#vyživovacia povinnosť

Neplatenie výživného - ako postupovať? Právo

Neplatenie výživného - ako postupovať?

Vyživovacia povinnosť voči maloletým deťom môže byť určená rozhodnutím súdu, či schválením dohody rodičov súdom. Čo však možno robiť v prípade, že povinný rodič výživné neplatí?

Vyživovacia povinnosť Právo

Vznik a zánik vyživovacej povinnosti

Zákon o rodine vo svojej tretej časti upravuje práva a povinnosti týkajúce sa vyživovacej povinnosti. Výživné slúži, ako súhrn zákonom upravených práv a povinností konkrétnych špecifických osôb, pri zabezpečovaní úhrady odôvodnených osobných materiálnych i nemateriálnych potrieb zákonom vymedzených osôb. Aké poznáme druhy vyživovacích povinností a za akých podmienok na ne vzniká a zaniká nárok?

Právo

Návrh na zvýšenie výživného: porušenie práva na spravodlivý proces?

V článku prinášame zaujímave rozhodnutie vo veci základného práva na spravodlivý proces. Prečítajte si ako rozhodol Ústavný súd Českej republiky.

Právo

Ako sa domôcť výživného, ak povinný ignoruje rozsudok?

Či už osobne alebo z počutia. Takmer každý človek na Slovensku má skúsenosť s rozvodom manželov a problémami súvisiacimi s platením výživného. Aké sú najúčinnejšie prostriedky ako sa domôcť výživného, ktoré patrí deťom?

Právo

Právo na rodinný život

Po rozvode manželstva a následnej úprave styku s maloletým majú obaja rodičia právo zabezpečovať starostlivosť o dieťa v rovnakej miere. V praxi to však samozrejmosťou nie je.

Medzinárodné rodinné právo Občianske právo

Vymáhanie výživného zo zahraničia

Aj keď rodičia už nežijú v jednej spoločnej domácnosti stále platí, že obidvaja majú rovnakú vyživovaciu povinnosť k svojmu dieťaťu z čoho vyplýva povinnosť rodiča, ktorý nežije s dieťaťom v jednej domácnosti platiť výživné do času, kým dieťa nie je schopné sa samo živiť. Ako postupovať v prípade pokiaľ povinný subjekt neplatí výživné a trvalo sa nachádza a žije v zahraničí? Existuje na Slovensku orgán, ktorý by občanom poskytol v takýchto situáciách pomoc?