Podcasty nielen pre právnikov

Počúvanie podcastov sa za posledné roky výrazne rozšírilo aj na Slovensku – či už majú formu rozhovorov, relácií alebo tematických monológov na rôzne témy. Doba je rýchla a je príjemné si cestou do práce alebo počas prestávky online vypočuť nové informácie o aktuálnych témach. Vybrali sme pre Vás prehľad podcastov s právnym zameraním a spýtali sa právnikov, aké konkrétne podcasty počúvajú.

Martina Vanc 17. 09. 2021 7 min.

    Advokáti ON AIR

    Právny podcast advokátov, ktorí prinášajú príbehy klientov a aktuálne právne témy jednoduchou rečou.

    Medzi jednotlivými podcastmi sa nachádzajú témy obchodného práva, ale aj kryptomien, rozvodov, či nákupu nehnuteľností.

    https://podcasts.google.com/feed/aHR0cHM6Ly9hbmNob3IuZm0vcy8zZGZiYjZjNC9wb2RjYXN0L3Jzcw

    Právnický podcast Univerzity P. J. Šafárika

    Univerzitný podcast sa snaží študentom poskytnúť prehľadné poznatky z jednotlivých právnych odvetví. Jeho zámerom je poskytovať študentom aj návod, tipy a triky k štúdiu a samotnému učeniu matérie a zároveň by mal popri prednáškach a seminároch byť stabilnou formou osvojovania si právnych vedomostí.

    Medzi jednotlivými podcastmi nájdete aj témy ako Správne trestanie, Núdzový stav alebo Hospodárska súťaž.

    https://anchor.fm/pravnicky-podcast-upjs

    Podcast VIA IURIS

    Rôzne témy ponúka vo svojich podcastoch VIA IURIS. V podcastoch sa venujú prokuratúre, ale aj špecifickým oblastiam ako napr. „Čomu sa vyvarovať pri tvorbe petície?“.

    https://viaiuris.sk/podcast/

    Podcast o práve a ekonómii PravEK

    Mladý podcast zameraný na finančnú a právnu gramotnosť.

    Doposiaľ v dvoch dieloch  sa podcast venuje téme „Prečo by mal človek sporiť“ a „Právo na život“.

    https://www.spolocenstvopoznania.sk/prav-ek-podcast/

    Buď právny profík

    Tento podcast sa označuje za projekt právneho poradenstva v medicínskom práve, vychádza pravidelne každý piatok. V jednotlivých dieloch sa podcasty zaoberajú pútavými medicínskymi témami z pohľadu práva, medzi ktorými nechýbajú ani aktuálna téma očkovania a možnosti výberu vakcíny, ale aj telemedicína, právo rodičov na vydanie potrateného plodu a dary pacientov lekárom.

    https://www.meditrend.sk/podujatie/bud-pravny-profik/

    Podcast mediPrávnik

    Podcast o témach zdravotnej a lekárenskej starostlivosti z pohľadu právnikov: „V našom podcaste sa zaoberáme dôležitými zmenami v zákonoch a snažíme sa zrozumiteľne a jednoducho vysvetliť lekárom a lekárnikom ako sa ich týkajú v ich dennej praxi. Upozorňujeme na riziká a radíme ako sa im vyhnúť,“.

    Na nové diely sa možno tešiť každý týždeň v pondelok. V jednom z posledných podcastov sa mediPrávnik venuje aj vydávaniu potvrdení o očkovaní proti COVID-19 bez jeho samotného vykonania a čo lekárovi v takejto situácii hrozí.

    https://www.medipravnik.sk/podcasty/

    Právničky!

    Český podcast zameraný na rozhovory s inšpiratívnymi ženami zo sveta práva. Okrem známych tvarí predstavuje podcast aj „budúce hviezdy práva“ a osobnosti inšpirujúce okolie.

    Vypočuť si môžete podcasty o budovaní rešpektu voči ženám – právničkám alebo o potrebe zastúpenia žien vo vedení advokátskej komory.

    https://www.info.cz/podcasty/pravnicky

    Podcasty21

    Opäť podcast zo susedného Česka. Okrem právnych tém sa podcasty zameriavajú aj na rozhovory so zaujímavými osobnosťami a rady pre advokátov, resp. advokátske kancelárie.

    https://pravo21.cz/podcasty21

    The Lawyerist Podcast

    The Lawyerist je populárnym blogom aj podcastom vychádzajúcim na týždennej báze. V podcastoch sa dozviete o etike advokátov, zakladaní a fungovaní advokátskej kancelárie, inovatívnych obchodných modeloch a mnohých ďalších zaujímavých témach.

    https://lawyerist.com/podcast/#h-how-to-listen

    Legal Toolkit Podcast

    Podcast sa orientuje na profesionálne riadenie advokátskej praxe. Hosťami jednotlivých podcastov sú progresívni právnici a advokáti, ktorí diskutujú o službách a možnostiach ich zlepšenia.

    https://legaltalknetwork.com/podcasts/legal-toolkit/

    Above the Law - Thinking Like a Lawyer

    Diskusie o aktuálnych témach, na ktoré moderátori nahliadajú právnou optikou. Tento podcast nie je však typicky vážny a okrem získania právnych informácií sľubuje aj zábavu!

    https://legaltalknetwork.com/podcasts/thinking-like-a-lawyer/

    A aké podcasty počúvajú advokáti?

    Na obľúbené podcasty sme opýtali priamo advokátov, na naše otázky nám odpovedali JUDr. Andrej Leontiev, LL.M. a JUDr. Radovan Pala, Ph.D., LL.M. z advokátskej kancelárie TaylorWessing e/n/w/c advokati s. r. o.

    Aké podcasty zamerané na právne témy počúvate?

    Leontiev: Rad počúvam právne podcasty, ktoré majú vzťah k nejakej aktuálnej spoločenskej téme. Takto som si vypočul viacero podcastov o súdnom spore Britney Spears o zrušenie opatrovníctva alebo podcasty o kreovaní judikatúry Najvyššieho sudu USA v otázke potratov, o ktorých sa hovorilo po smrti sudkyne Ruth Bader Ginsburg.

    Rovnako som nedávno počúval podcast o žalobe, ktorú podalo Mexiko na amerických výrobcov zbraní a veľmi ma svojho času zaujala v podcastoch aj téma žaloby proti Google pre zneužívanie dominantného postavenia na trhu. Vo všeobecnosti sa da povedať, že počúvam rád podcasty, ktoré sú spracovane „z prvej ruky“ a teda ich pripravujú renomované zahraničné denníky v spolupráci s kvalitnými odborníkmi a zahraničnými reportérmi. Ide o zahraničné spravodajské podcasty ako the Daily, Today Explained, Today in Focus a iné. Z čisto právnych podcastov si rád vypočujem napríklad Amicus, ktorý je zameraný na súdny systém USA a zo slovenských podcastov mám veľmi rád Mediprávnik.

    Pala: Rád počúvam podcasty, ktoré sa venujú aktuálnym právnym otázkam alebo témam, ktoré považujem za dôležité z hľadiska vývoja spoločnosti a liberálnej demokracie. Zameriavam sa viac na konkrétne osobnosti, ktoré si rád vypočujem v rozličných podcastoch – výborná je napríklad Katharina Pistor, profesorka zo Stanfordu, ktorá sa venuje vzťahu práva a bohatstva a presvedčivo argumentuje o tom, že právo je nástroj kódovania majetkových hodnôt do podoby, ktorá ich umožňuje kapitalizovať. Rovnako vyhľadávam podcasty venujúce sa téme transparentnosti korporátneho vlastníctva a daňovým rajom, napr. mimoriadne sa mi páčil diel podcastu 5x15 s Eliotom Higginsom z Bellingcat a novinárom Petrom Geogheganom.

    O veľmi dôležitej, ale podceňovanej téme domáceho násilia sa v našom regióne v podcastoch potrebne otvoreným spôsobom vyjadruje Lucie Hrdá. Zo špecializovaných právnych podcastov často počúvam Amicus a aktivity platformy Verfassungsblog.

    Aké témy alebo oblasti Vám v právnych podcastoch chýbajú?

    Leontiev: Vo všeobecnosti by som sa tešil, keby bolo v slovenskom éteri viac podcastov, ktoré sa venujú určitej špecializovanej oblasti práva a sprístupňujú túto oblasť pre laikov. Príklad je už spomínaný Mediprávnik. Ako riadiacemu partnerovi mi chýbajú slovenské podcasty o manažovaní kancelárie, vzdelávaní koncipientov a personalistike v advokácii, marketingu alebo biznis developmente pre advokátov. Určite by zaujímavou témou bolo aj fungovanie tzv. podnikových právnikov a rôzne porovnania právnických profesií pre účely lepšieho rozhodovania sa mladých ľudí pre ich štúdium.

    Pala: Nebudem hovoriť o konkrétnych oblastiach, ale skôr o tom, čo ma na podcastoch, ktoré sa venujú právnym témam často vyrušuje a to je nevyrovnanosť, nekonzistentnosť, chýbajúca pointa a nedostatočná zrozumiteľnosť pre laikov. Pre podcasty je dôležitá kvalitná dramaturgia a dlhodobé venovanie sa na seba nadväzujúcim témam. Toto je – s výnimkou podcastov väčších spravodajských domov – veľmi náročne dosiahnuť. Čo sa ale dosiahnuť dá a je to pre poslucháčov nesmierne doležité je, aby aj zložité témy boli v podcaste podané jednoducho a vypointovane, aby bol jasne formulovaný názor a téma bola vystavaná zapamätateľne.

    Predstavili by ste našim čitateľom podcast Vašej advokátskej kancelárie?

    Leontiev: Účelom podcastu (s)Právne naladení je populárnym spôsobom vysvetliť rôzne právne princípy a inštitúty v kontexte aktuálneho diania. Podcast ma formu rozhovoru, spravidla s advokátkou alebo advokátom z TaylorWessing, ktorý v rámci svojej špecializácie „ľudskou rečou“ vysvetlí vybraný právny problém. Vďaka tomu je podcast vhodný pre laikov aj ľudí s právnickým vzdelaním.

    Napríklad diel o autorských práva a plagiátorstve nasledoval po prepuknutí kauzy „odpísaných diplomoviek“ politikov a v podcaste sa tejto téme venovali naši špecialisti na právo duševného vlastníctva. Diel o legalizácii príjmov z trestnej činnosti zase reagoval na obvinenie a zadržanie Norberta Bödöra v súvislosti s praním špinavých peňazí cez reklamnú agentúru.

    Podcast nepoväzujeme za marketingovú aktivitu v pravom zmysle; je to náš príspevok k vecnému a odbornému rámcovaniu verejnej diskusie.

    Pala: Náš podcast nie je cielený na odbornú verejnosť alebo akademické prostredie, ale je prirodzenou cestou komunikovania právnych tém, ktoré nás zaujímajú alebo ktorými sa zaoberá verejnosť. Tešíme sa, že ide o komunikáciu, ktorá zaujala aj našich kolegov a baví ich hľadať spôsob, ako podať zložitú tému jednoduchým a pútavým spôsobom a zároveň tak, aby vyjadrili aj svoj názor.

    Tip na záver

    Na podcasty sme sa opýtali aj Mgr. Mareka Bugana z advokátskej kancelárie NITSCHNEIDER & PARTNERS, advokátska kancelária, s. r. o. a

    Aké podcasty zamerané na právne témy počúvate?

    Bugan: Aktuálne počúvam podcasty na témy:

    • zamestnanosti od Ius Laboris,

    • privacy a ochrany osobných údajov od IAPP a pána menom Gary LaFever.

    Aké témy alebo oblasti Vám v právnych podcastoch chýbajú?

    Bugan: Podcasty týkajúce sa dennodenného života v SR (susedské spory, práva zamestnancov, dedenie, a pod.). Inak podcasty týkajúce sa reklamného práva.

     

    Za odpovede všetkým respondentom ďakujeme a prajeme veľa pracovných úspechov.