Správne právo

Šéfom Generálnej prokuratúry SR už nebude musieť byť len prokurátor
Poslanci Národnej rady SR (NR SR) na schôdzi dňa 2. septembra 2020 schválili novelu zákona o prokuratúre, ktorý bol vrátený a pripomienkovaný prezidentkou. Prečítajte si, aké novinky schválená novela prináša.

Systém vymáhania v kocke
Počas minulého desaťročia sa Európska únia zameriavala na spoločné uznania súdnych rozhodnutí a rozsudkov. Skutočné vymáhanie takýchto súdnych rozhodnutí je dôležitým aspektom spolupráce súdov v občiansko-právnych sporoch. Ak sa v súčasnosti pozeráme na vymáhanie súdnych rozhodnutí a mimosúdnych dokumentov, je jasné že prvá bariéra spolupráce súdov ktorá potrebuje byť sledovaná zlyháva pre nedostatok otvorených, spoľahlivých a aktualizovaných informácií o exekútoroch, postupoch vymáhania a ich nákladov.

Na Slovensku budú platiť nové donucovacie prostriedky
Od nového roka by mali k lepšej vymáhateľnosti práva na Slovensku slúžiť nové nástroje. Prečítajte si, o aké konkrétne nástroje sa má jednať, možno pomôžu vo vymôžení aj vašich právnych nárokov.

Predražené právne služby pre štát má vyriešiť nový úrad
Premiér Slovenskej republiky navrhol uznesenie, podľa ktorého budú musieť všetci ministri do 14 dní predložiť Úradu vlády SR všetky zmluvy uzavreté na poskytovanie právnych alebo poradenských služieb za roky 2018 až 2020. Podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie má následne vykonať audit všetkých týchto zmlúv.

Predseda SAK reaguje na kritiku predraženého právneho poradenstva
V uplynulých dňoch slovenskými médiami rezonovala informácia o predražených právnych službách poskytovaných štátu. Konkrétne sa malo jednať o právne poradenstvo, za ktoré si advokátska kancelária účtovala 528 eur za hodinu. Po vlne kritiky zo strany štátnych predstaviteľov sa predseda Slovenskej advokátskej komory rozhodol zaslať otvorený list predsedovi Vlády SR, ktorého celé znenie nájdete v článku.

Koľko stojí slovenské súdnictvo?
Kvalitné a efektívne súdnictvo je nevyhnutným predpokladom pre udržanie spravodlivosti v krajine. Súdy môžu konať rýchlo a bez prieťahov vtedy, pokiaľ majú k dispozícii všetky prostriedky potrebné pre efektívne vykonávania svojich úloh. Rovnako pre zachovanie nezávislosti súdnictva je potrebné mať zabezpečené náležité financovanie celých súdnych mechanizmov od technického aparátu až po sudcov.

Vylúčenie oprávnenej osoby podľa zákona o registri partnerov verejného
Autorom dnešného článku je advokát, JUDr. Pavol Vargaeštok, ktorý sa v príspevku venuje otázke vylúčenia oprávnenej osoby v zmysle aktuálne platnej legislatívy.

Užívanie diaľnic bez úhrady diaľničnej známky ako správny delikt
Dňa 21.07.2020 nadobudol účinnosť zákon č. 198/2020 Z. z., ktorým sa okrem iného mení aj zákon č. 488/2013 Z. z. o diaľničnej známke a o zmene niektorých zákonov. Novela bola zameraná na lehotu, v ktorej je možné uložiť pokutu prevádzkovateľovi vozidla za porušenie povinnosti „zabezpečiť, aby pri užívaní vymedzených úsekov ciest vozidlom alebo jazdnou súpravou bola splnená povinnosť úhrady diaľničnej známky“, teda za užívanie diaľnic bez diaľničnej známky.