#zamestnávateľ

Pracovné právo

Alkohol na pracovisku

Blíži sa čas vianočných a silvestrovských večierkov a na niektorých pracoviskách sa bude okrem práce aj zabávať v uvoľnenej nálade. Môžu si však zamestnanci na pracovisku pripiť?

Pracovné právo

Preplácanie dioptrických okuliarov zamestnávateľom

Ešte v decembri 2022 rozhodol Súdny dvor Európskej únie o prejudiciálnych otázkach rumunského odvolacieho súdu, týkajúcich sa zamietnutia žiadosti zamestnanca o náhradu nákladov v spojení s nadobudnutím dioptrických okuliarov. Aké závery vyslovil Súdny dvor Európskej únie v tomto rozhodnutí?

Pracovné právo

Nové pravidlá pre cezhraničných zamestnancov

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny uzatvorilo multilaterálnu Rámcovú dohodu o udeľovaní výnimiek v prípade cezhraničnej telepráce (Rámcová dohoda), ktorej účinnosť nastala prvým júlom 2023. Rámcová dohoda po novom umožňuje zamestnancom, ktorí pracujú na diaľku formou telepráce, aby boli aj naďalej poistení v systéme sociálneho zabezpečenia v štáte sídla svojho zamestnávateľa.

Pracovné právo

Monitorovanie zamestnancov na pracovisku

Môže Váš zamestnávateľ na pracovisku kontrolovať prostredníctvom kamerových systémov alebo prechádzať Vašu elektronickú komunikáciu? Aký spôsob monitorovania zákon povoľuje a kde už zamestnávateľ prekračuje jeho hranice?

Pracovné právo

Postup po skončení pracovného pomeru

Ako postupovať pri skončení pracovného pomeru? Ak sa vás táto situácia aktuálne týka, určite neprehliadnite náš dnešný článok.

Pracovné právo

Skončenie pracovného pomeru

Pracovné právo je právnym odvetvím, ktoré sa dotýka skoro každého z nás. Aj napriek tomu však znalosť o svojich právach vyplývajúcich zamestnancovi z pracovnoprávneho vzťahu naprieč širokou spoločnosťou absentuje.  Z tohto dôvodu Vám prinášame  sériu článkov, v ktorých sa budeme orientovať na práva zamestnanca voči zamestnávateľovi. V dnešnom článku si bližšie rozoberieme skončenie pracovného pomeru

Právo

Šikana na pracovisku – ako s ňou úspešne bojovať

Mobbing, bossing, staffing... Šikana (nielen) v pracovnom prostredí patrí medzi aktuálne témy a nemala by ostať bez povšimnutia. Existuje však viacero spôsobov, ako sa jej brániť. V dnešnom článku si objasníme jej definíciu, prostriedky právnej obrany a relevantné ustanovenia právnych predpisov.

Právo

Bossing a iné formy diskriminácie na pracovisku – zo súdov

Najvyšší súd Českej republiky v jednom zo svojich rozsudkov riešil tému diskriminácie zamestnanca na pracovisku. Zaoberal sa pritom aj možnosťou konajúceho súdu zmeniť formuláciu ospravedlnenia v petite žaloby a určením výšky primeraného zadosťučinenia.