#zo sveta

Právo

Koronavírus ako námet na ochranné známky či patenty

V tomto období príslušné úrady zaznamenali zvýšený záujem o registráciu patentov a ochranných známok obsahujúcich slovo koronavírus alebo jeho obmeny. V marci, keď epidémia vypukla už aj na Slovensku bolo vo svete podaných 164 ochranných známok obsahujúcich pojem Covid. Tento počet sa v apríli takmer zdvojnásobil.

Právo

Český ústavný súd si posvietil na právne záruky, ktoré poskytujú online médiá

Zatiaľ čo v minulosti prevažoval právny výklad tlačového zákona, ktorý jeho uplatnenie vzťahoval len na periodickú tlač, dnes už právna prax dobehla aj online média. Tie si totiž žili svojim vlastným životom, a to napriek tomu, že často fungovali ako súčasť printových magazínov či časopisov. To bežnému čitateľovi nevadilo do chvíle, kým sa predmetom správ či komentárov nestal on sám a nezistil, že v konečnom dôsledku nemôže na nimi publikované informácie vôbec reagovať.

Právo

Právo na druhú šancu: zadlženosť nie je dôvodom na nevymenovanie osoby za poručníka

Málokedy budila dôvodová správa rozsudku toľko pozornosti, ako pri náleze Ústavného súdu Českej republiky, sp. zn. II. ÚS 4054/19. Niet sa čo čudovať. Jej výsledkom je výklad práva v kontexte individuálnej situácie jednotlivca s ohľadom na najlepší záujem dieťaťa. Stojí pre to za pozornosť, ktorú jej budú venovať nasledujúce riadky.

Európske právo

Nové pravidlá pre sprostredkovateľov online predaja

Už o niekoľko dní nadobudne účinnosť nové európske nariadenie, ktoré ukladá povinnosti niektorým podnikateľom. Čo musia po novom obsahovať obchodné podmienky? Nižšie Vám pre lepšiu orientáciu prinášame prehľad nových pravidiel a povinností, ktoré prevádzkovatelia online platforiem musia splniť v najbližšom období.

Právo

Slovensko vyhralo dlhoročný spor s poisťovňou Dôvera

Súdny dvor 11. júna 2020 rozhodol o odvolaní Komisie a Slovenska proti rozsudku Všeobecného súdu z februára 2018, ktorým vyhovel žalobe slovenskej poisťovni Dôvera a zároveň potvrdil rozhodnutie Komisie z roku 2014.

Pracovné právo

Monitorovanie zamestnancov počas výkonu práce

Skryté kamery, resp. kamery na pracovisku nemusia vždy predstavovať zásah do súkromia. Dôležité je zachovanie rovnováhy medzi súkromím zamestnancov a oprávnenými záujmami zamestnávateľov. Významným  rozhodnutím v tejto oblasti je rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva ( „ESĽP“) v prípade López Ribalda a i. proti Španielsku.

Európske právo

Slovenská republika pred ESĽP ako intervenujúci štát

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) rozhodoval o údajnom porušení základných ľudských práv v prípade dvoch občanov Sýrie aj s ich maloletými deťmi, proti Belgicku. Pozrite sa s nami na skutkový stav aj rozhodnutie vo veci, ako aj na to, akú úlohu v konaní zohrala Slovenská republika.

Právo

Medzinárodná súťaž pre advokátskych koncipientov

Staňte sa súčasťou súťažného tímu zahraničných advokátskych koncipientov, spoznajte nových ľudí a získajte cenné skúsenosti. Ako na to? Zistite to v článku!