# žaloba
Svetový gigant čelí obvineniu z uprednostňovania lacných pracovníkov zo zahraničia.
Témou dnešného článku je nález Ústavného súdu Českej republiky, v ktorom sa zaoberal otázkou aktívnej legitimácie spoločníka, resp. akcionára obchodnej spoločnosti v spore začatom na základe žaloby o určenie, či tu právo je alebo nie je.
Najvyšší súd Slovenskej republiky sa v tomto prípade zaoberal tým, ako správne označiť osobu žalovaného v podaní adresovanom súdu v prípade, ak identifikačné údaje žalovaného druhá strana sporu nepozná. V podaní totiž žalobca označil žalovaného len ako osobu, ktorá je držiteľom osobného motorového vozidla s presne špecifikovanou EČV.
V posledných dňoch sa v titulkách informujúcich o dianí na Ukrajine dočítame, že Ukrajina podala žalobu proti Rusku na súd v Haagu. Čo to však znamená?
Z ustanovenia § 129 ods. 1 Civilného sporového poriadku vyplýva, že ak ide o podanie vo veci samej, z ktorého nie je zrejmé, čoho sa týka a čo sa ním sleduje, súd vyzve žalobcu na doplnenie alebo opravu tohto podania. Čo musí takáto výzva (uznesenie) súdu obsahovať a absencia ktorej náležitosti môže spôsobiť porušenie práva na spravodlivý proces žalobcu sa dočítate v nižšie.
V prípade prejednávanom správnymi súdmi neboli splnené viaceré procesné podmienky na podanie správnej žaloby. V akom poradí skúma správny súd podmienky správneho súdneho konania pri správnej žalobe a čo je dôležité skúmať prioritne sa dočítate v dnešnom článku.
Veľký senát občianskoprávneho kolégia Najvyššieho súdu SR vo svojom nedávnom rozhodnutí zo dňa 26. januára 2021 vyslovil, že práceneschopnosť zamestnanca nemá vplyv na plynutie lehoty na uplatnenie nároku podľa § 77 Zákonníka práce. Na odôvodnenie tohto rozhodnutia sa bližšie pozrieme v dnešnom článku.
Súdny poplatok je poplatok, ktorý je potrebné uhradiť na to, aby sa súdne konanie mohlo vôbec realizovať. Inak povedané, pokiaľ nedošlo k zaplateniu súdneho poplatku, s ktorým sa spája sankcia v podobe zastavenia konania v prípade jeho nezaplatenia, súd vo veci nezačne konať a konanie zastaví. Súdnymi poplatkami sú v zmysle zákonnej definície poplatky, ktoré sa vyberajú za jednotlivé úkony alebo konanie súdov, ak sa vykonávajú na návrh, t.j. napr. za podanie žaloby.
Spoločnosť Booking.com je jednou z najväčších cestovateľských platforiem na svete a preto si bezpochyby udržiava aj svoje dominantné postavenie na trhu. Čo v prípade, ak by Booking.com zneužívala svoje dominantné postavenie? Z verdiktu Súdneho dvora vo veci Wikingerhof GmbH & Co. KG proti Booking.com BV vyplynulo, že hotel používajúci platformu Booking.com môže v takomto prípade podať žalobu na súde členského štátu, v ktorom sa tento hotel nachádza.