Proces s českým pirátom. Precedens alebo zmätok?

Keď sedemnásťročný študent spustil internetovú službu cinemaworld.biz, určite netušil, aký rozruch spôsobí. Na stránke boli umiestnené odkazy na filmy a televízne seriály (embedované videá) a odkazy na torrentové indexy. Nepočítal však s tým, že takýto postup, ktorý je napríklad na Slovensku legálny, český autorský zákon zakazuje a zároveň ho český trestný zákon kvalifikuje ako trestný čin porušovania autorského práva.

Redakcia 12. 11. 2013 5 min.
    Počítačové pirátstvo Počítačové pirátstvo PrávneNoviny.sk

    Ako sa to stalo?

    V českom kyberpriestore sú v súčasnosti prístupné porovnateľné služby pirátskeho servera The Pirate Bay, ktorý je najväčším indexom torrent stránok na svete, a ktorý pracuje na vysokej profesionálnej úrovni so „silným“ právnyn krytím[1]. Obdobným spôsobom sa presadzujú aj domáce projekty Uložto.sk, Uložto.cz, Stiahnito.sk, Stáhnito.cz a rôzne verzie pirátskych služieb RapidShare a HellShare, ktoré tiež môžeme označiť ako „veľké ryby“[2]. Mladý pirát z Liberca však nemal ani právny servis a neobmedzené finančné prostriedky ani vysokú technickú erudíciu, a tak ho odhalili orgány činné v trestnom konaní a Česká protipirátska únia. Mladík, ktorý medzitým dovŕšil plnoletosť, bol v roku 2012 právoplatne odsúdený na podmienečný trest odňatia slobody vo výmere 5 mesiacov s podmienečným odkladom trestu na rok. Na základe amnestie prezidenta Václava Klausa, vyhlásenej k 1. januáru 2013, bol páchateľovi odpustený výkon zvyšku trestu[3].

    Pirátsky proces ako precedens

    Už v trestnom konaní predstavitelia Českej protipirátskej únie vyčíslili spôsobenú škodu na 122 miliónov českých korún (asi 4,85 milióna eur). Tento údaj spochybnil samotný súd s tým, že ide o vyčíslenie bezdôvodného obohatenia všetkých užívateľov cinemaworld.biz, ide teda o bezdôvodné obohatenie širokého okruhu anonymných užívateľov nadobudnuté sťahovaním filmových diel, za ktoré by užívateľ inak musel zaplatiť vo videopožičovni, v internetovom obchode alebo si jednoducho kúpiť lístok do kina[4]. Vo všeobecnosti platí, že ten, kto sa na úkor iného bezdôvodne obohatil, musí predmetné obohatenie vydať. V tomto prípade je však prakticky nemožné identifikovať desaťtisíce užívateľov pirátskej služby, definovať ich bezdôvodné obohatenie a právnou cestou vymôcť jeho vydanie.

    Preto Česká protipirátska únia, ktorá zastupuje poškodených, musela zmeniť právnu argumentáciu. V  občianskoprávnej žalobe už bola škoda vyčíslená presnejšie na 4 milióny Kč (asi 160 tisíc eur). Podľa údajov žalobcu je skutočná škoda spôsobená jedným pirátskym pozretím filmu 15 až 30 Kč, kým za jedno pozretie epizódy seriálu „len“ 5 až 10 Kč. Podľa údajov, ktoré na stránke cinemaworld.biz zverejnil samotný vinník, internetová služba mala dennú návštevnosť okolo 15 tisíc užívateľov a pirátsku službu využilo spolu asi 15,5 milióna „zákazníkov“[5].

    Údaje, ktoré delikvent uvádzal na pirátskej stránke, sú pravdepodobne nadsadené za účelom reklamy a prezentácie vlastnej osoby. V žiadnom prípade ich však nemôžeme považovať za priamy dôkaz a nevyvrátiteľný fakt. Aj v tomto prípade sa ukazuje, že bude náročné preukázať vznik škody filmovým spoločnostiam zverejnením hypertextových odkazov na pirátskej stránke a exaktne vymedziť jej výšku. Schodnou cestou by skôr mohlo byť vydanie príjmov pirátskej služby ako bezdôvodného obohatenia. Bezdôvodným obohatením sú totiž reklamné a iné príjmy dosiahnuté internetovým pirátom na úkor skutočných oprávnených subjektov podľa českého autorského zákona (autor, distribútor a i.).

    Ako to riešia v zahraničí?

    Prísnosť českej právnej úpravy vyniká v porovnaní s pomermi na Slovensku, no najmä pri komparácii s krajinami s liberálnou právnou úpravou pirátstva. Napríklad v Španielskom kráľovstve je trestné len priame porušovanie práv chránených autorským zákonom, ktoré spočíva v kopírovaní, reprodukcii, rozširovaní, zdieľaní a nahrávaní chráneného obsahu na webové stránky. Naopak, zdieľanie hypertextových odkazov na chránený obsah nie je trestné. Súčasný premiér Mariano Rajoy Brey však inicioval zákonodarnú iniciatívu, ktorá by mala kriminalizovať aj nepriame porušovanie autorského práva.

    Podľa vládneho návrhu by trestnému stíhaniu čelili majitelia a prevádzkovatelia tých webových stránok, ktoré zdieľaním odkazov na zakázaný (pirátsky) obsah zarábajú peniaze[6]. Rajoyov návrh vychádza z americkej koncepcie autorského práva, ktorá kriminalizuje aj nepriamu zodpovednosť za porušenie autorského práva tretími osobami na základe nedbanlivostného zavinenia. Nepriamo zodpovedný je taký prevádzkovateľ pirátskej domény, ktorý explicitne alebo implicitne propaguje nelegálne šírenie chráneného obsahu, navádza užívateľov na takéto konanie alebo im ho umožňuje[7]. Je to ten prevádzkovateľ, ktorý si nesplnil všeobecnú preventívnu povinnosť (povinnosť predchádzať škodám) nedostatočnými bezpečnostnými opatreniami (základné nastavenie služby), ale aj ten, kto si nesplnil osobitnú preventívnu povinnosť in concreto (nezakročil voči pirátskemu „zákazníkovi“)[8].

     


    [1] ČERMÁK, J. 2010. Ochrana autorského práva v prostredí peer-to-peer sietí typu Bit Torrent s prihliadnutím k rozsudku vo veci Pirate Bay. In: Právní rozhledy, Praha, 8, 2013, s. 272 a nasl.
    [2] DOMČEK, M. 2013. Je sťahovanie chráneného obsahu nelegálne? In: Plus sedem dní, Bratislava, 3, 2013, s. 106 – 108.
    [3] Odkazovať na webe na stránky, na ktorých si môžete zadarmo stiahnuť filmy, je trestné (vl. prekl. z češtiny). Dostupné na Internete z: http://www.idnes.cz/ustavni-soud-uznal-vinnym-mladika-za-odkazy-k-filmum-pcb/liberec-zpsravy.aspx?c%=A131011_135034_liberec-zpravy_tm
    [4]
    NOVOTNÁ, M. 2010. Záväzky z bezdôvodného obohatenia. In: LAZAR, J. (ed). Občianske právo hmotné II. Bratislava: Iura Edition s.r.o., 2010, s. 364-368 a 370-372. 

    [5] Odkazovať na webe na stránky, na ktorých si môžete zadarmo stiahnuť filmy, je trestné (vl. prekl. z češtiny). Dostupné na Internete z: http://www.idnes.cz/ustavni-soud-uznal-vinnym-mladika-za-odkazy-k-filmum-pcb/liberec-zpsravy.aspx?c%=A131011_135034_liberec-zpravy_tm
    [6]
    Španielsko bude trestať zdieľanie odkazov na nelegálny obsah. Dostupné na Internete z: //www.zive.sk/spanielsko-bude-stihat-zdielanie-odkazov-na-nelegalny-obsah/sc-4-a-312368/default.aspx>

    [7] GERLOCH, A. 2009. Teorie práva. Plzeň: Aleš Čeněk s.r.o., 2009, s. 178 – 179.
    [8] DULAK, A. 2010. Záväzky zo spôsobenia škody. In: LAZAR, J.(ed). Občianske právo hmotné II. Bratislava: Iura Edition s.r.o., 2010, s. 309 – 311 a 319 – 321.