Správne právo

Voľné pozície predsedov a členov disciplinárnych senátov
Súdna rada Slovenskej republiky, v súlade s ustanovením § 119a ods. 4 zákona č. 385/2000 Z. z. osudcoch a prísediacich a ozmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o sudcoch“),

ESĽP vyhlásil rozsudok v prípade dvoch sťažností týkajúcich sa neprimeranej dĺžky konania
Dňa 28. januára 2020 Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhlásil rozsudok, ktorým rozhodol o sťažnostiach spoločností framipek s.r.o. a AGRORACIO Senica a.s. proti Slovenskej republike. ESĽP sťažnosti spojil a konštatoval porušenie článku 6 ods. 1 Dohovoru, ako aj článku 13 v spojení s článkom 6 ods. 1 Dohovoru.

Mestská polícia a jazda „na červenú“
S účinnosťou od 01.12.2019 sa zákonom č. 393/2019 Z. z. posilnili právomoci mestskej polície, najmä v oblasti dopravy. Zmenou prešlo nielen oprávnenie mestského policajta na zastavenie vozidla, ale tiež okruh priestupkov, ktoré je mestský policajt oprávnený prejednať v blokovom konaní.

Činnosť Komisie Súdnej rady voči sudcom z medializovaných káuz
Správa z činnosti Komisie Súdnej rady Slovenskej republiky zriadenej uznesením Súdnej rady Slovenskej republiky č. 180/2019 z 30. septembra 2019, v zložení a s kompetenciami, ktoré vyplývajú z uznesení Súdnej rady Slovenskej republiky č. 216 a 218 z 28. októbra 2019 a č. 258 z 26.novembra 2019 do 28.01.2020

Musí vlastník bytu platiť za vykurovanie spoločných priestorov, aj keď s tákymto dodávaním tepla nesúhlasil?
Nekonečné domové schôdze, vlastníci bytov v jednej bytovke s rôznym názorom, konflikty a vo výsledku zmluva s dodávateľom tepla, s ktorou pár vlastníkov nesúhlasí, aj keď sú prehlasovaní väčšinou. Čo môže robiť v takejto situácii odporujúci vlastník? Môže odmietnuť zaplatiť účet za teplo dodávané do spoločných priestorov v bytovke? Disponuje spotrebiteľskými právami voči dodávateľovi tepla či dokonca môže byť spotrebiteľ aj kolektívny pojem? Súdny dvor EÚ sa v svojej rozhodovacej praxi zaoberal aj touto problematikou.

Aj vy máte možnosť ovplyvniť ochranu nášho súkromia právom na zabudnutie
Súčasťou Zákona o ochrane osobných údajov spomedzi vysokej škály rôznych práv, ktorými dotknutá osoba disponuje je aj právo na zabudnutie, ktoré je v poslednom období veľmi frekventovanou témou vzhľadom na zasahovanie do práva na súkromie jednotlivcov. V dnešnom článku Vám priblížime, čo je právo na zabudnutie a tiež, ako môžete prispieť k jeho účinnej právnej ochrane.

Pripravuje sa novela autorského zákona
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky zverejnilo informáciu o plánovanej novele zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Aké sú ciele a na čo pripravovaný zákon reaguje sa dozviete v dnešnom článku.

Pravidlo vyčerpania sa v prípade elektronických kníh uplatňovať nebude
Ochrana autorských práv ťahá v dobe digitalizácie za kratší koniec a je čoraz obtiažnejšie zabezpečiť autorom diel istú exkluzivitu pri rozhodovaní o nakladaní s ich dielom. Veľmi špecifická je situácia v súvislosti s elektronickými knihami, tzv. e-books. Môžu byť takéto knihy po zakúpení voľne šírené na internete? Uplatňuje sa na ne pravidlo vyčerpania, ktoré by umožnilo ich nadobúdateľom šíriť tieto knihy verejne bez súhlasu autora? Či dokonca môže na verejnom šírení e-books zarábať aj ten, komu autorské právo ku knihám neprináleží? Aj o uvedených otázkach bude dnešný článok, v ktorom sa zameriame na jedno z posledných rozhodnutí Súdneho dvora Európskej únie.