Dispozícia žalobou
Pod dispozičnými procesnými úkonmi rozumieme zmenu žaloby, späťvzatie žaloby, vzájomné podanie a zmier. Pritom najväčšie rozdiely možno badať po účinnosti novej právnej úpravy práve v prvých dvoch inštitútoch.
Zmena žaloby
Po novom sa za zmenu žaloby nepovažuje len zmena petitu, ale aj akékoľvek zásahy, doplnenie, upresnenie uplatneného nároku alebo skutočností, o ktoré žalobca uplatnený nárok opiera, sa bude považovať za zmenu žaloby. Zmenou žaloby nebude taký úkon žalobcu, ktorým síce mení uplatnený nárok, ale ak určitý spôsob usporiadania vzťahu medzi stranami vyplýva z osobitného predpisu.
Späťvzatie žaloby
Od predbežného prejednania sporu súd prihliada na nesúhlas žalovaného so späťvzatím žaloby. Súd musí prihliadať na nesúhlas žalovaného v prípade, ak istý spôsob usporiadania vzťahu vyplýva z osobitného predpisu. Predmetné ustanovenie zákona sa zaoberá otázkou tzv. iucidum duplex, teda situáciou, kedy žalobcom a žalovaným môže byť ktorákoľvek zo strán.
Nové inštitúty
Zákon č. 160/2015 Z.z. Civilný sporový poriadok v platnom znení (ďalej len „CSP“), zavádza nové inštitúty v oblasti úkonov strán sporu. Tieto úkony strán sa nebudú aplikovať v mimosporových konaniach a sú nimi:
prostriedky procesného útoku,
prostriedky procesnej obrany,
Uvedenými pojmami sa zdôrazňuje kontradiktórnosť procesného postavenia strán sporu v sporovom konaní. Podľa ust. § 149 CSP sú prostriedkami procesného útoku a prostriedkami procesnej obrany najmä skutkové tvrdenia, popretie skutkových tvrdení protistrany, návrhy na vykonanie dôkazov, námietky k návrhom protistrany na vykonanie dôkazov a hmotnoprávne námietky. Zákon uvádza tieto prostriedky demonštratívne.
Zákonná a sudcovská koncentrácia konania
V zmysle sudcovskej koncentrácie konania majú strany povinnosť uplatniť prostriedky procesnej obrany a útoku včas, pričom pod týmto pojmom zákon rozumie ich uplatnenie pri prvom možnom úkone. Ak strana tieto prostriedky neuplatní včas, súd na ne nemusí v konaní prihliadnuť, hlavne za predpokladu, ak by ich predloženie vyžadovalo nariadenie ďalšieho pojednávania či iných úkonov súdu.
Podľa zákonnej koncentrácie konania majú strany povinnosť uplatniť prostriedky procesnej obrany a útoku najneskôr do vyhlásenia uznesenia, ktorým sa končí dokazovanie. Predstavuje objektívne časové ohraničenie ich uplatnenia, čo však môže byť sprísnené sudcovskou koncentráciou konania.