup pre občanov Slovenskej republiky len pri organizovanej turistike tzv. touroperátorom.

    Čo sa týka krajín bývalého Sovietskeho zväzu, tak víza stále potrebujeme do Bieloruska aj Rusku a naopak na Ukrajine si vystačíme s pasom. Cestovatelia určite ocenia informáciu, že bez víz sa nezaobídu ani v Dominikánskej republike, v Egypte, na Kapverdských ostrovoch, v Keni, na Kube, v Maldivách či v Spojených arabských emirátoch. Pre milovníkov Austrálie a Oceánie prinášame informáciu, že s pasom si vystačia pri ceste na Nový Zéland či do Mikronézie, avšak pri ceste do Austrálie si musíte elektronicky požiadať o vstupné víza. 

    Pri zahraničnej ceste si je preto vždy nevyhnutné skontrolovať, aké sú požiadavky na vstup do danej krajiny. Keďže aj vízová povinnosť podlieha častým zmenám, vždy je treba dbať na to, aby informácia o vízovej povinnosti bola aktuálna.