#výpoveď

Výpoveď z pracovného pomeru pre nedodržanie režimu PN-ky
Najvyšší súd Českej republiky sa v jednom zo svojich rozsudkov zaoberal posudzovaním platnosti výpovede z pracovného pomeru pre porušenie povinností zamestnanca v súvislosti s jeho dočasnou práceneschopnosťou.

Výpoveď podpísaná mechanickými prostriedkami
Najvyšší súd Českej republiky sa vo svojom uznesení zaoberal tým, či výpoveď z pracovného pomeru, ktorá namiesto vlastnoručného podpisu osoby oprávnenej konať za zamestnávateľa obsahovala iba odtlačok podpisovej pečiatky, je platným právnym úkonom.

Ústavnosť podania výpovede z dôvodu dovŕšenia dôchodkového veku
Poslanci Národnej rady SR sa obrátili na Ústavný súd SR s návrhom vo veci novelizácie Zákonníka práce, ktorá nadobúda účinnosť od 1. januára 2022. Predmetom novely je ustanovenie, ktoré umožňuje zamestnávateľovi podať výpoveď zamestnancovi z dôvodu dovŕšenia dôchodkového veku.

Pracovné právo a druhá vlna Covid-19
Koronavírus v súčasnosti bezpochyby výrazne zasahuje aj do oblasti pracovného práva. V nasledujúcich riadkoch sa vysporiadame s niektorými najviac diskutovanými otázkami, týkajúcimi sa práv a povinností zamestnancov a zamestnávateľov v súvislosti s ochorením Covid-19.

Kedy mám nárok na odstupné?
Odstupné ako určitá finančná kompenzácia za to, že ste prišli o prácu vám patrí iba v určitých prípadoch. V dnešnom článku vám prinášame krátky náhľad na to, aké situácie vám tento nárok v zamestnaneckom pomere zakladajú.

Môže štát zabrániť hromadnému prepúšťaniu?
Sloboda podnikania a právo usadiť sa sú základnými právami občanov Európskej únie. Členské štáty majú preto minimálne právomoci zasahovať do podnikateľských rozhodnutí, dokonca aj vo sfére pracovnoprávnych rozhodnutí zamestnávateľa. Čo však v prípade, ak má štát záujem vo väčšej miere chrániť zamestnancov a zamestnanosť? Môže štát podmieniť právo zamestnávateľa hromadne prepúšťať rozhodnutím správnemu orgánu? Súdny dvor Európskej únie sa vyjadril v rámci svojej súdnej právomoci aj k tejto citlivej téme.

Žena na materskej a zákaz výpovede
Akým spôsobom je poskytovaná ochrana pred skončením pracovného pomeru zamestnankyni na materskej a rodičovskej dovolenke? Môže medzi týmito dovolenkami čerpať riadnu dovolenku? Vzťahuje sa na ňu i vtedy zákaz výpovede?

Výpoveď zo strany zamestnávateľa z dôvodu neuspokojivého plnenia pracovných úloh
Neuspokojivé plnenie pracovných úloh je jedným z dôvodov, pre ktorý môže zamestnávateľ ukončiť pracovný pomer so zamestnancom spôsobom výpovede. Tento výpovedný dôvod sa v praxi často zamieňa s menej závažným porušením pracovnej disciplíny. Aby sme sa vyhli riziku neplatnosti výpovede podanej zo strany zamestnávateľa je potrebné oba výpovedné dôvody od seba dôsledne odlišovať, hoci nie je vylúčený v konkrétnom prípade ich súbeh (a v praxi k tomu väčšinou aj dochádza, nakoľko porušovanie pracovnej disciplíny má väčšinou dopad aj na úroveň plnenia pracovných úloh). V tomto príspevku sa však nebudeme venovať rozdielom medzi týmito výpovednými dôvodmi. Ambíciou je detailnejšie venovať sa praktickým úskaliam využitia výpovedného dôvodu uvedeného v § 63 ods. 1 písm. d) bod 4 Zákonníka práce v situácií, kedy zamestnanec opakovane neuspokojivo plnení pracovné úlohy.