Pohonné látky ako daňový výdavok
Výdavky na pohonné látky (PHL) môžu byť pre firmy na Slovensku uznané ako daňové výdavky, avšak za predpokladu splnenia určitých podmienok stanovených zákonom č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.
Daňovým výdavkom podľa predmetného zákona rozumieme výdavok, resp. náklad na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka. Ak daňovník využíva majetok firmy, ktorý môže mať charakter osobnej potreby a s ním súvisiacich výdavkov (nákladov), je daňový výdavok uznaný len v pomernej časti.
Pri používaní motorového vozidla zaradeného do obchodného majetku si daňovník môže sám zvoliť spôsob, akým bude uplatňovať preukázateľne vynaložené daňové výdavky na PHL. Zákon v § 19 ods. 2 písm. l) ponúka viaceré možné spôsoby uplatňovania výdavkov na PHL:
podľa cien platných v čase ich nákupu prepočítané podľa spotreby,
na základe dokladov o nákupe PHL najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel,
vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu PHL,
podľa priemerných mesačných cien pohonných látok pre elektrickú energiu spotrebovanú pri nabíjaní.
Zároveň platí, že ak daňovník používa viac vozidiel, na každé môže uplatniť iný spôsob. Vo všetkých prípadoch je však povinný preukázať nákup a cenu pohonných látok reálnym dokladom.
Uplatňovania výdavkov na PHL podľa cien platných v čase ich nákupu prepočítané podľa spotreby
Podľa ustanovenia § 19 ods. 2 písm. l 1a a 1b sa výdavky na spotrebované PHL uplatnia podľa cien platných v čase ich nákupu prepočítané podľa:
spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze alebo ak sa v týchto dokladoch spotreba neuvádza, vychádza sa z doplňujúcich údajov výrobcu alebo predajcu, pričom takáto spotreba sa zvyšuje o 20 %; ak sa spotreba uvedená v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa v týchto dokladoch spotreba neuvádza, je možné vychádzať aj zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bola udelená autorizácia podľa osobitného predpisu,
preukázanej spotreby vrátane spotreby uvedenej vo vnútornom akte riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje u daňovníka spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa v týchto dokladoch spotreba neuvádza a ak sa neuplatňuje postup podľa bodu vyššie.
Daňovými výdavkami na pohonné látky sú v tomto prípade náklady na spotrebované palivo vypočítané podľa cien platných v čase nákupu a spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze vozidla. Ak sa uvedená spotreba nezhoduje so skutočnou alebo nie je v dokumentoch uvedená, vychádza sa z údajov preukázaných dokladmi vydanými oprávnenou osobou, prípadne z doplňujúcich údajov od výrobcu alebo predajcu vozidla.
V prípade nákladných automobilov alebo pracovných mechanizmov, kde spotreba nie je uvedená alebo nezodpovedá realite, sa môže použiť preukázaná spotreba, ktorú možno doložiť aj vlastným vnútorným predpisom, ktorý jasne definuje a zdôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok.
Pri tomto spôsobe je nevyhnutné, aby daňovník viedol evidenciu jázd.
Uplatňovanie výdavkov na PHL na základe dokladov o nákupe pohonných látok do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel
Ďalším spôsobom je uplatňovanie výdavkov na základe dokladov o nákupe PHL najviac do výšky spotreby vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel.
Daňovník, ktorý používa vozidlo vybavené jednotkou satelitného sledovania pohybu vozidla (GPS), ktorá zaznamenáva evidenciu jázd, si ako daňové výdavky môže uplatniť nákup na spotrebované PHL. Zároveň evidencia jázd podľa tohto zariadenia slúži ako podklad, na aké cesty bolo vozidlo použité. Daňovník v tomto prípade neprepočítava spotrebu podľa osvedčenia alebo podľa technického preukazu ale bude uplatňovať preukázané výdavky na nákup PHL.
Uplatňovanie výdavkov na PHL vo forme paušálnych výdavkov
Výdavky na pohonné látky je možné uplatniť vo forme paušálnych výdavkov až do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za dané zdaňovacie obdobie.
Pri uplatňovaní paušálnych výdavkov na spotrebu pohonných látok sa vychádza z celkovej preukázanej hodnoty ich nákupu za zdaňovacie obdobie a z počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci zdaňovacieho obdobia vozidla. V tomto prípade daňovník nemusí viesť knihu jázd, čím odpadá administratívne zaťaženie, avšak musí preukázať stav tachometra na začiatku a na konci zdaňovacieho obdobia, ako aj nákup pohonných látok prostredníctvom dokladov, ktoré sú zaúčtované v jeho účtovníctve.
Ak daňovník používa motorové vozidlo výlučne na podnikateľské účely a eviduje ho ako obchodný majetok, uplatnenie 80 % paušálnych výdavkov na pohonné látky neznamená, že vozidlo využíva aj na súkromné účely.
Príklad: Podnikateľ využíva osobné motorové vozidlo zaradené do obchodného majetku výhradne na podnikateľské účely. Počas kalendárneho roka nakúpil pohonné látky v hodnote 5 000 eur. Akú sumu si môže zahrnúť do daňových výdavkov ako paušálne výdavky na spotrebu pohonných látok?
Odpoveď: Podnikateľ si môže uplatniť paušálne výdavky na pohonné látky maximálne do výšky 80 % z celkovej sumy preukázateľného nákupu za zdaňovacie obdobie. V tomto prípade môže do daňových výdavkov zahrnúť sumu najviac 4 000 eur. Stav tachometra k 1. januáru a k 31. decembru daného roka slúži ako podklad pre výpočet.
Uplatňovania výdavkov na PHL pri nabíjaní elektromobilov
Vyplývajúc z konsolidačného balíka idee o zmenu v § 19 ods. 2 písm. l) bode 4 zákona o dani z príjmov. Podľa nového znenia si môže daňovník uplatniť pri domácom nabíjaní elektromobilu výdavky na spotrebovanú elektrickú energiu ako PHL vo výške násobku priemernej mesačnej ceny a spotrebovanej elektrickej energie podľa dokladu k motorovému vozidlu v súvislosti s prejazdenými kilometrami.
Uplatňovanie výdavkov na PHL pri používaní motorového vozidla nezahrnutého v obchodnom majetku
Daňovník, ktorý dosahuje príjmy z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti a na cestovanie používa svoje vlastné osobné motorové vozidlo nezaradené do obchodného majetku (nie prenajaté ani vypožičané), môže do daňových výdavkov zahrnúť náklady na spotrebu pohonných látok podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov. Tieto výdavky je možné uplatniť:
- Podľa náhrady za spotrebované pohonné látky – Výdavky sa uplatňujú na základe cien pohonných látok platných v čase ich nákupu, pričom sa prepočítavajú podľa počtu najazdených kilometrov. Ak vozidlo v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach nebolo zaradené v obchodnom majetku daného daňovníka, je možné uplatniť aj výdavky vo výške základnej náhrady za každý kilometer jazdy, stanovené podľa zákona o cestovných náhradách, resp. podľa Opatrenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o sumách základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách (pre osobné motorové vozidlá 0,265 eur / km jazdy).
- Formou paušálnych výdavkov – Daňovník si môže uplatniť výdavky do výšky 50 % z celkovej hodnoty preukázateľne nakúpených pohonných látok za dané zdaňovacie obdobie. Tento výpočet musí byť primeraný počtu kilometrov najazdených podľa údajov z tachometra na začiatku a konci zdaňovacieho obdobia, pričom sa paušálne výdavky uplatňujú pre každé vozidlo zvlášť.
Ak daňovník používa vlastné osobné motorové vozidlo nezaradené do obchodného majetku na pracovné cesty, musí preukázať výdavky na spotrebu pohonných látok dokladmi o nákupe od prevádzkovateľov čerpacích staníc (napr. bločkami z pokladničného systému). Nie je prípustné uplatniť výdavky na základe cien pohonných látok zistených na internetových portáloch.
Ak daňovník využije vypožičané alebo prenajaté osobné motorové vozidlo, výdavky na spotrebu PHL si uplatňuje do daňových výdavkov podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov.