Veľká Británia verzus prisťahovalci

V súčasnosti žije v Spojenom kráľovstve približne 50 000 Slovákov, čo znamená, že 1% súčasnej populácie Slovenska sa presťahovalo práve na ostrovy. Tamojším občanom podľa verejných prieskumov dochádza trpezlivosť s migrantmi, keďže niektorí prichádzajú do Spojeného kráľovstva s cieľom viac menej len zneužívať benevolentný sociálny systém. Imigranti vo všeobecnosti sú tiež jeden z dôvodom, prečo je čoraz viac Britov skôr za vystúpenie z EÚ ako zotrvanie v nej.  Stanú sa aj Slováci žijúci v Spojenom kráľovstve obeťami rastúcej averzie voči prisťahovalcom?

Redakcia 04. 12. 2013 4 min.
    UK a prisťahovalectvo UK a prisťahovalectvo Hand on glass from 4freephotos.com

    Východná Európa v Spojenom kráľovstve

    Jednou zo základných slobôd Európskej únie je slobodný pohyb osôb na základe ktorej sa môžeme ako obyvatelia a občania EÚ viac menej voľne pohybovať v rámci celého územia Európskej únie. Toto právo však nie je absolútne o čom sa môžu presvedčiť niektorí Rómovia, ktorých francúzska vláda expeluje naspäť do svojich krajín pôvodu, najmä Rumunska a Bulharska. V súčasnosti podľa niektorých údajov žije v Spojenom kráľovstve až milión osôb z východnej a strednej Európy. Hlavným popudom na takúto migráciu bol predovšetkým vstup východoeurópskych štátov do EÚ. V tomto vynikali hlavne Slováci. Percentuálny nárast Slovákov žijúcich v Spojenom kráľovstve bol dokonca medzi rokmi 2004 a 2010 najvyšší spomedzi všetkých národností žijúcich na ostrovoch. Najväčšiu časť z východoeurópskeho balíka tvoria Poliaci, ktorých žije v Spojenom kráľovstve viac ako pol milióna. Možno sa to zdá ako vysoké číslo aj vzhľadom na nedávny zápas Poľska s Anglickom vo Webley, ktorý pripomínal skôr poľské územie kvôli prevahe Poliakov v hľadisku, ale asi je to prirodzené. Pri porovnaní veľkosti Poľska s inými východoeurópskymi krajinami nemôže byť počet Poliakov v Spojenom kráľovstve prekvapením.

    V roku 2011 zrušilo Spojené kráľostvo prechodné opatrenia týkajúce sa voľného pohybu pracovníkov členských štátov EÚ, ktoré pristúpili k EÚ v roku 2004. To znamená, že od 1. 5. 2011 prestala platiť pre občanov SR zamestnaných vo Veľkej Británii povinnosť registrácie tzv. „Workers Registration Scheme“, čo bol významný signál pre migráciu do tejto krajiny. To, čo však znepokojuje britský pracovný trh je skutočnosť, že zamestnanci z východnej a strednej Európy sú ochotní pracovať za minimálnu mzdu, a tak do istej miery deformujú pracovných trh v niektorých profesiách. Spolu s ich vysokou pracovnou morálkou to prináša veľkú pridanú hodnotu pre zamestnávateľov a znevýhodňuje domácich žiadateľov o prácu na jednoduchšie pozície.

    A prečo Spojené kráľovstvo priťahuje východoeurópanov? Dôvodom sú samozrejme vysoká nezamestnanosť, ktorá v našom regióne nie je na ustúpe a samozrejme mzdy. Aj naši občania ktorí pracujú na území Spojeného kráľovstva majú právo na rovnakú minimálnu mzdu ako ktorýkoľvek iný obyvateľ. Nižšie uvádzame najaktuálnejší prehľad minimálnej hodinovej mzdy pre príslušné vekové pásma v Spojenom kráľovstve platný od 1. októbra 2013:

    • 6,31 libier (7,42 EUR) pre osoby vo veku od 21 rokov
    • 5,03 libier (5,92 EUR) pre osoby vo veku od 18 do 20 rokov
    • 3,72 libier (4,37 EUR) pre osoby mladšie ako 18 rokov

    Bič na špekulantov a obmedzenia voľného pohybu osôb

    Sociálne výhody, ktoré Spojené kráľovstvo poskytuje sú častokrát terčom úmyselného zneužívania imigrantmi. Vláda Spojeného kráľovstva preto musela zakročiť a niektoré sociálne výhody už dnes imigrantom pridelované nie sú; napríklad už nebude možné vyplácať prisťahovalcom príspevok v nezamestnanosti počas prvých troch mesiacov ich pobytu v krajine. To ako veľmi sú tieto opatrenia v súlade s princípom zákazu diskriminácie na základe národnosti tvoriaci základný pilier EÚ uvidíme asi v najbližšom období.

    Spojené kráľovstvo rovnako priostrilo v boji proti žobrajúcim imigrantom a tých, ktorí sú pristihnutí pri žobraní alebo spánku na verejných miestach, bude možné vyhostiť. Britský premiér, David Camerom, sa dožaduje obmedzenia voľného pohybu osôb v Európskej únii, čo sa už stretlo so značným odporom Európskej komisie. Navrhuje, aby nová členská krajina EÚ musela dosiahnuť určitú ekonomickú úroveň, aby jej občania mohli využívať naplno slobodný pohyb v rámci EÚ, a tak isto aby členský štát EÚ mohol zastaviť prisťahovalectvo z iných krajín EÚ v prípade, ak imigrácia osôb z tejto krajiny bude vysoká. Britský premiér sa obáva najmä vlny prisťahovalcov z Rumunska a Bulharska, ktorým sa v roku 2014 skončia obmedzenia na britskom pracovnom trhu. Panujú dokonca také obavy, že väčšina z týchto potenciálnych prisťahovalcov z Rumunska a Bulharska si v Spojenom kráľovstve nenájde zamestnanie, a tak budú chcieť vyťažiť zo štedrých sociálnych dávok. Mnohí odborníci na druhej strane však považujú tieto vyjadrenia za populistické a vidia za tým skôr strácajúcu popularitu vládnej konzervatívnej strany. K problematike sa už vyjadrili aj ministri zahraničných veci V4, ktorí zhodne tvrdia, že slobodný pohyb osôb je základným princípom európskej integrácie, ktorú takéto obmedzenia narušia.