Súdna rada SR: pôsobnosť a právomoci

Súdna rada Slovenskej republiky je kľúčovým ústavným orgánom, ktorého existencia je spätá s princípom nezávislosti súdnictva ako jedného zo základných pilierov právneho štátu. Vznikla ako reakcia na potrebu oddeliť správu súdnictva od výkonnej moci a posilniť legitimitu justície. Jej pôsobnosť a právomoci upravuje osobitný právny predpis, a to zákon č. 185/2002 Z. z. o súdnej rade Slovenskej republiky.

Prečo je súdnictvo kľúčovou otázkou fungovania štátu?

Súdnictvo tvorí jeden z troch pilierov moci, spolu s mocou zákonodarnou a výkonnou. Jeho hlavnou úlohou je zabezpečiť spravodlivosť, právnu istotu a ochranu práv občanov. Súdy totiž zabezpečujú vládu práva prostredníctvom rozhodovania podľa zákonov čím garantujú, že nikto nestojí nad zákonom, zákony sa uplatňujú rovnako na všetkých a že právne normy sa dodržiavajú a vykladajú nezávisle. Súdnictvo zároveň pôsobí ako brzda a protiváha voči ostatným zložkám moci. Súdy totiž môže napríklad zrušiť nezákonné rozhodnutie vlády alebo súdnych úradníkov či trestať zneužívanie verejnej moci.

Súdy riešia spory medzi občanmi, firmami, ale aj štátom

Bez súdov by sa konflikty riešili silou, chaosom alebo svojvôľou. Súdne konanie poskytuje civilizovaný, spravodlivý a mierový spôsob riešenia sporov, či už ide o rozvody, dedičstvá, zmluvy, dlhy alebo trestné činy.

Podmienky členstva v súdnej rade stanovuje zákon

Sídlom súdnej rady je Bratislava. Súdna rada má 18 členov. Sú nimi predseda súdnej rady a ďalší jej členovia. Členom súdnej rady môže byť len osoba, ktorá spĺňa zákonné podmienky, ktorými sú bezúhonnosť, vysokoškolské právnické vzdelanie II.  a najmenej 15 rokov odbornej praxe. Zároveň môže byť členom súdnej rady len osoba, ktorá nie je sudcom.

Vysokoškolské právnické vzdelanie člena súdnej rady sa na účely zákona preukazuje
a) diplomom vydaným vysokou školou podľa osobitného zákona po skončení magisterského štúdia na právnickej fakulte vysokej školy v Slovenskej republike,
b) dokladom o vysokoškolskom štúdiu vydanom zahraničnou vysokou školou, ktorý je nostrifikovaný právnickou fakultou vysokej školy v Slovenskej republike alebo
c) dokladom o štúdiu vydanom zahraničnou vysokou školou štátu, s ktorým Slovenská republika uzavrela medzinárodnú zmluvu o vzájomnom uznávaní rovnocennosti dokladov o vzdelaní.

Späť
Strana 1 / 3Ďalej
Zdroj: Slov-Lex
Tagy:
Simona Kocanová
Simona vyštudovala právo na Právnickej fakulte UK v Bratislave. V Právnych Novinách sa venuje najmä témam z oblasti občianskeho a pracovného práva. V praxi v súčasnosti pôsobí na pozícií exekútorského koncipienta.