Pred vstupom na územie Slovenska sa musíte dať otestovať

Dnes boli schválené nové opatrenia pre všetky osoby, ktoré prekročia hranice a dostanú sa na územie Slovenskej republiky a to s platnosťou od pondelka, 20. apríla 2020, 7:00. Vo všeobecnosti platí - buď Vás otestujú v štátnom zariadení, alebo sa preukážete testom sami. Čítajte všetky podrobnosti v článku nižšie!

Redakcia 17. 04. 2020 4 min.

    Umiestnenie v zariadení

    Osoby, ktoré majú trvalý alebo prechodný pobyt na území SR a vstúpia na toto územie, budú automaticky umiestnené do štátneho zariadenia, kde budú testované na ochorenie COVID-19. V prípade negatívnych testov sa osoba presunie do domácej karantény, pričom povinnú karanténu budú mať automaticky všetky osoby žijúce s ňou v jednej domácnosti. POZOR! Po novom táto domáca karanténa nebude trvať celých 14 dní. Z tohto počtu sa odráta počet dní strávených v štátnom zariadení. Ak ste v zariadení čakali na výsledky testov 3 dni, zostáva vám 11 dní domácej karantény.

    Výnimky pre štátne zariadenia

    Výnimkami sú osoby nad 75 rokov alebo osoby, ktoré sa do zariadení neumiestňujú kvôli ich zdravotnému stavu. Takou osobou je tehotná žena, osoba s ťažkou poruchou imunity, s osobitnými výživovými potrebami, chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdca, ciev, metabolickými poruchami, osoby s epilepsiou, mentálnou poruchou či psychiatrickým ochorením, onkologickí pacienti. Výnimku tvoria aj ich blízke osoby a osoby, ktoré takú osobu sprevádzajú.

    Ak spĺňate výnimku vzhľadom na váš zdravotný stav, pri vstupe na územie SR musíte mať o svojom stave originál aj kópiu dokladu od lekára, obsahujúci jeho podpis aj pečiatku.

    DÔLEŽITÉ! Ak spadáte pod jednu z výnimiek, okrem dokladu o Vašom zdravotnom stave musíte disponovať aj originálom a kópiou výsledku testovania na COVID - 19, nie starším ako 48 hodín! Po jeho predložení nastúpite do domácej 14 dňovej karantény a ohlásite svoj príchod na miestne príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva. Samozrejme sú v domácej karanténe s vami umiestnené aj všetky osoby, s ktorými žijete v spoločnej domácnosti.

    Všetky osoby, ktoré sa dostali na územie SR musia svoj návrat hlásiť svojmu lekárovi, ktorý vám následne vystaví PN z dôvodu karantény. Ak lekára nemáte, nahlásite sa miestne príslušnému lekárovi samosprávneho kraja. 

    Na koho sa opatrenia nevzťahujú

    Uvedené opatrenia sa nevzťahujú na vodičov nákladnej dopravy (vstupujú na územie SR v kamióne pracovne), posádky lodí a lietadiel, vodičov a posádku autobusov s repatriantmi, určených zamestnancov železníc, zamestnancov pohrebných služieb z určenej situácie (detailné podmienky pre všetky tieto skupiny sú umiestnené na webovej stránke Úradu verejného zdravotníctva).

    Opatrenia sa ďalej nevzťahujú na osoby, ktoré majú trvalý pobyt alebo prechodný pobyt v Slovenskej republike a majú uzatvorený pracovnoprávny vzťah alebo obdobný pracovný vzťah ako zdravotnícky pracovník v Juhomoravskom, Zlínskom, Moravsko-sliezskom alebo Olomouckom kraji Českej republiky a sú držiteľmi potvrdenia od zamestnávateľa o takomto výkone práce. Podmienkou pre uvedené je sa pri každom vstupe na územie Slovenskej republiky preukázať negatívnym testom RT-PCR na ochorenie COVID-19 nie starším ako 48 hodín.

    Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky alebo Ministerstvo obrany Slovenskej republiky môže tiež odsúhlasiť, že sa opatrenia nebudú vzťahovať ani na:

    - osoby, ktoré vstupujú a opúšťajú územie SR za účelom zabezpečenia liečby vážnych zdravotných stavov svojich, alebo osôb im blízkym,

    - tranzit príslušníkov policajných zborov prechádzajúcich územím Slovenskej republiky na plnenie úloh vyplývajúcich z členstva v EÚ a príslušníkov ozbrojených síl a NATO,

    - vykonanie tranzitu štátnych príslušníkov členských štátov EÚ navracajúcich sa do domovskej krajiny a prechádzajúcich územím Slovenskej republiky bez zastavenia.

    Pendleri

    Osoby, ktoré každodenne prechádzali hranice za účelom práce, tzv. "pendleri", mali doteraz samostatné pravidlá. Tieto sa však novým opatrením menia tiež. 

    Pendlerom je osoba s trvalým alebo prechodným pobytom na území SR, ktorá cestuje do zahraničia za prácou, najviac 30 km po ceste od otvoreného hraničného priechodu. Za pendlera sa považuje aj osoba s trvalým alebo prechodným pobytom v oblsti 30 km po ceste od otvoreného hraničného priechodu, ktorá dochádza za prácou na územie SR.

    Pri pendleroch platí, že musia mať pri prechode cez hranice u seba platnú pracovnú alebo obdobnú zmluvu, ktorou môžu dôvod svojej cesty preukázať. 

    POZOR! Od 1. mája 2020 sa tieto osoby musia okrem platnej zmluvy preukázať aj negatívnym testom na ochorenie COVID - 19 a to nie starším ako 30 dní!

    Celé znenie nového opatrenia Úradu verejného zdravotníctva nájdete nižšie v priložených dokumentoch. 

    Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva, Polícia Slovenskej republiky 

    Stiahnuť prílohy