#zo súdov

Od júla sa mení metodika určovania počtu voľných sudcovských miest
Určovaniu počtu voľných sudcovských miest na súdoch len na základe dohody odzvonilo. Ministerstvo spravodlivosti SR na čele s ministerkou Kolíkovou pripravilo návrh metodiky transparentného určovania voľných miest na súdoch.

Marián Kotleba – súdny proces o extrémizme
V dnešnom článku vám priblížime práve prebiehajúci proces s poslancom Národnej rady SR, Mariánom Kotlebom. Aké sú argumenty obžaloby a aké poslanca Kotlebu? A v kontexte akých udalostí by mala byť suma šekov 1488 EUR v tomto prípade posudzovaná?

Monitorovanie zamestnancov počas výkonu práce
Skryté kamery, resp. kamery na pracovisku nemusia vždy predstavovať zásah do súkromia. Dôležité je zachovanie rovnováhy medzi súkromím zamestnancov a oprávnenými záujmami zamestnávateľov. Významným rozhodnutím v tejto oblasti je rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva ( „ESĽP“) v prípade López Ribalda a i. proti Španielsku.

Slovenská republika pred ESĽP ako intervenujúci štát
Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) rozhodoval o údajnom porušení základných ľudských práv v prípade dvoch občanov Sýrie aj s ich maloletými deťmi, proti Belgicku. Pozrite sa s nami na skutkový stav aj rozhodnutie vo veci, ako aj na to, akú úlohu v konaní zohrala Slovenská republika.

Najnovšie verdikty Ústavného súdu SR
Včera, dňa 29. apríla, zasadalo plénum Ústavného súdu SR. Na tomto nevrejnom zasadnutí súd vydal viacero rozhodnutí, prehľad ktorých prinášame v článku nižšie.

Advokát vyhlásil, že by homosexuála nikdy nezamestnal
Homofóbne vyhlásenia predstavujú diskrimináciu v zamestnaní a povolaní. Musí ich však urobiť osoba, ktorá je alebo môže byť vnímaná ako osoba, ktorá má rozhodujúci vplyv na náborovú politiku určitého zamestnávateľa. Takto rozhodol Súdny dvor v jednom zo svojich najnovších rozhodnutí. Uviedol tiež, že v takom prípade môže vnútroštátne právo stanovovať, že združenie má právo podať žalobu o náhradu škody, aj keď v prípade nie je identifikovateľná žiadna poškodená osoba.

Sú niektoré korona opatrenia protiústavné?
V utorok, 14.apríla 2020, bol Ústavnému súdu SR doručený návrh na začatie konania, v ktorom sa má rozhodnúť, či nie sú nové opatrenia alebo spôsob ich prijatia protiústavné. Ide o opatrenia prijaté v rámci nových zákonov určených na znižovanie dopadov koronavírusu. Čo podľa navrhovateľov nie je v súlade s Ústavou SR, aj aká je ich argumentácia, sme Vám zhrnuli v dnešnom článku.

Sloboda prejavu médií nespočíva v zosmiešňovaní verejne známych osôb
Český Ústavný súd sa vysporiadal v jednom zo svojich posledných nálezov k otázke hanlivých označení verejne známych osôb médiami. Či si novinári robia len svoju prácu, ku ktorej využívajú slobodu prejavu, alebo išlo o neprimeraný zásah do základných ľudských práv, zistíte v článku. K tejto téme sme sa na názor pýtali aj odborníka na ľudské práva doc. JUDr. Branislava Fridricha, PhD. a pohľad psychologičky k téme prináša Mgr. Viera Cviková PhD.
Najčítanejšie

CVRIA: Vozidlo musí byť vždy povinne poistené. Aj keď ho máte dlhodobo odstavené.
1.
Zahraničný rozvod
2.
Právo na prejednanie veci v primeranej lehote
3.
Trestná zodpovednosť právnických osôb
4.
CVRIA: Vozidlo musí byť vždy povinne poistené. Aj keď ho máte dlhodobo odstavené.
1.
Zahraničný rozvod
2.
Právo na prejednanie veci v primeranej lehote
3.
Trestná zodpovednosť právnických osôb
4.
CVRIA: Vozidlo musí byť vždy povinne poistené. Aj keď ho máte dlhodobo odstavené.
1.
Zahraničný rozvod
2.
Právo na prejednanie veci v primeranej lehote
3.