Finančné právo

Čo prinesie blokovanie hazardných webov?
Nelegálne podnikanie na internete sa vykonáva viacerými spôsobmi. Voči jednému z nich hľadá Finančná správa účinné riešenie. Podarí sa však reálne túto situáciu vyriešiť a najmä technicky zrealizovať?

Islamské financie a bankovníctvo VII.: sukuk alebo islamský dlhopis
Sukuk je často označovaný ako islamský dlhopis. Toto porovnanie je síce do veľkej miery nepresné, ale vychádza z toho, že sukuk je najvyššou vrstvou finančnej štruktúry, ktorá umožňuje participáciu veľkého množstva investorov (vrátane verejnosti) na financovaní kapitálovo náročných aktív a projektov.

Islamské financie a bankovníctvo VI.: bai salam a istisna’a
Bai salam a istisna’a sú kúpnopredajné zmluvy s dodávkou predmetu v budúcnosti, ktoré umožňujú financovať výrobu komodít alebo akvizíciu aktív na objednávku, pričom zákaz neistoty/nadmerného rizika gharar je stále rešpektovaný, keďže riziko vyplývajúce z povahy týchto zmlúv sa považuje za nevyhnutnú súčasť príslušnej podnikateľskej činnosti.

Islamské financie a bankovníctvo V.: idžara alebo lízing
Idžara je islamským ekvivalentom nájmu (lízingu), a to či už finančného alebo operatívneho, ktorým môže dlžník financovať akvizíciu ako aj získať dodatočné finančné prostriedky prostredníctvom refinancovania už existujúcich aktív.

Islamské financie a bankovníctvo IV.: murabaha a tawwaruq
Murabaha a tawwaruq predstavujú štruktúry podobné lízingu, prostredníctvom ktorých sa realizuje predovšetkým akvizičné financovanie, a to formou odloženia splatnosti kúpnej ceny a jej navýšenia prirážkou, ktorá je odmenou pre veriteľa stojaceho medzi predávajúcim a dlžníkom.

Islamské financie a bankovníctvo III.: mušaraka a mudaraba
Zákazy riba a gharar, ktoré sú v protiklade k princípom konvenčného finančného sektoru, možno pri islamskom financovaní rešpektovať použitím jednej alebo kombináciou viacerých pomenovaných zmlúv. V tejto časti sa pozrieme na zmluvné štruktúry mušaraka a mudaraba, ktoré reprezentujú formu obchodného partnerstva medzi veriteľom a dlžníkom.

Islamské financie a bankovníctvo II.: zákaz úroku a špekulácie
Jedným zo základných pilierov islamského finančníctva je rešpektovanie zákazu akéhokoľvek prírastku na istinu pohľadávky (riba), čo v praktickom hľadisku znemožňuje veriteľovi účtovať na úver úrok. Druhým podstatným odlišovateľom je zákaz nadmernej neistoty v transakciách (gharar), v dôsledku ktorého musia transakcie prebiehať v reálnej ekonomike a nielen na čisto špekulatívnej báze obchodovania s rizikom, resp. s náhodou. V neposlednom rade, ak aj financovanie prebieha v súlade so šaríou, je tiež nutné dbať na to, aby sa netýkalo komodít alebo aktivít, ktoré sú moslimom zakázané.

Islamské financie a bankovníctvo I.: základy
Zatiaľ čo o islamskom práve (šaría) počúvame v našich končinách len v súvislosti s niektorými kontroverznými náboženskými, rodinnoprávnymi alebo trestnoprávnymi inštitútmi, vo svete existuje finančné odvetvie s aktívami vo výške viac ako 2 biliónov amerických dolárov, ktoré je založené na rešpektovaní zásad a pravidiel šaríe.