Slováci chcú nižšie účty za energie: Obnova domu pomôže, no bez štátnej pomoci to nejde

Obnova rodinných a bytových domov vrátane zatepľovania, výmeny okien, dverí či strešnej krytiny patrí podľa Slovákov medzi najúčinnejšie opatrenia v boji proti rastúcim účtom za energie.

Vyplýva to z aktuálneho prieskumu verejnej mienky agentúry FOCUS, ktorý si v júni objednala Slovenská klimatická iniciatíva. Napriek širokej podpore tohto riešenia však väčšina obyvateľov bez finančnej pomoci od štátu neplánuje žiadne zmeny.

Podľa zistení prieskumu až 51 percent respondentov označilo obnovu domov za najefektívnejší spôsob, ako znížiť náklady na energie. Kľúčovým predpokladom však je dostupnosť štátnej dotácie.

Oproti podobnému prieskumu z septembra 2024 ide o nárast podpory o šesť percentuálnych bodov. Druhou najčastejšie preferovanou možnosťou bola jednorazová finančná pomoc určená priamo na zníženie účtov za energie, ktorú by privítalo 38 percent opýtaných.

Tretie miesto obsadili obnoviteľné zdroje energie, ako sú solárne panely alebo tepelné čerpadlá, s podporou 37 percent.

Obnova domov sa nezaobíde bez pomoci štátu

Slovenská klimatická iniciatíva vníma výsledky prieskumu ako dôkaz toho, že obyvatelia majú záujem o riešenia znižujúce ich výdavky aj uhlíkovú stopu, no ich možnosti sú limitované.

„Pasivita časti domácností nie je prejavom nezáujmu, ale dôsledkom finančných obmedzení. Medzi ľuďmi, ktorí už dnes zápasia s platením účtov za energie, až 58 percent neplánuje žiadne opatrenia. Naopak, medzi ekonomicky stabilnejšími domácnosťami je tento podiel iba 19 percent. Rozhodujúcim faktorom je teda ekonomická situácia, nie vôľa konať,” uviedla riaditeľka Slovenskej klimatickej iniciatívy Kateřina Chajdiaková.

Podpora energetickej obnovy má aj výrazný sociálny rozmer. Takmer tretina respondentov (29 %) sa domnieva, že pomoc by mala prioritne smerovať k domácnostiam s nízkymi príjmami. Iniciatíva v tejto súvislosti upozorňuje, že klimatická politika je z pohľadu verejnosti aj otázkou spravodlivosti a solidarita by mala byť jej prirodzenou súčasťou.

Štát ponúka rôzne schémy pomoci

Na Slovensku sú k dispozícii viaceré nástroje podpory, ako napríklad program Obnov dom určený pre vlastníkov rodinných domov alebo dotačné mechanizmy zo Štátneho fondu rozvoja bývania pre bytové domy. Tieto schémy sa podľa iniciatívy tešia dôvere verejnosti, no pre rozšírenie ich dosahu je potrebné zabezpečiť ich dlhodobé fungovanie a zvážiť aj navýšenie finančných kapacít.

Dôležitou príležitosťou môže byť aj čerpanie prostriedkov z pripravovaného Sociálno-klimatického fondu EÚ. Slovensko by z neho mohlo získať takmer dve miliardy eur, ktoré by mohli byť využité práve na pomoc najzraniteľnejším domácnostiam. Nástroj však zatiaľ nebol uvedený do praxe.

„Ak má byť energetická transformácia spravodlivá, musí byť dostupná. Slovensko má nástroje aj financie a teraz je čas ich premeniť na konkrétnu pomoc. Inak riskujeme, že sa z klimatickej politiky stane ďalší zdroj sociálneho napätia,” uzavrela Chajdiaková.

Zdroj: Sita
Tagy: