# zo sveta

Kontroverzná smrť slovenského občana v Belgickom kráľovstve nie je ani po dvoch rokoch objasnená. Slovensko využije všetky možnosti, aby sa stalo súčasťou trestného konania a dohliadlo na adekvátne vyšetrenie prípadu.

07. 12. 2020 4 min. Klaudia Ježíková

Súdny dvor EÚ vydal 11.11.2020 rozhodnutie vo veci C‑61/19 Orange România SA, v ktorom sa venoval súhlasu so spracúvaním osobných údajov ako súčasťou zmluvy obsahujúcej viaceré zmluvné podmienky. V uvedenom prípade Súdny dvor EÚ posudzoval to, či súhlas bolo možné považovať za slobodne daný, konkrétny, informovaný a jednoznačný prejav vôle dotknutých osôb, tak ako to určuje všeobecné nariadenie o ochrane údajov.

25. 11. 2020 6 min. Martina Beňovská

V uplynulých dňoch došlo k dohode medzi Úradom priemyselného vlastníctva SR a úradmi pre ochranu duševného vlastníctva z Európskej siete ochranných známok a dizajnov (EUIPN) o ďalšom spoločnom postupe týkajúcom sa používania ochranných známok v inej ako zapísanej podobe. Kedy takéto používanie ochrannej známky ovplyvní jej rozlišovaciu spôsobilosť si priblížime v nasledujúcich riadkoch.

24. 11. 2020 5 min. Martina Beňovská

Talianska spoločnosť Ferrari je majiteľom viacerých ochranných známok a dizajnov. Azda najslávnejším je ich ikonický model 250 GTO, ktorý patrí k jedným z najdrahších modelov áut na svete. Práve k uvedenému modelu stratila spoločnosť Ferrari v uplynulom období ochranu na ochrannú známku. Naopak, k nemenej slávnemu modelu športového auta Testarossa, populárnemu najmä vďaka americkej televíznej šou „Miami Vice“, si Ferrari ochrannú známku po vyhratom spore ponechať môže. O čo v jednotlivých prípadoch išlo a prečo sa jeden súdny spor Ferrari vyhrať podarilo a druhý nie, si rozoberieme v nasledujúcich riadkoch.

19. 11. 2020 6 min. Martina Beňovská

Súdny dvor EÚ rozhodoval v prípade operácie maloletého chlapca, ktorého zákonný zástupca žiadal preplatenie výdavkov vyplývajúcich z podstúpenia operácie v inom členskom štáte z dôvodu, že vnútroštátne pravidlá operácie zahŕňajúce transfúzia krvi odporovali jeho náboženskému presvedčeniu. Ako prípad dopadol, aj ako sa podobné prípady posudzujú sa dočítate v dnešnom článku.

16. 11. 2020 6 min. Martina Beňovská

Európsky súd pre ľudské práva rozhodol o porušení čl. 6 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd (právo, aby vec bola spravodlivo, verejne a v primeranej lehote prejednaná nezávislým a nestranným súdom), ako aj článku 1 Protokolu č. 1 k Dohovoru, v súvislosti s využitím mimoriadneho dovolania generálneho prokurátora.

28. 10. 2020 6 min. Martina Beňovská

Vatikánska zmluva (326/2001 Z. z.) uzavretá medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou, z roku 2000, upravuje postavenie katolíckej cirkvi na Slovensku a značne zasahuje do slovenskej legislatívy. Zmluva má medzinárodný charakter čo znamená, že v zmysle čl. 7 ods. 5 Ústavy SR patrí medzi právne akty najvyššej vnútroštátnej právnej relevancie.

21. 09. 2020 3 min. Redakcia

Európska komisia plánuje veľký spotrebiteľský prieskum inteligentných spotrebiteľských zariadení, aké sú jej obavy? Blíži sa čas účinnosti smernice, ktorá určuje, koľko reklamy je v televíznom vysielaní už priveľa, ale aj to, ako budú maloletí chránení od násilia zverejneného napríklad na platforme Youtube, stihne ju Slovenská republika transponovať? Odpovede na tieto otázky a oveľa viac sa dozviete v dnešnej čerstvej dávke  európskych legislatívnych informácií.

07. 09. 2020 4 min. Redakcia

V tomto období príslušné úrady zaznamenali zvýšený záujem o registráciu patentov a ochranných známok obsahujúcich slovo koronavírus alebo jeho obmeny. V marci, keď epidémia vypukla už aj na Slovensku bolo vo svete podaných 164 ochranných známok obsahujúcich pojem Covid. Tento počet sa v apríli takmer zdvojnásobil.

31. 08. 2020 3 min. Veronika Ocejáková

Zatiaľ čo v minulosti prevažoval právny výklad tlačového zákona, ktorý jeho uplatnenie vzťahoval len na periodickú tlač, dnes už právna prax dobehla aj online média. Tie si totiž žili svojim vlastným životom, a to napriek tomu, že často fungovali ako súčasť printových magazínov či časopisov. To bežnému čitateľovi nevadilo do chvíle, kým sa predmetom správ či komentárov nestal on sám a nezistil, že v konečnom dôsledku nemôže na nimi publikované informácie vôbec reagovať.

19. 07. 2020 3 min. Redakcia
Strana 1 z 3