# verejny ochranca prav
Ombudsmanka Mária Patakyová predstavila 20. apríla 2021 správu o činnosti verejného ochrancu práv za rok 2020 vo Výbore NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny. Z rozsiahleho dokumentu sme pre našich čitateľov vybrali tie najzaujímavejšie oblasti, ktorými sa ombudsmanka v minulom roku zaoberala. Vysoký počet podnetov sa týkal najmä opatrení na potláčanie šírenia koronavírusu, mimo pandémie to boli napr. neriešené vyhradené priestory na policajných staniciach alebo nerovný prístup k materskej dávke pre niektoré profesie.
Ombudsmanka Mária Patakyová sa obrátila na Ústavný súd SR pre porušovanie základných práv a slobôd počas pandémie a ich nedostatočnej právnej a súdnej ochrany – najmä vo veci karantény a izolácie a s nimi súvisiacim pozbavovaním osobnej slobody, faktúr vystavovaných za štátnu karanténu a v neposlednom rade širokých a vágnych kompetencií Úradu verejného zdravotníctva SR a Ministerstva zdravotníctva SR.
Verejný ochranca práv alebo inak nazývaný aj ombudsman. Tento ústavný inštitút úzko súvisí nielen so spôsobilosťou danej osoby zastávať túto funkciu, ale aj nezlúčiteľnosťou funkcií.
Kancelária verejného ochrancu práv, zriadená zákonom č. 564/2001 Z. z. o verejnom ochrancovi práv, plní úlohy spojené s odborným, organizačným a technickým zabezpečením činnosti verejného ochrancu práv. Je právnickou osobou so sídlom[1] v Bratislave.
Keďže v každom režime zneužitie silových zložiek na strane štátu môže zasiahnuť do základných práv ľudí v našom demokratickom systéme nastala potreba vytvoriť pravidlá tak, aby štátna moc bola kontrolovaná nezávislým orgánom, ktorý bude dohliadať na prípadné zneužitie ich právomocí na úkor občanov. Dnes pokračujeme druhým zo série článkov o Ombudsmanovi.
Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová ocenila reformné opatrenia, ktoré od nástupu do funkcie postupne zaviedla predsedníčka Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Daniela Švecová.
Verejná ochrankyňa práv predložila Národnej rade SR mimoriadnu správu, z ktorej vyplývajú zistené nedostatky v oblasti dodržiavania základných ľudských práv a slobôd.
Najvyšší súd SR obdržal návrh na začatie disciplinárneho konania proti sudcovi bratislavského okresného súdu, ktorý podala verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. Skoro v 12-ročnej histórii tohto ústavného orgánu ide o prvú situáciu, kedy slovenský verejný ochranca práv využil takéto oprávnenie. Aký je v tomto prípade dôvod podania návrhu na disciplinárne konanie a do akej výšky siaha návrh na zníženie funkčného platu sudcu? A aké je vlastne poslanie verejného ochrancu práv v SR?