Finančné právo

Novela zákona o riešení krízových situácií na finančnom trhu skrýva viaceré riziká
V posledných dňoch v médiách zarezonoval návrh novely zákona o riešení krízových situácií na finančnom trhu. Do popredia vystupuje najmä zásah do oblasti bankového tajomstva. Podľa navrhovanej úpravy majú byť bankové subjekty povinné raz ročne poskytovať v elektronickej podobe informácie, tvoriace predmet bankového tajomstva, o klientoch, ktorí sú právnickými osobami alebo podnikateľmi, a to na základe písomnej žiadosti Ministerstva financií alebo Finančného riaditeľstva.

Zdaňovanie kryptomien je aj napriek novej regulácii stále nejasné
Bratislava – 27.6.2018 - Virtuálne meny zaznamenali za uplynulý rok ohromný boom. Vďaka tzv. kryptomenám zbohatlo už aj na Slovensku viacero ľudí a začali sa o nich zaujímať aj už aj firmy, a to či už na platbu za svoje služby alebo ako odmenu pre svojich zamestnancov. Na aktuálnu situáciu zareagovalo aj Ministerstvo Financií SR, ktoré vydalo v marci 2018 usmernenie k postupu zdaňovania virtuálnych mien, ktoré prinieslo nové informácie ako aj a viacero zmien v tejto oblasti. Od 1.10.2018 by mala byť účinná novela Zákona o dani z príjmov, ktorá názory MF SR pretransformovala do zákonnej podoby. Aj napriek tomuto posunu, stále vyvstáva mnoho nezodpovedaných otázok v oblasti zdaňovania kryptomien. Daňový poradca a Partner poradenskej spoločnosti Accace vysvetľuje, s akými daňovými problémami v oblasti kryptomien sa stretáva najčastejšie a kde vidí medzery v aktuálnej legislatíve.

Eurofondy 2021 - 2027 – nová príležitosť?
Európska komisia predstavila v máji návrh finančného rámca rozpočtu EÚ na roky 2021 – 2027. Ten je navrhnutý vo výške 1 135 miliárd eur v záväzkoch, už bez príspevku Veľkej Británie. Po prvýkrát v histórii komisia tiež navrhuje prepojiť financovanie z EÚ s dodržiavaním zásad právneho štátu. Po schválení tohto finančného rámca na úrovni EÚ budú v zmysle jeho prijatých priorít predložené návrhy sektorových priorít pre jednotlivé oblasti vrátane nových pravidiel pre poskytovanie podpory z eurofondov.

Sú Initial Coin Offering legitímnym nástrojom na zlepšenie flexibility kapitálového trhu?
Initial Coin Offering, v skratke ICO, je spôsob crowdfundingu spojený s technológiou založenou na blockchaine, ktorý prostredníctvom tokenov umožňuje každému kto ovláda základy „browsovania“ po internete participovať na crowdfundingu rôznych projektov a benefitovať z ich úspechu.

Novela zákona o boji proti praniu špinavých peňazí
Poslanci NR SR vo štvrtok 1. februára 2018 schválili návrh novely zákona č. 297/2008 Z. z. o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Finanční agenti- nové požiadavky na odbornú spôsobilosť
Zákon č. 186/2009 Z. z. o finančnom sprostredkovaní a o finančnom poradenstve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov unifikuje podmienky, za ktorých možno vykonávať finančné sprostredkovanie a finančné poradenstvo v rôznych segmentoch finančného trhu.[1] Ide o sektor poistenia alebo zaistenia, kapitálového trhu, doplnkového dôchodkového sporenia, poskytovania úverov a spotrebiteľských úverov, prijímania vkladov a starobného dôchodkového sporenia.

Čo môže mať spoločné Paradise Papers s “eseročkou“ alebo živnosťou?
Viac ako 13 miliónov dôverných dokumentov uniklo z advokátskej kancelárie Appleby a zo spoločností Estera a Asiaciti Trust, ktoré sa špecializujú na podnikanie a správu majetku cez tzv. offshore jurisdikcie. Osobnosti na zoznamoch ako kráľovná Alžbeta II., kolumbijský prezident Juan Manuel Santon, či spevák Bono údajne dopĺňajú aj niektoré relatívne známe slovenské mená. Aj keď sa zdá, že vlna spoločenskej nevôle nie je taká intenzívna ako pri tzv. Panama Papers, je to ďalší hurikán, ktorý podkopáva tradičný business model využívaný týmito, predovšetkým malými ostrovčekmi. Ak predpokladáme, že jedného dňa bude svet limitovať k absolútnej transparentnosti, je už dnes veľmi dôležité poznať odpoveď na otázku, či nie je využívanie offshore jurisdikcií ilegálne alebo dokonca trestné.

Cezhraničná spolupráca medzi správcami hlavného a vedľajšieho insolvenčného konania.
Bude výsledkom pôsobenia nového Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 2015/848 zo dňa 20. mája 2015 efektívnejšia spolupráca medzi správcami hlavného a vedľajšieho insolvenčného konania? Prinieslo Nariadenie sankčný mechanizmus pre prípady, kedy správcovia úmyselne nespolupracujú a sťažujú tak koordináciu paralelne prebiehajúcich insolvenčných konaní?