# výživné
Vyživovacia povinnosť voči maloletým deťom môže byť určená rozhodnutím súdu, či schválením dohody rodičov súdom. Čo však možno robiť v prípade, že povinný rodič výživné neplatí?
Okresný súd v napadnutom uznesení rozhodol o zastavení exekúcie vedenej na základe rozsudku okresného súdu, ktorým zaviazal povinného na platenie bežného výživného. Povinný sa domáhal zastavenia exekučného konania, nakoľko tvrdil, že na jeho majetok bol vyhlásený konkurz. Ako tento postup vyhodnotil Ústavný súd SR?
V konaní o rozvod manželstva, v ktorom súd zveril maloleté deti do striedavej osobnej starostlivosti oboch rodičov, rozhodol zároveň o výživnom na maloleté deti. Výrok o výške vyživovacej povinnosti otca však odvolací súd nepovažoval za dostatočne odôvodnený. Aké okolnosti mal súd zohľadniť pri určovaní výživného pri striedavej osobnej starostlivosti?
Aké zaujímavé judikáty priniesol mesiac január? Okrem prípadu odobratia maloletého dieťaťa orgánmi sociálnej starostlivosti sa dočítate aj o zbavení funkcie sudcu za jeho nečinnosť. Nemenej zaujímavý je aj nález Ústavného súdu SR o konaniach súdov, ktoré už 17 rokov rozhodujú o výživnom pre dieťa.
V konaní o návrhu otca na zrušenie vyživovacej povinnosti na plnoletú dcéru sa pozrieme na to, či má vplyv na vyživovaciu povinnosť rodiča skutočnosť, že majetkové pomery dieťaťa sú lepšie ako majetkové pomery rodiča.
V dnešnom článku sa spolu pozrieme na prípad, v ktorom sa stará mama dieťaťa z matkinej strany domáhala určenia výživného voči starej mame zo strany otca dieťaťa s odôvodnením, že tento si svoju vyživovaciu povinnosť neplní. Odvolací súd sa v predmetnej veci priklonil k názoru súdu prvej inštancie v otázke, za akých okolností by prešla vyživovacia povinnosť na predkov rodiča.
Zákon o rodine vo svojej tretej časti upravuje práva a povinnosti týkajúce sa vyživovacej povinnosti. Výživné slúži, ako súhrn zákonom upravených práv a povinností konkrétnych špecifických osôb, pri zabezpečovaní úhrady odôvodnených osobných materiálnych i nemateriálnych potrieb zákonom vymedzených osôb. Aké poznáme druhy vyživovacích povinností a za akých podmienok na ne vzniká a zaniká nárok?
Ústavný súd Českej republiky vydal zaujímavý nález týkajúci sa určenia výšky výživného a stanovenia určitých hraníc pri rodičoch s nadštandardným príjmom.
Či už osobne alebo z počutia. Takmer každý človek na Slovensku má skúsenosť s rozvodom manželov a problémami súvisiacimi s platením výživného. Aké sú najúčinnejšie prostriedky ako sa domôcť výživného, ktoré patrí deťom?
Aj keď rodičia už nežijú v jednej spoločnej domácnosti stále platí, že obidvaja majú rovnakú vyživovaciu povinnosť k svojmu dieťaťu z čoho vyplýva povinnosť rodiča, ktorý nežije s dieťaťom v jednej domácnosti platiť výživné do času, kým dieťa nie je schopné sa samo živiť. Ako postupovať v prípade pokiaľ povinný subjekt neplatí výživné a trvalo sa nachádza a žije v zahraničí? Existuje na Slovensku orgán, ktorý by občanom poskytol v takýchto situáciách pomoc?